Методи контрацепції: що варто знати?

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Починаючи з 2007 року за ініціативою десяти міжнародних організацій пов’язаних з проблемами планування сім’ї почав відзначатися «Всесвітній день контрацепції»

Міжнародний день контрацепції,повинен привернути увагу влади та громадськості до проблем які виникають внаслідок недостатнього статевого виховання і зневаги до засобів контрацепції.

Тому краще знати про способи контрацепції і підібрати їх правильно, ніж робити переривання вагітності або народжувати дітей, не будучи до цього готовими ні морально, ні матеріально, ні фізично.

Аборт в Україні залишається поширеним методом регуляції народжуваності. Штучне переривання вагітності – травматична плодоруйнівна операція, яка спричиняє як моральні, так і фізичні страждання, несприятливо діє на загальний стан здоров’я жінки та репродуктивну систему, є однією з причин гінекологічних захворювань з наступним порушенням генеративної функції. В ході аборту хірургічними інструментами пошкоджується шийка матки, що нерідко призводить до шиєчно-перешийочної неповноцінності. При наступній вагітності це може викликати мимовільний аборт або передчасні пологи. Аборти впливають на плідність жінок, перебіг наступних вагітностей та пологів, стан здоров’я новонароджених. Більше половини жінок з безпліддям, патологією шийки матки мали в анамнезі аборти. Через рік після штучного аборту порушення в репродуктивній системі проявляються у 15% жінок, а через три-п’ять років – у більше, ніж половини з них. Штучне переривання вагітності може призводити в подальшому до захворювань молочної залози, навіть новоутворень.
При такому ризику абортів для здоров’я матері і дитини планування сім’ї набуває особливо важливого значення, в даний час є об’єктом державної політики.
Оптимальний вік для  народження  дітей  19-35 років. Інтервали між пологами мають бути не менше двох років, це дозволяє жінці відновити  сили для майбутніх пологів, зберегти своє здоров’я та здоров’я майбутніх  дітей. Після настання вагітності необхідно якомога раніше звернутись в жіночу консультацію. Сучасна медицина пропонує різноманітні методи запобігання небажаної вагітності.  Види та засоби контрацепції відрізняються один від одного дією на організм, ефективністю та зручністю застосування.

Основними перевагами при застосуванні контрацепції є попередження небажаної вагітності; запобігання захворювань, що передаються статевим шляхом (презерватив, сперміциди); досягнення гармонії у психосексуальних відносинах в сім’ї та інше.

Сучасні методи та засоби контрацепції:

  • регулярне вживання гормональних протизаплідних фармакологічних засобів – механізм дії: пігулки приймаються щоденно і блокують вихід яйцеклітини з яєчника, запобігають визріванню яйцеклітини. Крім того, змінюючи склад слизової оболонки шийки матки, вони перешкоджають проникненню сперматозоїдів. Переваги: надійне запобігання небажаної вагітності, безпечність для більшості жінок; метод не пов’язаний зі статевим актом; можливість контролю власної фертильності; повна оборотність; зручність і легкість у застосуванні; полегшують перебіг менструації та запобігають виникненню запальних процесів та раку яєчника. Недоліки: вони не захищають проти інфекцій, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ; жінкам, що годують груддю не рекомендується вживати деякі оральні контрацептиви;  можливість розвитку побічних явищ (нудоти, головного болю, міжменструальних кровотеч); не рекомендується вживати деякі оральні контрацептиви жінкам після 35 років, які курять;  необхідність щоденного прийому таблеток; у деяких жінок можуть спричинити збільшення маси тіла.
  • внутрішньоматкова контрацепція– введення до порожнини матки спеціальної спіралі або петлі; При правильному  користуванні 98% жінок уникають вагітності. Переваги: не вимагає утримання від статевого життя; дія починається відразу після встановлення у порожнину матки; може знаходитися у матці до 5 років; після відмови від цього методу можливість завагітніти відновлюється. Можливі недоліки: може посилити менструальні виділення; не рекомендується жінкам, які не народжували;  не рекомендується жінкам, які мають болючі менструації;  не рекомендується жінкам, які мають декілька сексуальних партнерів, через можливий ризик зараження органів малого тазу.
  • бар’єрна контрацепція– використання презервативів, діафрагм, тампонів, губок; Бар’єрні контрацептиви широкодоступні. За умови правильного використання, вони ефективно зменшують ризик зараження, а іноді й запобігають захворюванням, що передаються статевим шляхом, в т. ч. і ВІЛ/СНІД. Вони не мають системних побічних ефектів і не несуть ризику для здоров’я.
  • хімічні засоби контрацепції– сперміцидні розчини, пінки, аерозолі, пасти та ін.
  • термінова контрацепція безпосередньо після статевого акту–      застосування спеціальних гормональних фармакологічних засобів;
  • метод лактаційної аменореї– грудне вигодовування дитини, як метод запобігання наступній  вагітності після пологів (малоефективний).

Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров я, тому при появі будь – яких вищеперерахованих ознак, звертайтесь до лікаря гінеколога або до дільничого лікаря.

Лікар акушер – гінеколог КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім.Є.Є. Карабелеша» Поліклініка №1 Назарова Олена Антонівна

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

72