Перша медична допомога при утопленні.Основні заходи допомоги.

Written by admin on . Posted in Поради та рекомендації

Літо – довгоочікувана багатьма пора, однак саме влітку відбуваються небезпечні. ситуації, небезпека яких призводить до летального результату.Утоплення,є однією з таких ситуацій. Перша медична допомога надана оперативно і грамотно, може врятувати життя людині.

Людина тоне: що з ним відбувається?

При потраплянні води через верхні дихальні шляхи, що призводить до виштовхування нею повітря, першою подією при утопленні стає ларингоспазм, тобто спазм області голосових складок, в результаті чого відбувається закриття шляху до трахеї при одночасній зупинці дихання. Таке захлинання називається «сухе захлинання».

При тривалому знаходженні потерпілого у воді і при попаданні в його дихальні шляхи значного обсягу рідини, виникає кисневе голодування. Це призводить до виключення можливості дії життєво важливого рефлексу, в якості якого виступає в даному випадку зупинка дихання, а тому потопаючий людина просто «вдихає» воду, згодом вона і виявляється в його легенях. Відсутність першої медичної допомоги при утопленні може стати причиною загибелі потерпілого до того, як до місця події прибудуть рятувальники.

Різниця між морською і прісною водою

Якщо в організм потрапляє прісна вода, то вона виявляється в крові. Це призводить до зміни її складу, що відображається на кількості білка і солі. У зв`язку з цим відбувається тремтіння шлуночків серця,«розрив» еритроцитів.

Коли морська вода зібралася в легенях, то відбувається потрапляння плазми крові в легеневі альвеоли з наступним скупченням там. Згодом це призводить до набряку легенів.

Незалежно від того, яка вода виявилася в організмі людини, її наявність негативно позначається на стані потерпілого і є небезпечним для його життя.

При сильному перегріві на сонці, переїданні, перевтомі від купання слід утриматися на деякий час.Стрибок в холодну воду може привести до рефлекторної зупинки серця.

Перша медична допомога при утопленні

  • Викликати «швидку».
  • Оцінити власні можливості щодо того, чи вистачить власних сил на те, щоб дістатися до потерпілого. При сумнівах не слід робити спроб врятувати потопаючу людину.
  • Якщо водойма вам не знайома,то заходьте у воду повільно.
  • При знаходженні потерпілої людини у свідомості, потрібно його заспокоїти.
  • Далі необхідно обхопити потопаючу людину так, щоб він при цьому не сковував ваших рухів і не чіплявся ногами і руками за вас. Для цього його потрібно підхопити під пахви, повернувши спиною до себе-так буде зручно плисти до берега. Єдине, про що потрібно подбати- це про положення голови постраждалого над поверхнею води.
  • У разі зупинки дихання потрібно вдихнути потерпілому повітря кілька разів,перебуваючи у воді.
  • Огляньте потерпілого. Важливою дією є звільнення від води гортані,порожнини рота: в рот вводиться палець, попередньо обмотаний тканиною.При міцному стисканні рота потрібно його розтиснути, використовуючи твердий предмет.
  • Далі потрібно перевернути постраждалого животом донизу і укласти на коліно так, щоб його голова звисала вниз.Дія рятувальника передбачає натиснення при цьому на ребра і спину потерпілого.
  • Далі робиться штучне дихання. Для цього затискається ніс потерпілого, ви робите вдих і вдувати повітря в його рот.В даному випадку відбудеться наповнення грудної клітки повітрям, вже після цього потерпілий зможе видихнути.
  • Виконувати штучне дихання до 18 разів на хвилину.
  • При відсутніх серцевих скороченнях дії штучного дихання необхідно комбінувати з непрямим масажем серця. Поверхня, на якій знаходиться постраждалий, повинна бути твердою, вам же потрібно зайняти позицію зліва від нього. Далі свої кисті рук потрібно укласти один на одного в області серця потерпілого, виконуючи сильні натискання (50-60 натисків / хв.). При комбінованому підході в комплексі з штучним диханням виконується близько 5 натискань на область серця, потім – вдихання в легені повітря.
  • При поверненні постраждалого до тями допомога «швидкої»також може знадобитися.
  • Зігрійте хворого.

Підготувала медична сестра профілактичного відділення поліклініки №1 Стукан Ю.В.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

71