Солодкі напої з гіркими наслідками

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Асоціація виробників мінеральних та питних вод України та  Асоціація дієтологів України спільно з дослідницькою компанією Ipsos вивчили особливості споживання різних напоїв серед дітей України.

Згідно дослідження 82% дітей віком 7-17 років споживають газові напої з цукром: 42% – часто (більше 2-3 разів на тиждень), 44% респондентів повідомили, що солодку воду їм дають батьки.

Через перевищення норми споживання цукру можуть виникнути серйозні проблеми: дефіцит Са та вітаміну D, ожиріння, захворювання ШКТ, шкірні висипання, послаблення імунітету, а в майбутньому – цукровий діабет, серцево-судинні, онкологічні захворювання, не говорячи вже про стан зубів.

Згідно з рекомендаціями Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, розробленими ще у 2002 році, щоденний рівень вживання цукру не повинен перевищувати 10% від загального раціону, тобто становити не більше 50 г на добу. Ця цифра стосується всієї кількості цукру, що надходить до організму, тобто і того, що додається, наприклад в напої, і того, що природно міститься в продуктах. Останніми роками міжнародні організації, включаючи ВООЗ, наполягають на ще більшому обмеженні цукру – на рівні 5% добової калорійності або 25г на добу.

Щодо наших реалій, то українці споживають, у середньому, понад 100 г цукру на добу.

У деяких країнах, щоб громадяни вживали менше напоїв з цукром, прийняті загальнодержавні програми. Наприклад, у Латвії введено податок на солодку газовану воду. Завдяки цьому, рівень її споживання є одним з найнижчих у Європі.

З усіх напоїв тільки проста природна вода забезпечує нормальне функціонування організму дітей та підлітків, допомагає їжі засвоюватися, транспортує вітаміни, мінерали та інші поживні речовини до клітин. Тож, звичку споживати воду потрібно прищеплювати змалечку.

У дитячому віці водний баланс відіграє особливо важливу роль. Втрата 1-2% рідини від маси тіла дитини відразу ж позначається на її фізичній активності. Вона стає гіперактивною, втрачає концентрацію уваги  та, відповідно, гірше вчиться. Отже, пити дуже важливо, але питання у тому, що дитина, самостійно обираючи чим вгамувати спрагу, швидше за все, вибере щось солодке (солодку газовану воду, нектар тощо) і отримає з напоєм крім усього іншого ще й зайві калорії. Тож, місія дорослих – забезпечити дітям вільний доступ до чистої питної води протягом усього дня (під час навчання у школі, тренування тощо). Адже заміна лише однієї склянки солодкої води на звичайну питну дає можливість знизити рівень харчової цінності щоденного раціону на 235 ккал.

Якщо схематично описати, то добовий режим дитини віком 5-10 років має виглядати так: 1 склянка питної води одразу після прокидання, потім по кілька ковтків – на перервах у школі і по одній склянці –  після занять, через 30 хвилин – після обіду, після активних фізичних вправ та ввечері – за 1 годину до сну.

Вживання чистої питної води у потрібній кількості у всьому світі визнано невід’ємною складовою здорового способу життя. Тому, звичку споживати воду потрібно прищеплювати змалечку.

Підготувала Бондар Ганна Іванівна – зав. педіатричним відділенням, Кандидат медичних наук

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

73