Доцільність  флюорографічного обстеження як методу діагностики  туберкульозу легень.

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Останнім часом у пресі та інтернеті з подачі виконуючої обов’язки міністра охорони  здоров’я Уляни Супрун активно обговорюється питання доцільності флюорографії як скрінінгово методу діагностики туберкульозу.

Флюорографія, як метод діагностики туберкульозу в Україні, не скасовується.  Як повідомляють у МОЗ, понад 20% випадків туберкульозу в країні залишаються недовиявленими. Тому сьогодні важливо поряд з флюрографією, яка дозволяє виявити розвинуту форму хвороби, впроваджувати інші методи діагностики, які довели свою ефективність у світі і дозволяють виявити туберкульоз на ранніх стадіях. Для подолання туберкульозу в Україні необхідно сконцентрувати зусилля не лише на лікуванні, а й на ранній діагностиці. Це допоможе почати лікування туберкульозу ще до того, як хвороба почала проявлятися. Найкращим методом скринінгу на туберкульоз у світі визнано цільове або таргетне обстеження. Нова система передбачає, що у кожного сімейного лікаря буде скринінг-анкета, за якою він визначатиме, чи пацієнт знаходиться в групі ризику (якщо людина контактувала з хворими на туберкульоз, з ослабленою імунною системою, ВІЛ-інфікована,тощо). Якщо так – направлятиме його на додаткове обстеження. Аналіз харкотиння – сучасний метод діагностики, який дозволяє визначити збудника хвороби в організмі за дві години та за потреби одразу розпочати лікування. За допомогою молекулярно-генетичних методів можна виявити присутність мікобактерій туберкульозу в харкотинні, крові, спинно-мозковій рідині, ексудаті або сечі, через 2-4 години можна отримати результат про наявність або відсутність туберкульозної палички, а за її наявності встановити, чи чутлива вона до препаратів першого ряду (наявність резистентності). Метод дослідження повністю автоматизований.              В сучасних умовах обстеження органів грудної клітини здійснюється на цифрових малодозових апаратах, призначених для проведення скринінгової флюорографії. Зображення з’являється на моніторі вже через 5 секунд з подальшою обробкою та записом на жорсткий диск у цифровому вигляді. Це дозволяє в повній мірі використовувати переваги сучасних цифрових технологій під час проведення обстеження та виявлення туберкульозу легень, онкологічних захвоорювань та іншої патології.

Також за рекомендаціями ВООЗ, доцільним є використання рентгенофлюорографічного методу обстеження у групах високого ризику захворювання на туберкульоз, які визначені для кожної країни з урахуванням особливостей. Флюорографія як метод діагностики не скасовується: вона, як і раніше, буде використовуватись для діагностики туберкульозу.

Лікар – терапевт відділення ПМСД№4              Ковбаса О. Б.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69