Синдром обструктивного апное сну (СОАС)

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

СОАС – поширена патологія, пов’язана з різким зменшенням, або повною зупинкою дихання під час нічного відпочинку. Захворювання характеризується тимчасовим спадінням м’яких тканин верхніх дихальних шляхів, що веде до їх повного перекриття (обструкції). Через це на певний час (від 2 до 60 секунд) людина перестає дихати при збережених дихальних рухах мускулатури (в 80-90% випадків).
СОАС не несе прямої загрози життю людини. Під час зупинки дихання в крові падає концентрація кисню і зростає кількість вуглекислого газу. Після досягнення критичного моменту відбувається стимуляція центру, розташованого в довгастому мозку, що призводить до відновлення дихання. У цей момент пацієнт починає активно хропіти, кількість дихальних рухів збільшується. Число таких епізодів за ніч може досягати сотні і більше.
Небезпека захворювання полягає в мікропробудженнях головного мозку від сну після кожного апное. Це веде до порушення нічного відпочинку людини, що впливає на обмін речовин в кожній клітині організму. Пацієнти, які страждають від СОАС, входять до групи ризику розвитку серцево-судинної патології (інфаркт міокарда), цукрового діабету, ожиріння, хронічних хвороб дихальних шляхів. Відсутність нормального сну знижує працездатність людини, викликає денну сонливість, погіршує якість життя хворого. Доведено факт різкого збільшення кількості ДТП за участю пацієнтів, які страждають від СОАС. Тому ця проблема актуальна як для самої людини, так і для його оточення.
Види

Синдром обструктивного апное сну – захворювання, яке сомнологи класифікують за ступенем тяжкості. В основі такого поділу лежить кількість епізодів апное під час нічного відпочинку. В процесі діагностики розраховується індекс дихальних розладів (ІДР). Показник включає не тільки апное, але і гіпопное (зниження активності дихання), а також епізоди мікропробуджень людини.
Залежно від значення ІДР СОАС класифікують наступним чином:
• Норма. Кількість епізодів дихальних розладів менше 5 за ніч.
• Легкий ступінь. ІДР – 5-14 епізодів.
• Середній ступінь тяжкості. ІДР – 15-29.
• Важка форма СОАС. ІДР становить понад 30 епізодів за ніч.
Симптоми
Синдром обструктивного апное сну – патологія, яка супроводжується типовою клінічною картиною. Найбільш поширеним симптомом, який характерний для 99% пацієнтів, є сильне хропіння під час нічного мікропробудження.

Однак в цьому симптом криється і проблематичність для якісної діагностики захворювання. Справа в тому, що 80-85% пацієнтів не звертають уваги на цю клінічну ознаку, ігнорують її, або намагаються списати на особливості статури. Згідно з даними американської статистики, діагностувати СОАС вдається тільки в 15-20% випадків. Тому пацієнтам варто більш уважно ставитися до свого здоров’я (цікавитися у близьких, чи присутнє нічне хропіння).
Крім описаного симптому, СОАС супроводжується такими ознаками:
• Епізоди нічного пробудження. Не завжди пацієнт пам’ятає їх, але близькі, які живуть поруч, можуть звернути на це увагу.
• Денна втома і сонливість. Пацієнт може навіть заснути під час водіння автомобіля, на роботі.
• Ожиріння. Через порушення ритму сну відбувається зміна нормального синтезу гормонів, що регулюють обмін речовин. Посилюється відкладення ліпідів в підшкірній клітковині, що веде до набору зайвої маси тіла, що ще більше погіршує ситуацію.
• Підвищення артеріального тиску. Відсутність нормального сну порушує функцію периферичних судин. Відбувається збій в системі контролю денного і нічного тиску, що проявляється наростаючою гіпертензією.


Причини
В основі розвитку СОАС лежить механічне перекриття верхніх дихальних шляхів. Це відбувається через розслаблення м’яких тканин рото і носоглотки під час сну, що супроводжується їх звуженням. У нормі не відбувається тотальної обструкції і людина спокійно спить. Фактори, які підвищують ймовірність розвитку синдрому обструктивного апное сну – це:
• анатомічні особливості – занадто короткі дихальні шляхи, довгий піднебінний язичок, коротка нижня щелепа;
• збільшення мигдаликів на тлі хронічної інфекції або гострого запалення;
• викривлення носової перегородки;
• ожиріння;
• шкідливі звички – вживання алкоголю і куріння сприяють порушенню тонусу м’язів верхніх дихальних шляхів;
• прийом снодійних – ця група медикаментів розслабляє гладку мускулатуру, що збільшує ризик обструкції.
Вік і стать також впливають на поширеність захворювання. Згідно зі статистичними даними, СОАС розвивається у 9% чоловіків і 4% жінок у віці після 30 років. Найбільше число випадків захворювання реєструється серед людей у віці 50-60 років.

Діагностика
Золотим стандартом діагностики захворювання є стаціонарна полісомнографія під контролем медичного персоналу. Методика використовується в спеціалізованих клініках і дозволяє максимально точно оцінити ступінь тяжкості пацієнта і підібрати оптимальний варіант лікування захворювання. При необхідності можна здійснювати відеоконтроль для оцінки дихальних рухів грудної клітки і передньої стінки живота.
Консервативне лікування
На сьогоднішній день золотим стандартом лікування є неінвазивна вентиляція постійним позитивним тиском повітряного потоку під час сну (СІПАП-терапія).
Суть методики полягає в підборі оптимального тиску, під яким повітря подається через маску. Це створює умови, що виключають можливість обструкції. Підбір режиму терапії індивідуальний і проводить сомнолог після комплексної оцінки стану і ступеня тяжкості патології у конкретного пацієнта.

Паралельно проводиться робота щодо усунення факторів ризику:
• боротьба з ожирінням (дієта, фізичні навантаження);
• адекватна терапія гіпертензії;
• нормалізація ритму роботи і відпочинку.
Хірургічне лікування
Хірургічне лікування носить допоміжний характер і застосовується при наявності анатомічних аномалій верхніх дихальних шляхів.


Питання
• Який лікар лікує синдром обструктивного апное сну?
Синдром обструктивного апное сну – це прерогатива сомнолога.
• Чи можна вилікувати синдром обструктивного апное сну?
Повне одужання можливе при усуненні всіх факторів, що провокують обструкцію дихальних шляхів під час сну (ожиріння, хвороби серця, шкідливі звички) і підборі оптимальної терапії. Однак на сьогоднішній день відсоток повністю вилікувалися пацієнтів, яким вже не потрібно СІПАП-терапія, не перевищує 10-15%.
• Чи можна обійтися без операції, якщо діагностований синдром обструктивного апное сну?
Так. Синдром обструктивного апное сну – захворювання, в основі якого лежить закриття верхніх дихальних шляхів через зниження тонусу їх м’яких тканин. Оптимальним методом лікування на сьогоднішній день є СІПАП-терапія, яка не передбачає оперативного втручання.

Сімейний лікар Шеремет О.І.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

74