ВАКЦИНИ ПРАЦЮЮТЬ ДЛЯ ВСІХ

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

У світі нараховується понад 1,5 тисячі інфекційних хвороб та їх збудників. На даний час люди навчились запобігати лише невеликій їх кількості за допомогою профілактичних щеплень. Сьогодні в усьому світі успішно використовуються вакцини для попередження більш ніж 40 інфекційних захворювань. Вакцинація захищає дітей та дорослих від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби, виникненню ускладнень та летальним випадкам. В усьому світі діє обов’язкова програма імунізації населення, спрямована на захист від інфекційних захворювань.

Основні положення сучасної концепції імунізації сформульовані в серії документів ВООЗ, які опубліковані з 70-90-х рр. минулого століття. Одна з таких концепцій: «Епідемічної безпеки можна досягти завдяки високому охопленню населення профілактичними щепленнями (не менше 95%) та наявності адекватної імунної відповіді (у 90% вакцинованих)». Це необхідно для створення колективного імунітету і запобігання виникненню епідемій. Завдяки глобальним програмам імунізації в світі викорінено натуральну віспу (1980р. вакцинацію припинено). Захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%. Щорічно понад 750 тисяч дітей уникають інвалідності. Знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, і краснуху. Смертність від кору знизилася на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця зменшилася у понад 13 разів.
За оцінкою ВООЗ, щороку завдяки щепленням, у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. ВООЗ поставила завдання – елімінації кору та поліомієліту.
На сьогодні Україна залишається країною з високим ризиком спалаху поліомієліту і кору. Хоча рівень охоплення щепленнями за останні роки покращився, проте залишається недостатнім для забезпечення колективного імунітету.
Вакцини працюють тоді, коли їх використовують. Щеплення – це соціальна відповідальність кожної людини. Воно необхідне, щоб захистити себе та тих, хто навколо нас. Щеплення є обов’язком, а не правом. Вакцинація — це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту людей від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введену вакцину і виробляє імунітет проти інфекції. Таким чином формується захист проти хвороби. Вакцинація буває рутинною (за віком), за епідемічними показами та за станом здоров’я.
Вакцина – це біологічний препарат, який створює імунітет до певного захворювання. Вакцини містять активний компонент (антиген), який індукує імунну реакцію. Також вони містять розчинники, консерванти, ад’юванти, стабілізатори. Основні компоненти вакцини – мікроорганізми, або їх частини, які є антигенами. Стабілізатори – речовини, які попереджують розпад антигенів. Ад’юванти – речовини, які використовуються для підсилення вироблення імунної відповіді організму.
Вакцинацію в Україні проводять згідно із Національним календарем щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду, і, за умови його дотримання, є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету. В нашій країні безкоштовно можна вакцинуватися проти десяти інфекційних захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції. В інших країнах щеплюють проти більшої кількості інфекційних хвороб. Перелік цих хвороб залежить від актуальності інфекції, небезпеки для здоров’я населення, епідемічної ситуації, рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, економічного благополуччя країни. Національні календарі щеплень періодично переглядаються. Найчастіше зміни стосуються схем введення, кількості доз, появи на ринку нових сучасних вакцин.
Вакцинація проводиться протягом всього життя людини. Вакцинуються:
• Немовлята
• Діти і підлітки
• Дорослі
• Люди похилого віку
• Вагітні
• Мандрівники
Чому батькам варто імунізувати дітей? Дітям безпечніше вакцинуватися, ніж залишитися без захисту. Для створення належного імунітету, щеплення необхідно розпочинати вже з народження дитини, ще до того, як вона почне активно контактувати з іншими. Вакцинація покликана захистити дитину з перших днів життя. Більшість хвороб, проти яких робиться щеплення, смертельно небезпечні для дітей саме віком до 1 року. 63% від загальної кількості летальних випадків, що трапляються з малюками, пов’язані саме з інфекційною патологією. Вакцинація — завжди найкращий варіант, оскільки вона або попереджає захворювання взагалі, або не допускає тяжкого перебігу хвороби і появи ускладнень. Ризик ускладнень після інфекційної хвороби набагато вищий, аніж ризик небажаних проявів після вакцинації. Вони є незначними: почервоніння, припухлість, біль у місті ін’єкції, незначне підвищення температури тіла, які тривають короткий час та проходить без наслідків для здоров’я. Таким чином організм виробляє імунітет до конкретної хвороби.
Дітям із хронічними захворюваннями можна і потрібно робити щеплення! Такі діти вразливі до інфекційних захворювань, котрі протікають у них значно важче і призводять до серйозніших ускладнень.Тому ці діти потребують вакцинації в першу чергу. Більше того, такі діти потребують також вакцинації від інфекцій, що не входять у перелік 10-ти обов’язкових, включених до календаря щеплень України. Наприклад, дітей з бронхіальною астмою, цукровим діабетом і захворюванням нирок необхідно вакцинувати проти пневмококової інфекції і щорічно проти грипу. Діти з хронічними захворюваннями печінки потребують додаткової вакцинації від гепатиту А.
Жінкам, які планують вагітність, важливо вакцинуватися від кору та краснухи. Віруси кору та краснухи здатні долати плацентарний бар’єр і викликати вроджені вади у дитини або викидень. Вагітним жінкам можна вакцинуватися від дифтерії, правцю, кашлюку та грипу. Ідеальний варіант для всіх, хто планує вагітність – провести необхідні щеплення заздалегідь. Рекомендовано заздалегідь вакцинуватися найближчому оточенню майбутньої дитини, тому що ризик заразитися у новонародженого найбільший.
Дорослі теж повинні отримувати вакцинацію. Не існує віку, у якому не можна робити щеплення. Своєчасна і повна вакцинація захищає вас і оточуючих від серйозних і потенційно смертельних захворювань. Щоб вакцинуватися, необхідно звернутися до свого лікаря для отримання повної консультації.
Профілактичні щеплення проводять у пунктах щеплень (постійних або тимчасових) у закладах охорони здоров’я, освіти, підприємствах, ФОПах. Медичні працівники, які проводять щеплення, проходять спеціальну щорічну підготовку.
Основний бар’єр на шляху вакцинації — недостатня поінформованість батьків та пацієнтів про важливість щеплень. На свідомість людей негативно впливають розповсюджені міфи та інформація із недостовірних джерел. Саме це призвело до зниження охоплення щепленнями та спалаху поліомієліту в Україні у 2015р. та кору у світі в 2017-19рр. Без масової вакцинації інфекції повертаються.
Щорічно за ініціативи ВООЗ в кінці квітня проводиться тиждень імунізації. У цьому році Європейський тиждень імунізації проходив з 21 до 26 квітня. В Україні цей тиждень проводиться із 2006 року. Його мета — збільшити рівень охоплення щепленнями завдяки підвищенню інформованості населення про важливість імунізації.
Кожні 20 секунд у світі помирає дитина від хвороби, яку можна було б попередити вакцинацією.
Ваша дитина має право на життя і здоров’я.
Захистіть це право. Вакцинуйте її.

Крамаренко Н.І., лікар-педіатр відділення профілактичної допомоги дітям і підліткам, дитяча поліклініка №1

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61