Венозний тромбоз (тромбофлебіт)

Written by admin on . Posted in Без рубрики

Судинна системи людини складається з артерій та вен. По артеріях кров від серця надходить до органів та тканин і приносить кисень та поживні речовини, а по венах наоборот  відходить і несе кров використану вже до серця. Із серця кров яка прийшла по венах  іде до легенів де знову збагачується киснем.   У венах є спеціальні клапани які дозволяють крові рухатись знизу доверху. Якщо у венах утворюються тромби між цими клапанами то ці тромби  можуть з током крові попадають в серце і звідти до легень і викликають там закупорку. Це називається тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА). Це дуже небезпечна ситуація яка дуже часто веде до миттєвої смерті, або глибокої інвалідності.

Наприклад в США за один рік від ТЕЛА помирає більше людей ніж від усіх автомобільних катастроф, раку грудної залози та СНІДу разом взятих! В Україні точних даних немає. Але орієнтовно близько 100 тис ТЕЛА на рік від яких помирає 50 тис чоловік.

В чому причина утворення тромбів?

Справа в тому, що  в організмі людини за «текучі» властивості крові відповідають дві системи: згортуюча і протизгортуюча. Саме завдяки згортуючій системі зупиняється кровотеча при незначному пошкоджені судин мілких. А протизгортуюча система створює прямо протилежний ефект – підтримує рідкий стан крові. В нормі ці системи перебувають в золотій рівновазі.  Тромб (згусток крові в судині) з´являється коли рівновага між цими системами порушується в бік переважання системи згортання. Це дуже складний біохімічний процес. Основні причини які ведуть до тромбозу це три – згущення крові, пошкодження судинної стінки та сповільнення руху крові.

Основні фактори ризику:

  1. Старечий вік
  2. Варикозна хвороба
  3. Травми
  4. Тривалі хірургічні операції на черевній та грудній порожнині
  5. Вагітність та ранній післяродовий період
  6. Онкологічні захворювання
  7. Прийом гормональних препаратів (особливо контрацептиви)
  8. Тривалий період обмеженої рухливості ( ліжковий режим чи гіпс)
  9. Генетична схильність

Під впливом однієї чи декількох причин в просвіті судини утворюється пристінковий згусток, що може призвести до повного перекриття судини чи ТЕЛА.

 

Основні симптоми:

  1. Біль в нижній кінцівці
  2. Набряк нижньої кінцівки
  3. Почервоніння та ущільнення над варикозними венами

Діагностика венозного тромбозу базується на огляді пацієнта суддинним хірургом та ультразвуковому обстеженні судин (дуплексне сканування). Ця процедура дає можливість побачити тромбоз, виявити його протяжність та характер. Як правило цього достатньо для підтвердження тромбозу. Однак інколи ще проводять ехокардіоскопію (ультразвукове обстеження серця) на предмет чи не попали вже сюди тромби. Тому що інколи ТЕЛА може бути навіть безсимптомною. Як додатковий метод можна виконати і комп’ютерну томографію органів грудної клітини, це в тому випадку коли ми теж підозрюємо ТЕЛА.

Лікування.

Основна задача лікування венозного тромбозу це розрідження крові (підтримка його в рідкому стані) щоб цей тромбоз не пішов вище по судині. Тому призначаються препарати – антикоагулянти. Ці препарати потрібно приймати досить довго ( як правило 3 міс, інколи навіть до 6 міс).

Тромболізис – це розчинення тромбу спеціальними ліками які вводяться довенно системно (звичайна крапильниця) або безпосередньо в тромб під рентгенконтролем (ендоваскулярна технологія). Однак таке лікування може мати дуже багато протипоказів і виконуються тільки на ранніх стадіях.

Хірургічне лікування наразі при тромбозі глубоких вен використовується рідко. Воно як правило завжди використовується при тромбозі варикозних вен. Тобто якщо людина не лікувала варикозні вени то в них часто – густо утворюються тромби і тоді треба негайно їх оперувати.

 

Установка кава фільтра – це процедура  коли в просвіт нижньої порожнистої вени встановлюють спеціальну парасольку яка пропускає рідку частину крові але затримує тромби, щоб вони не попали в легені. Ця процедура також здійснюється під ретгенконтролем (ендоваскулярна процедура). Однак вона застосовується тільки в особливих випадках. Коли пацієнт не переносить антикоагулянти (препарати, що розріджують кров)

 

Trackback from your site.

Leave a comment

72