Кава: користь чи шкода

Written by admin on . Posted in Поради та рекомендації

Натуральна чорна кава – один з найпопулярніших напоїв у всьому світі. Не є виключенням і наша країна. Багато хто з нас просто не уявляє початок нового дня без горнятка ароматної кави.

Будучи улюбленим напоєм у мусульманському світі протягом принаймні 2 тисячоліть, у Європі традиція пити каву з’явилася тільки в 17 столітті.  Спочатку ставлення до цього напою було неоднозначним – одні сприймали його універсальними ліками, інші – мало не отрутою.

Зміну ставлення до кави пов’язують з облогою Відня у 1683 році, героєм якої став наш земляк, вихідець із Самбірщини Юрій Кульчицький. Зігравши істотну роль у порятунку Відня від османської армії, Кульчицький був щедро нагороджений віденцями, у тому числі 300 мішками кави з османського обозу. Відкривши у подарованому йому будинку кав’ярню «Під синьою пляшкою» і змінивши смак напою, здогадавшись додавати до кави молоко, Юрій Кульчицький перетворив Відень на одну з «кавових столиць» Європи. Любов до цього чудового напою швидко охопила весь світ.

Для багатьох із нас кава є еліксиром задоволення, який  ми п’ємо щоранку, а протягом дня ще, і ще… І тут знову постає питання безпечності кавоманії.

Звичайно, в помірних дозах цей чудовий пахучий і тонізуючий напій є корисним, адже:

  1. Кава є скарбницею антиоксидантів, а ще вона багата на калій, магній, манган, хром, пробіотики, вітаміни і токофероли.
  2. Вона впливає на білкові структури в мозку, що сприяє зменшенню стресу (однак, у великих дозах ефект протилежний).
  3. Зменшує симптоми хвороби Паркінсона.
  4. Сприяє роботі печінки, сповільнюючи, до певної міри, розвиток жирової дистрофії та цирозу.
  5. Діє як антидепресант, збільшуючи виробництво нейротрансмітерів (серотонін, дофамін та норадреналін) природним шляхом, покращуючи настрій.

Однак, як казав колись один із найбільш видатних представників науки та культури епохи Відродження, лікар, аптекар, хімік Філіп Ауреол Теофраст Бомбаст фон Гогенгейм, відомий сучасникам як Парацельс,  «все є отрутою і все є ліками, одна лише доза робить речовину отрутою або ліками». Сучасні дослідження переконливо доводять, що якщо денна доза кави перевищує 3-4 чашки, що становить приблизно 500 мг кофеїну, слід зауважувати на його негативні ефекти.

Шкідливі ефекти кофеїну

 

  1. Більше 4 чашок кави на день пов’язані з ризиком передчасної смерті від усіх причин (дослідження Клініки Mayo).
  2. Споживання кофеїну може істотно підвищити артеріальний тиск, особливо у людей із гіпертензією.
  3. Споживання кави понад 3-4 чашки на добу підвищує ризик серцевих нападів у молодих людей з діагнозом «м’яка гіпертонія» у 4 рази.
  4. Регулярне вживання кави збільшує ризик спалаху подагри.
  5. Надмірне вживання кави у кілька разів збільшує ризик розвитку фіброзно-кістозних захворювань молочної залози у жінок.
  6. Жінки, які споживають багато кофеїну, на 70% частіше страждають від нетримання сечі (університет Алабами).
  7. Вечірнє вживання кави може імітувати симптоми безсоння.
  8. Вживання кави натщесерце може викликати розлади травлення.
  9. Надмірне вживання кофеїну може викликати головні болі та призвести до мігрені.
  10. Надмірні дози кофеїну впливають на фертильність і можуть зменшити шанс вагітності жінки приблизно на 27% (Університет штату Невада). Також є інформація, що надмірне вживання кофеїну (як чоловіками, так і жінками) в останні тижні перед зачаттям підвищує в майбутньому ризик викидня.
  11. Кофеїн порушує метаболізм глюкози в осіб із діабетом 2 типу (Американська асоціація з діабету).
  12. Жінки, які вживають кофеїн, страждають від більш виражених вазомоторних симптомів клімактеричного періоду («The Journal of the North American Society of Menopause»).
  13. Споживання кофеїну може призвести до посилення тривожності, депресії та необхідності лікування тривоги.
  14. Кофеїн спричиняє дозозалежне гальмування вироблення колагену в шкірі і сприяє її передчасному старінню.
  15. У великих дозах кофеїн сприяє вимиванню кальцію і може призвести до більшого ризику переломів кісток.
  16. Уявлення про стимулюючу дію кофеїну істотно перебільшені. При тривалому позбавленні сну і перевтомі кофеїн не запобігає зниженню уваги та швидкості реакції.

Що ж можна порадити?

Насолоджуйтеся чудовим ароматним напоєм, насолоджуйтеся невимушеним спілкуванням із друзями в кав’ярні, насолоджуйтеся життям… Але при цьому не забувайте, що не варто вживати більше 2-3 чашок кави на день і тоді улюблений напій принесе не тільки задоволення, але й користь.

 

Туряниця С.В. 

Лікар-анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є.  Карабелеша»

Tags: ,

Trackback from your site.

Leave a comment

72