Ризики від куріння та засоби зменшення шкоди. Поради лікаря.

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

В світі налічується один мільярд курців. Найбільша шкода від куріння криється у наслідках – кожні 7 секунд у світі від спричинених ним хвороб помирає одна людина.

У питанні розповсюдження куріння, Україна не виділяється зі світової статистики: легенева патологія посідає третє місце в структурі смертності, пропустивши вперед серцево-судинну патологію та онкологію. При цьому, в структурі онкологічної смертності на першому місці знаходиться рак легень. 80% випадків раку легень виявили у курців.

Сигаретний дим тане легко і швидко, а проблеми залишаються.
Куріння будь-яких тютюнових виробів, незалежно від дози, так чи інакше шкодить організму. Коли ви курите, ваш організм поглинає не тільки нікотин. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а близько 70 викликають онкологічні захворювання. Деякі з цих елементів входять також до складу отрути для комах, лаку для дерева, містяться у щурячій отруті, рідині для зняття лаку тощо.
Куріння спричиняє багато різних захворювань та хвороб, таких як: хвороби дихальних шляхів; онкологічні захворювання різних частин тіла та органів, коронарна хвороба серця, інфаркти та інсульти, остеопорози, катаракта та сліпота, парадонтози, захворювання судин, аневризма аорти, безпліддя, імпотенція.
Серйозним також є і вплив на шкіру.
Відповідно до результатів досліджень, дві третини українців, які курять, робили у своєму житті хоча б одну серйозну спробу кинути курити, ще стільки ж бажають позбутися тютюнової залежності. Однак, часто на заваді стають хибні уявлення про процес припинення куріння та страх зазнати невдачі.
Про що варто знати:
– Кинути курити може кожен незалежно від віку, стану здоров’я чи стажу куріння. Навіть якщо ви є затятим курцем (наприклад, курите понад 30 років), це не є перешкодою. Просто вам доведеться докласти трохи більше зусиль.
– Припинення куріння – це процес, який складається з декількох етапів. Звісно, деякі люди можуть кинути курити одразу, але таких небагато. Як правило, це займає деякий час та потребуватиме певних зусиль.
– Лише невеликий відсоток людей може кинути курити з першої спроби – більшості людей потрібно декілька спроб. У цьому немає абсолютно нічого страшного, адже в процесі ви напрацьовуєте досвід, який вам допоможе при наступній спробі.

Причини кинути курити можуть бути у кожного свої. Для того, щоб підтримувати власну мотивованість до припинення куріння, варто розібратися, які ж причини є пріоритетними саме для вас.
Для більшості людей основними причинами кинути курити є:
Переваги для здоров’я. Кидати курити потрібно незалежно від віку, статі, стажу куріння та стану здоров’я. Ви відчуєте позитивні зміни у своєму організмі вже через декілька хвилин після того, як буде викурена остання цигарка.
Якщо Ви кинули палити:
Через 20 хвилин нормалізується кров’яний тиск та пульс.
Через 8 годин рівень вуглецю та нікотину в крові зменшується вдвічі.
Протягом 12 годин знижується вміст чадного газу у крові до норми.
Через 48 годин нікотин повністю виходить з організму, поліпшується смак і нюх.
Протягом 2 — 12 тижнів поліпшується кровообіг, об’єм роботи легень збільшується на 30%.
Протягом 1 — 9 місяців зменшується кашель, втомлюваність та задишка, зменшується схильність до респіраторних хвороб, починають відновлюватися тканини легень, видаляється слиз.
Протягом 1 року ризик розвитку ішемічної хвороби серця знижується вдвічі, порівняно з курцями.
Через 5 — 15 років ризик інсульту скорочується до рівня тих, хто ніколи не курив.
Через 10 років наполовину зменшується ризик розвитку раку легень, порівняно з курцями, а також ризик захворіти на рак ротової порожнини, горла, стравоходу, сечового міхура, підшлункової залози та шийки матки.
Через 15 років ризик ішемічної хвороби серця знижується до рівня тих, хто ніколи не курив.
Фінансові переваги. Куріння – досить дороге задоволення. Часто люди не задумуються над тим, скільки грошей вони витрачають на «тютюновий дим». Пропонуємо підрахувати. Якщо ви за день викурюєте пачку сигарет вартістю, скажімо, 22 гривні, це означає що ви витрачаєте на сигарети близько 8 тис. грн. на рік.
Переваги для родини. Коли ви кинете курити, ви зробите величезну послугу вашій родині та друзям. Адже від тютюнового диму страждаєте не лише ви, як курець, але й усі, хто вас оточують, як пасивні курці. Вторинний тютюновий дим (дим, який видихається курцем та виділяється із запаленої сигарети) містить ті ж самі отруйні речовини, які ви вдихаєте, коли курите.
Також, науково доведено, що діти та підлітки з родин, де хоча б один із батьків вживає тютюнові вироби, мають у сім разів! більші шанси почати курити.
Контроль над своїм життям. Кинути курити – це виклик. Якщо ви поставите собі за мету кинути і зробити це, то будете цілком заслужено собою пишатися. Цей успіх додасть віри у свої сили та мотивуватиме до досягнення нових цілей.
Щоб кинути курити:
– Уникайте компанії курців;
– Приєднайтесь до групи підтримки тих, хто кинув курити або попросіть друга-некурця вас підтримувати;
– Тримайте біля себе жувальні гумки та м’ятні цукерки;
– Уникайте напоїв, які містять кофеїн: вони можуть спровокувати бажання курити;
– Коли у вас виникає бажання курити, глибоко вдихніть та затримайте ненадовго дихання;
– Заховайте подалі всі речі, які асоціюються з курінням – запальнички, попільнички, портсигари;
– Влаштовуйте собі приємності після кожної сигарети, від якої ви відмовились;
– Проконсультуйтесь зі своїм лікарем щодо нікотинзамісної терапії (нікотинові гумки та пластирі) або переходу на менш шкідливі альтернативні продукти.

Амєтова Олена Анатоліївна
Лікар загальної практики-сімейної медицини
відділенням ПМД № 3, поліклініки № 2
КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є.Карабелеша»,
Лікар першої категорії

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

72