Електромагнітні випромінювання і людина

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

За останні десятиліття ми всі звикли до таких корисних новинок технічного світу як мобільні телефони, комп’ютери і ноутбуки, мікрохвильові печі, пральні машини тощо. Ці електронні помічники є в кожній квартирі, але мало хто задумується, що будь-який пристрій, що споживає електричний струм, спричиняє електромагнітні випромінювання (далі ЕМВ).

У сучасному світі електромагнітні випромінювання зайняли одне з перших місць серед проблем, які загрожують здоров’ю і життю людини. Жоден учений, що вивчає вплив ЕМВ на організм людини, не сумнівається, що ця проблема є не менш небезпечним чинником у глобальних масштабах, ніж забруднення повітря, води, зростаючий рівень радіаційного фону тощо. Мало того, ситуація з ЕМВ більш загрозлива, ніж з іншими шкідливими чинниками.

Деякі ЕМВ безпечні (наприклад, від лампочки чи праски), а деякі сильно впливають на організм людини. Сьогодні ми знаходимося під впливом ЕМВ не лише вдома, але і на роботі, в транспорті, в магазинах, місцях громадського відпочинку і т. д. Скрізь є прилади, що створюють електромагнітне випромінювання. Спробуємо розібратися, як ЕМВ впливають на наш організм.

Електромагнітне випромінювання – загроза життю людини

Про те, що потужне випромінювання у будь-якому діапазоні частот шкідливе для організму людини, вчені знали завжди. В місцях, де було зосереджено радіопередавальне устаткування, існували спеціальні норми. Близько 2000 року науковці всерйоз замислилися – а чи не шкодить організму людини дія малопотужного ЕМВ також? Дослідження наступних років приголомшили вчених багатьох незалежних лабораторій. Результати цих досліджень переконливо свідчили, що ЕМВ, з якими людина стикається в повсякденному житті, є однією з основних загроз для організму людини. Небезпечними є ЕМВ від різних побутових приладів, оргтехніки, транспорту, базових станцій мобільного зв’язку тощо. Безпечний для здоров’я людини рівень інтенсивності електромагнітних полів встановили американські й шведські вчені – 0,2 мкТл. Для прикладу:

Джерело ЕМВ Рівень випромінювання (мкТл) Перевищення (разів)
Електричний провід лампи (220 В) 0,7 3,5
Комп’ютер 1-100 5-500
Холодильник 1 5
Кавоварка-автомат 10 50
Мікрохвильова піч 8-100 40-500
Фен, електробритва 15-17 75-85
Метро 300 1500
Трамвай, тролейбус 150 750
Сотовий телефон 40 200

Згадаємо про 3 пристрої, які не є рекордсменами за рівнем ЕМВ, але є в кожному домі і визнані найбільш шкідливими, – поводження з ними вимагає особливої уваги – це мобільний телефон, комп’ютер і мікрохвильова піч.

Комп’ютер

У кожного з нас є або комп’ютер, або ноутбук чи планшет, інакше Ви б не читали цю статтю. Донедавна офіційна медицина вважала, що ці пристрої шкодять людині наступним чином:

  • порушення функціонування опорно-рухового апарату, а також внутрішніх органів і систем через малорухому роботу і довге просиджування за комп’ютером;
  • порушення роботи зорової системи через тривалу концентрацію погляду на екрані монітора.

Згодом учені довели, що комп’ютер – це ще і джерело електромагнітного випромінювання в широкому діапазоні частот, яке, щодня взаємодіючи з організмом людини протягом кількох років, може викликати збої в роботі практично усіх систем, зокрема – імунній, серцево-судинній, нервовій і т. д. Ці факти допомогли розробити ряд рекомендацій як для дітей, такі для дорослих. Наприклад, згідно з українським законодавством людина, яка проводить за комп’ютером більше 4 годин за день, має право на додаткові 4 дні відпустки щорічно.

Методи захисту:

  • розміщувати монітор таким чином, щоб задня його панель (область найбільшого випромінювання) була повернена від користувача і оточуючих його людей. Це особливо актуально, коли у приміщенні розташовується кілька моніторів;
  • системний блок розташовувати збоку від робочого місця під столом;
  • намагатися використовувати кабельний зв’язок, а не WI-FI;
  • не забувати робити короткочасні перерви в роботі; не перевищувати допустимий час (3-4 години) роботи за комп’ютером;
  • забезпечити адекватне провітрювання приміщення.

