ФІБРОМІОМА МАТКИ

Written by admin on . Posted in Поради та рекомендації

Фіброміома матки – доброякісна пухлина, яка розвивається з м’язової чи сполучної тканини.

Причину її виникнення ще й дотепер остаточно не вдалося з’ясувати. Вважається, її розвиток спричинюють порушення у виробленні жіночих статевих гормонів – естрогенів. Це припущення підтверджує той факт, що фіброміома матки часто виникає під час або відразу після вагітності, тобто у період активної гормональної перебудови організму жінки. Разом з тим встановлено, що вживання гормональних протизаплідних засобів також може провокувати ріст фіброміоми.

Фіброміома матки характеризується повільним, але безперервним ростом, що призводить до поступового збільшення розмірів матки й виникнення несприятливих симптомів.

Клінічні прояви. Найчастіше першим симптомом фіброміома матки є маткова кровотеча. Жінки помічають, що місячні у них тривають довше, ніж зазвичай, а кількість виділень збільшується. Іноді така рясна кровотеча може призвести навіть до недокрів’я. Між менструаціями кровотечі, як правило, відсутні, але при фіброміомі матки великих розмірів вони можуть виникнути й у міжменструальний період. Іншою важливою ознакою цієї хвороби є біль у ділянці попереку і таза. Він зумовлений тиском збільшеної матки на прилеглі органи й тканини. Іноді жінка відзначає, що у неї почастішали позиви до сечовипускання, що змушує її, наприклад, вставати у туалет серед ночі. Це зумовлено тим, що великих розмірів матка тисне на сечовий міхур і не дає йому можливості наповнитися до кінця. Досить великі фіброміоми можуть тиснути й на пряму кишку, спричинюючи закрепи. Вчасно поставити діагноз фіброміома матки у наш час не є проблемою.

Стовідсотково точним, недорогим та безболісним методом вважається ультразвукове дослідження органів малого таза. Ультразвук здатний розпізнати у матці фіброматозний вузол розмірами близько 1-2 см. До того ж апарати УЗД є практично у всіх районних поліклініках.

Якщо поставили діагноз фіброміома матки, необхідно у першу чергу проконсультуватися та стати на облік до гінеколога. Хвороба ця вимагає насамперед постійного спостереження. Приблизно два-три рази на рік слід проходити ультразвукове обстеження для того, щоб переконатися, чи змінилися розміри пухлини. Лікарі зазвичай порівнюють збільшення розмірів матки за рахунок росту фіброміоми з розмірами матки під час вагітності. Тому часто на запитання «Яка у мене фіброміома?», можна отримати у відповідь – «5, 7, 10 чи 14 тижнів». Тобто розміри вашої матки з фіброміомою відповідають розмірам матки на визначеному тижні вагітності. Якщо розміри матки перевищили 10-тижневий бар’єр, постає питання про хірургічне лікування фіброміоми.

Лікування. Першим методом лікування є гормональна терапія. Відзначається значне зменшення розмірів фіброміоми у разі вживання гормонів – прогестерону та гонадотропіну. Однак гормональна терапія буде ефективною, якщо розміри фіброміоми менші 9 тижнів. Крім того, гормональні препарати іноді стають причиною розвитку остеопорозу (вимивання кальцію з кісток і підвищення їхньої ламкості), розвитку депресії, зниження статевого потягу, порушення менструального циклу. Припинення вживання гормональних засобів призводить до зворотного, швидкого росту фіброміоми.

Хірургічне лікування. Лише 5-7 років тому в усьому світі єдиним методом лікування фіброміоми матки залишалося хірургічне видалення матки – гістероектомія. За даними Національного центру статистики здоров’я, у США щорічно виконується 200 000 гістероектомій з приводу фіброміоми матки. Метод радикальний, однак у цьому випадку жінка назавжди втрачає матку як орган, вона стає безплідною, а це для неї величезний психологічний стрес.

Останнім часом стали популярними альтернативні методики, які мають за мету збереження матки як органа. Це операції типу міомектомії –ізольоване видалення фіброматозного вузла, внутрішньоматкове видалення вузлів фіброміоми під контролем ендоскопа. Однак усі ці операції можливі лише у разі наявності невеликих поодиноких вузлів.

І нарешті, із середини 90-х рр. ХХ століття з’явився принципово новий метод лікування, що розв’язав проблему лікування фіброміоми матки будь-яких розмірів, не видаляючи матку як орган. Це метод рентгеноендоваскулярної оклюзії (РЕО) маткових артерій. Виник він завдяки розвитку нового напрямку в хірургії – рентгеноендоваскулярної хірургії. Нова методика дає змогу лікарю за допомогою спеціальних трубочок-катетерів по судинах добратися до будь-якого органа людини, у тому числі й матки. Просування катетера вздовж судин контролюється за допомогою рентгено-телевізійної техніки. Введення катетера до судини здійснюється за допомогою єдиного уколу в артерію у ділянці паху під місцевим знеболюванням, тобто на тілі не залишається ніяких шрамів. Усі подальші маніпуляції з катетером усередині судини безболісні, тому операція не вимагає загального наркозу.

Підготувала акушерка оглядового кабінету                      Смірнова О.О.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

73