У Вас болить серце? А Ви були у лікаря?

Written by admin on . Posted in Профілактика захворювань

Проблема збереження здоров’я, збільшення тривалості життя хвилює людей з давніх часів. І навіть в сучасному світі, не дивлячись на досягнення науки, фармакології, ці завдання залишаються актуальними. За статистикою серцево-судинні захворювання є однією з головних причин смерті в світі. Саме тому лікарі постійно розповідають про причини хвороби серця їх проявах і заходах профілактики. Але цього все одно залишається недостатнім і коли трапляється вперше напад стенокардії пацієнти залишаються вдома або йдуть на роботу в надії, що все само пройде. Дорогоцінний час в такій ситуації втрачено, а наслідки, не так вже  й рідко, непоправні (інвалідність, смерть).

Стенокардія – одна із  форм ішемічної хвороби серця. Відповівши на декілька запитань можна встановити, бувають у Вас напади стенокардії чи ні (Анкета Роуз).

Питання:

  1. Чи був у Вас коли-небудь біль або неприємні відчуття в грудній клітці?
  2. Чи виникав біль або неприємні відчуття в грудній клітці при підйомі в гору або під час швидкої ходи?
  3. Чи виникав подібний біль або неприємні відчуття під час ходи звичайним кроком по рівній місцевості?
  4. Що Ви робите, якщо біль або неприємні відчуття виникають під час ходи?

“Зупиняюся або йду повільніше”.

  1. Що відбувається після того, як Ви зупиняєтеся?

“Біль або неприємні відчуття зникають або майже зникають”.

  1. Як швидко біль проходить?

“За 10 хвилин або швидше”.

  1. Де Ви відчуваєте біль? (Чи можете показати, де виникав біль або неприємні відчуття?)

“за грудиною, або ліва половини грудної клітки, або ліва рука”.

       Якщо Ви відповідаєте «так» – Вам терміново до лікаря.

Стенокардичний біль з’являється, коли артерія, що доставляє кисень до серцевого м’яза, уражена атеросклерозом. Відбувається звуження судини, порушується кровопостачання. При частковому – розвивається короткочасна ішемія серцевого м’яза (стенокардія), при повній непрохідності відбувається інфаркт міокарда – м’яз серця в цій зоні гине.

Основним проявом захворювання є біль – стискаюча. Часто турбує не біль, а відчуття тиску або печіння. Інтенсивність болю різна – від порівняно невеликої до сильної. Локалізується біль в основному за грудиною, у верхній або середній її частині, рідше – в інших відділах, в тому числі в епігастральній ділянці. Біль іррадіює переважно вліво, рідше – вправо. Найчастіше спостерігається іррадіація в ліву руку і плече, але може віддавати в шию, мочку вуха, нижню щелепу, зуби, лопатку, спину, в окремих випадках – в живіт. Біль носить нападоподібний характер, раптово з’являючись і швидко припиняючись (зазвичай 1-5 хв, рідше – довше), виникає переважно на тлі фізичного навантаження, ходи, може з’явитися після сильного стресу; в рідкісних або у важких випадках буває в спокої.

Дуже важливо при появі такого болю, терміново вжити заходів самодопомоги:

– якщо біль виникає під час фізичного навантаження, ходи необхідно зупинитися, якщо є можливість – присісти; якщо напад виник лежачи – необхідно сісти, ноги опустити; забезпечити надходження свіжого повітря; розстебнути комір, послабити пояс (бюстгальтер);

– якомога швидше прийняти 1 таблетку нітрогліцерину під язик, якщо біль не пройшов через 5 хвилин – повторити прийом нітрогліцерину (максимально 3 таблетки);

– якщо біль триває після 3 таблеток нітрогліцерину і пройшло більше 20 хвилин необхідно викликати швидку допомогу. Якщо біль минув, попросіть кого-небудь (родичів, сусідів чи знайомих) підвезти вас до свого лікаряі, але не громадським транспортом. Не керуйте автомобілем  самостійно, якщо Ваш стан різко погіршиться, самостійне управління транспортом може створити загрозу для вашого життя і життя оточуючих

– також необхідно прийняти таблетку аспірину (75 мг). Аспірин впливає на процес згортання крові. Не слід приймати аспірин при наявності алергії до нього, схильності до кровотеч, а також якщо в цей день ви вже прийняли таблетку аспірину.

Якщо у Вас вже встановили стенокардію і напади періодично повторюються – важливо розуміти: уникнути прогресування захворювання і його ускладнення (інфаркт) допоможе регулярне, щоденне лікування, під контролем лікаря.

29 вересня кожного року відзначається Всесвітній день серця.

Ми хочемо ще раз нагадати – профілактикою необхідно займатися змолоду і продовжувати її протягом усього життя, своєчасно усувати фактори ризику виникнення серцево-судинних захворювань: підвищений артеріальний тиск, високий рівень холестерину і глюкози в крові, куріння, недостатнє споживання овочів і фруктів, підвищена вага, ожиріння, гіподинамія.

Дбайте про своє здоров’я і тоді воно вас не підведе.

Дільничний терапевт терапевтичного відділення ПМСД №1 поліклініки №1 Кандибей І.В.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61