Шум у вухах – tinnitus

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

ТИНІТУС – саме так у медицині називають шум у вухах. Зазвичай він не пов’язаний ні з якими зовнішніми подразниками і виникає у кожної людини індивідуально .

Шум у вухах – термін, який позначає звук дзвону або гудіння у вухах. Можна чути звуки у вухах, навіть коли немає зовнішнього джерела звуку. З цієї причини звук шуму у вухах іноді називають фантомними звуками. Іноді вони можуть заважати чути реальні звуки навколо.
Симптоми шуму у вухах може включати такі типи фантомних шумів: дзвінок, гудіння, ревіння, клацання, шипіння. Фантомний шум може змінюватись за силою звучання від низького до високого. Його можна відчувати як в одному, так і у двох вухах одночасно.

Існує два види шуму у вухах:
Суб’єктивний шум у вухах – найпоширеніший вид шуму у вухах. Це може бути викликано вушними проблемами у зовнішньому, середньому чи внутрішньому вусі. Також це може бути викликано проблемами зі слуховими нервами або з частиною мозку, яка інтерпретує нервові сигнали як звукові.
Об’єктивний шум у вухах – рідкісний тип шум у вухах може бути викликаний проблемою із судинами, станом кісток середнього вуха або скороченням м’язів.
Причини

Пошкодження клітин волосяного покриву внутрішнього вуха
Крихітні ніжні волоски у внутрішньому вусі рухаються відповідно до тиску звукових хвиль. Це змушує клітини випускати електричний сигнал через нерв з вуха (слухового нерва) до мозку. Мозок інтерпретує ці сигнали як звук. Якщо волоски всередині внутрішнього вуха зігнуті або зламані, вони можуть “просочити” випадкові електричні імпульси до мозку, викликаючи шум у вухах.
Вікова втрата слуху
У багатьох людей слух погіршується з віком, як правило, починаючи з 60 років. Зниження слуху може викликати шум у вухах. Медичним терміном для такого типу глуховатості є пресбікусис.
Вплив гучного шуму
Гучні шуми, наприклад, від важкої техніки, ланцюгових пилок і вогнепальної зброї, є поширеними джерелами втрат слуху. Портативні музичні пристрої також можуть спричинити втрату слуху, якщо відтворювати музику дуже голосно тривалий час. Шум у вухах, викликаний відвідуванням гучного концерту, зазвичай, проходить.

Закупорка вушної раковини
Вушна сіра захищає вушний канал, захоплюючи бруд і сповільнюючи ріст бактерій. Коли накопичується занадто багато вушної сірки, вона надто важко змивається природним шляхом, викликаючи зниження слуху або подразнення вушної раковини, що може призвести до шуму у вухах.
Вушні зміни кісток
Жорсткість кісток середнього вуха (отосклероз) може вплинути на слух і викликати шум у вухах. Цей стан, викликаний ненормальним зростанням кісток.
Хвороба Меньєра
Шум у вухах може бути раннім індикатором хвороби Меньєра, порушення внутрішнього вуха, яке може бути викликано порушенням тиску рідини у внутрішньому вусі.
Травми голови або шиї
Травма голови або шиї може впливати на внутрішнє вухо, слухові нерви або функції мозку, пов’язані зі слухом. Такі травми, як правило, викликають шум у вухах лише на одному вусі.
Акустична неврома
Ця (доброякісна) пухлина розвивається на черепному нерві, який проходить від мозку до внутрішнього вуха і контролює рівновагу та слух. Також називається вестибулярною шванномою, цей стан, як правило, викликає шум лише в одному вусі.
Дисфункція євстахієвої трубки
У такому стані трубка у вусі, що з’єднує середнє вухо з верхнім горлом, залишається розширеною весь час, що може змусити вухо відчути себе наповненим. Втрата значної кількості ваги, вагітність та променева терапія іноді можуть викликати цей тип дисфункції.
М’язові спазми у внутрішньому вусі
М’язи у внутрішньому вусі можуть напружуватися, що може спричинити шум у вухах, зниження слуху та відчуття наповненості у вусі. Це іноді трапляється без пояснених причин, але також може бути викликано неврологічними захворюваннями, включаючи розсіяний склероз.
Розлади кровоносних судин
У рідкісних випадках шум у вухах викликається розладом судин. Цей тип шуму у вухах називається пульсуючим тиннитусом. Причини включають:
Атеросклероз. З віком і накопиченням холестерину основні кровоносні судини, близькі до середнього та внутрішнього вуха, втрачають частину своєї еластичності – здатність злегка згинатися або розширюватися при кожному серцебитті. Це призводить до того, що приплив крові стає більш сильним, і полегшує вухові виявити удари. Як правило, цей тип шуму у вухах можна почути в обох вухах.
Пухлини голови та шиї. Пухлина, що тисне на судини на голові чи шиї, може викликати шум у вухах та інші симптоми.
Високий кров’яний тиск. Гіпертонія та фактори, що підвищують артеріальний тиск, такі як стрес, алкоголь та кофеїн, можуть зробити шум у вухах більш помітним.
Бурхливий кровотік. Звуження або забиття артерії шиї (сонної артерії) або вени на шиї (яремної вени) може спричинити бурхливий, нерегулярний кровотік, що призведе до шуму у вухах.
Порушення капілярів. Стан, який називається артеріовенозною мальформацією, ненормальними зв’язками між артеріями і венами, може спричинити шум у вухах. Цей тип шуму у вухах зазвичай зустрічається лише в одному вусі.
Діагностика

1) Отоларингологічний огляд.
2) Перевірка слуху за допомогою аудіометрії.
3) Консультація та обстеження в інших спеціалістів (невропатолог, хірург, психотерапевт).
4) MPT, комп’ютерна томографія, рентгенографія

Методи лікування

1. Медикаментозне лікування (вітаміни групи В, гінкго-білоба, препарати цинку, лікарські засоби для поліпшення мозкового кровообігу).
2. Використання спеціальних імплантатів, що створюють білий шум, який перекриває дзвін у вухах. Також можна використовувати і звукову терапію. Для цього пацієнт включає музичний диск зі звуками природи або довкілля. Подібні звуки дозволяють людині переключити свою увагу на зовнішнє джерело шуму. Це сприяє розслабленню та швидкому засинанню.
3. Психотерапія. У лікуванні тінітуса частіше вдаються до когнітивно-поведінкової терапії. Під час роботи з психотерапевтом пацієнт навчається медитативним технікам. Також це допоможе змінити сприйняття шуму у вухах, перестати фіксувати увагу на звуці.

Профілактика

Для запобігання появи шуму у вухах слід:
• регулярно проходити профілактичні огляди;
• уникати шуму або використовувати засоби захисту;
• не слухати протягом тривалого часу гучну музику через навушники;
• дотримуватися гігієни органів слуху;
• у холодну пору року обов’язково захищати голову;
• своєчасно лікувати вушні захворювання.

Лікар отоларинголог поліклініки №2 Федорів Т.О.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

62