Мобільний телефон

11Навряд чи для когось є таємницею той факт, що мобільний телефон створює  високочастотне електромагнітне випромінювання, причому, навіть коли Ви по ньому не розмовляєте, адже телефону потрібно повідомляти базову станцію, що він знаходиться в мережі. Але навіть зараз мало хто знає, що, незважаючи на низьку потужність випромінювання, деякі учені називають мобільний телефон одним з найшкідливіших винаходів останніх десятиліть. І не дивно, адже він постійно з нами, а під час розмови, коли інтенсивність ЕМВ найвища, він знаходиться у безпосередній близькості від найчутливішого органа нашого організму – мозку. Ось кілька фактів:

  • За останні 10 років максимальна потужність моделей мобільного телефону зменшена в 2–5 разів. Супротивники “шкоди мобільного телефону” стверджують, що це пов’язано зі збільшенням кількості базових станцій, через що телефони зараз практично ніколи не використовують повну потужність. Але, насправді, це не так. Зменшення рівня випромінювання викликане введенням норм як в Європі, так і в Україні. Питається – навіщо зменшувати рівень випромінювання, якщо воно нешкідливе?
  • У багатьох країнах Європи користуватися мобільними телефонами дітям до 12 років заборонено.
  • За останні десятиліття у світі проведені сотні серйозних досліджень шкоди мобільного телефону на здоров’я людини. І хоча зв’язок між електромагнітним випромінюванням і якимись певними видами захворювань не доведений, але ніхто не сумнівається, що мобільний телефон завдає шкоди здоров’ю людини. Саме тому ВООЗ (всесвітня організація охорони здоров’я) рекомендує заборонити дітям використовувати мобільні телефони, а дорослим обмежити час розмов.

Методи захисту:

  • використовувати стільниковий телефон у випадках необхідності;
  • не розмовляти безперервно більше трьох-чотирьох хвилин;
  • коли це можливо – використовувати гучний зв’язок, що дозволить не тримати телефон біля вуха;
  • не допускати використання стільникового телефону дітьми, обмежувати його використання вагітними;
  • вибирати телефон з меншою максимальною потужністю випромінювання.

Мікрохвильова піч

12З моменту винаходу мікрохвильової печі вчені почали говорити, що цей винахід може бути небезпечним для здоров’я людини. Вчені довели, що шкода мікрохвильової печі – це не вигадане поняття.

Проведені дослідження показали:

  • деякі амінокислоти й інші органічні речовини, присутні в їжі, під дією мікрохвильового випромінювання змінюють структуру молекули.
  • у людей, що часто вживають їжу з мікрохвильової печі, змінився склад крові: рівень гемоглобіну і лімфоцитів зменшилися, холестерол підвищився. Ці ж результати пізніше були підтверджені доктором Б.Бланком в Швейцарському Державному Інституті Технологій і Університетському Інституті Біохімії.
  • при приготуванні в мікрохвильовій печі цінність їжі зменшується від 60% до 90%, – зникає біологічна активність вітаміну В (complex), вітамінів С і Е; в рослинах, особливо в коренеплодах, формуються вільні радикали; м’ясо, приготоване в мікрохвильовій печі містить Nitrosodienthanolamines, добре відомий канцероген і т. д.

Методи захисту:

  • не зловживати їжею, приготованою у мікрохвильовій печі;
  • розміщувати мікрохвильову піч таким чином, щоб при її роботі не знаходитися ближче, ніж за 1-1,5 метра.

Висновки

Електромагнітне випромінювання шкідливе для людини. Рівень його негативної дії залежить від багатьох чинників, але, без сумніву, він рік за роком неухильно зростає, адже навколо нас з кожним днем все більше побутової техніки, громадського транспорту, що працює на електроенергії,  а базові станції мобільного зв’язку скоро будуть чи не на кожній висотці.  Захиститися від шкідливої дії електромагнітного випромінювання ми не зможемо, але ми повинні зменшити його вплив на нас. Зробити це ми зможемо тільки шляхом чіткого виконання інструкцій з експлуатації джерел ЕМВ і обмеженням їх кількості навколо нас.

 

Туряниця С.В. Лікар-анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії  КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є. Карабелеша»

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

63