Отруйні рослини, про які варто знати

Written by admin on . Posted in Поради та рекомендації

Розпал літа. Сезон відпусток, пікніків на природі, туристичних походів. Але, щоб відпочинок на природі не затьмарився хворобами, слід пам’ятати про небезпеки, які чатують на нас в лісах та на луках. Особливо це актуально для наших дітей, які в силу своєї природної допитливості можуть зірвати, понюхати чи навіть спробувати на смак незнайому квітку чи плід. Наш обов’язок, як батьків, ознайомити їх з основними отруйними рослинами, які зустрічаються в Україні й застерегти їх від контакту з ними. Згадаємо про основні з цих рослин.

Борщовик

Рослина з високим, до трьох метрів, стеблом і великим листям і суцвіттям у формі парасольки з квітами білого або рожевого кольору. Росте на достатньо зволожених ґрунтах – біля доріг, на галявинах і пустирях. Контакт зі шкірою призводить до розвитку фотодерматозу аж до розвитку опіків 1-3 ступеня, які проявляються через кілька годин після контакту й довго не загоюються. Запалення може супроводжуватися ознобом, запамороченням, головним болем. Якщо сік рослини потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і кілька днів уникайте сонця.

 

Аконіт (Борець)

Кущ з квітками темно-синього або фіолетового кольору й округлим листям. Зустрічається на березі річок, гірських луках, може вирощуватися як декоративна… Містить аконітин – отруйний алкалоїд нейротоксичної дії. Контакт зі шкірою викликає свербіж, а із слизовими – опіки і біль. Отрута швидко всмоктується й викликає парестезії, порушення терморегуляції, слинотечу, аритмії, тяжкі неврологічні порушення – параліч скелетних м’язів, адинамію, порушення акомодації, вестибулярні порушення, судоми. 2 міліграми аконітину можуть бути смертельними.

 

Беладона

Зустрічається в листяних лісах, на узліссях та біля річок. Багаторічна трав’яниста рослина до 1,5 м заввишки з розгалудженим стеблом. Плоди – чорні блискучі ягоди, схожі на маленькі ягоди вишні і навіть солодкі на смак. Містить ряд алкалоїдів групи атропіну. Перші ознаки отруєння – сухість в горлі, серцебиття, розширення зіниць, дезорієнтація, галюцинації, у важких випадках – серцево-судинна недостатність.

 Березка польова

Багаторічна трав’яниста рослина з довгим зеленим кореневищем і білими або біло-рожевими квітками, цвіте впродовж усього літа і ранньої осені. Містить смолисту речовину – конвальвулін. Це сильна отрута, здатна призвести до відчуття печіння в роті й носоглотці, болю у животі, діареї та зневоднення організму.

 

Болиголов плямистий

Росте на пустирях, біля доріг, на городах, лісових галявинах, луках. Листя молодої рослини схоже на моркву, петрушку або кріп, через що може потрапити в страви. Суцвіття у формі парасольки складається з безлічі дрібних квіток. Містить нейротоксичний алкалоїд коніїн. При контакті зі шкірою розвивається дерматит, при потраплянні досередини викликає підвищення тиску, серцебиття, нудоту, головний біль і запаморочення, розширення зіниць. У важчих випадках – порушення ковтання, судоми і висхідний параліч, можлива смерть від задухи.

 

Віха отруйний (Цикута)

Багаторічна трав’яниста рослина до 120 см заввишки, росте на вологих ґрунтах, має розгалужене стебло і перисте листя, суцвіття маленьких білих квітів утворюють парасольку. Містить сильнодіючі отруту – цикутотоксин і цикутин. Кореневища солодкуваті на смак і мають запах моркви, тому нерідко становлять інтерес для дітей.

Через 20 хвилин після потрапляння в шлунок виявляються перші ознаки отруєння – пронос і блювота, підвищене слиновиділення і біль у животі, тяжкі неврологічні порушення.

 

Амброзія полинолиста

Багатолітня рослина, що зовні нагадує полин чи коноплю. Зустрічається скрізь, де порушений природний рослинний покрив – на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків, на пустищах. У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, виробляє отруйний пилок, що спричиняє алергійне захворювання – амброзійний поліноз. Характерне запалення очей, утруднене дихання, сльозоточивість очей, а при особливо великих дозах – кон’юнктивіт.

 

Дурман звичайний

Росте у сирих місцях, біля доріг, житлових будинків, має великі білі квіти у вигляді труб і велике листя. Плід – коробочка, покрита численними колючками. Особливо отруйне насіння дурману. Для отруєння характерні: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття, блювота, головний біль.

 Вовчі ягоди

Невеликий чагарник з квітками зеленкуватого або рожевого відтінку; плоди за виглядом нагадують барбарис. Часто зустрічається у лісах, також використовується як декоративна рослина.

Червоні плоди рослини дуже привабливі, але всього 5 штук ягід достатньо, щоб викликати важке отруєння. Ознаками отруєння: рясне слиновиділення і проблематичне ковтання, біль в кишківнику, блювота з домішками крові, відчуття опіку на слизовій оболонці рота, діарея, подразнення кон’юнктиви ока, судоми, слабкість, непритомність.

 

Блекота чорна

До півтора метра у висоту, рослина має липке листя і великі квіти брудно-білого або жовтуватого кольору з ворсинками, плоди у формі глечика. Відрізняється дуже неприємним запахом і зустрічається біля доріг або житлових будинків, на оброблюваних полях.

Спробувавши насіння або молоді паростки, клініка отруєння з’являється вже через 10-20 хвилин. Характерні сухість в роті, хрипота, гіперемія шкіри, розширення зіниць. У важких випадках – втрата свідомості, кома.

Звичайно, небезпечних рослин набагато більше і згадати їх всіх важко. Головне пам’ятати, що далеко не всі рослини з гарними квітками чи плодами безпечні.

Туряниця С.В. 

Лікар-анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є.  Карабелеша»

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

66