Атеросклероз сонних артерій (інсульт)

Written by admin on . Posted in Без рубрики

Головний мозок як будь який орган потребує для нормального функціонування достатньої кількості крові. Дві сонні артерії (по одній на кожній стороні шиї) несуть основну масу крові до головного мозку. Ви можете самостійно легко прощупати їх пульсацію безпосередньо нижче кута нижньої щелепи з кожної сторони шиї. Сонні артерії кровопостачають найбільш масивні передні відділи мозку. Задні відділи головного мозку (мозочок, стовбур мозку) кровопостачаються за рахунок парних хребцевих артерій, що проходять у кістковому каналі шийного відділу хребта.


З віком у сонних артеріях, як і в артеріях серця та нижніх кінцівок розвивається атеросклероз. Атеросклерозу характерно відкладання холестерину у внутрішній оболонці артерії. Ці відкладення приводять до формування бляшок, що деформують стінку артерії і звужують її просвіт до повного перекриття та припинення кровоплину. Фактори, що сприяють агресивному перебігу атеросклерозу:  куріння, артеріальна гіпертензія, надлишкова вага, підвищений рівень холестерину крові

Звуження просвіту сонної артерії приводить до зменшення потоку артеріальної крові до мозку. Коли ж артеріальний просвіт перекривається цілком або шматочки атеросклеротичної бляшки відриваються і з током крові переміщаються у дрібніші артерії мозку, що викликає їх блок, виникає ішемічний інсульт або минуще порушення кровообігу, більш відоме як транзиторна ішемічна атака.  Інсульт виникає коли мозкові клітини (нейрони) не отримують достатньої кількості кисню та глюкози, що містяться в артеріальній крові. Якщо порушення кровотоку триває понад 3-6 годин, пошкодження мозку як правило стають незворотніми.

У більшості людей з ураженням сонних артерій інсульту передують транзиторні ішемічні атаки. Симптоми транзиторної ішемічної атаки – раптові втрати зору в одному з очей, слабкість або/та оціпініння в половині тіла, затруднення або повна відсутність можливості говорити, порушення координації. Транзиторна ішемічна атака потребує невідкладного лікування тому що вона може перерости в розповсюджений ішемічний інсульт.  Кожен хто переніс такі симптоми повинен знати, що в будь який момент в нього може трапитись інсульт. Також після перенесеного інсульту треба обов’язково обстежити сонні артерії, оскільки дуже швидко може трапитись повторний інсульт який може призвести до смерті чи тривалої інвалідності.

Тому в таких випадках виконують  оперативне втручання направлене на попередження інсульту якщо його ще не було, або на профілактику наступного якщо вже був. Ця операція називається –  каротидна ендартеректомія з пластикою. Суть її полягає у видалені атеросклеротичної бляшки з просвіту артерії та розширення цієї артерії латкою з вени людини чи спеціального матеріалу. Така операція виконується або під загальним знеболенням або під місцевою анестезією.

Також існує і менш травматичний спосіб лікування стенозу сонної артерії це  ендоваскулярне лікування – стентування. Воно виконується через прокол артерії на стегні і спеціальними інструментами провідниками що заводяться в шию до звуженої ділянки. Його суть така сама як при атеросклерозі артерій н/к. Спеціальний балон розширює артерію і потім встановлюється ще додатково стент.  На відміну від втручання на артеріях кінцівок під час цієї процедури використовується спеціальний захист – по типу парасольки. Він встановлюється вище місця стентування для попередження відриву мілких часток бляшки, що можуть потрапити до головного мозку і викликати інсульт. На артеріях нижній кінцівок це не є принциповим.

Trackback from your site.

Leave a comment

69