Профілактика раку шкіри

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

Рак шкіри – одне з найбільш поширених онкологічних захворювань. Воно стоїть на 4 місці за частотою діагностування у чоловіків (після раку легенів, шлунка і передміхурової залози) і на 2 місці – у жінок (після онкології молочної залози). Існують такі його різновиди: базаліома; плоскоклітинний рак; меланома.

Базіліома – це пухлина, яка утворюється в результаті злоякісного переродження клітин епідермісу. Являє собою вузлик, під яким видно кровоносні судини. На більш пізніх стадіях на пухлини можуть з’являтися виразки, що кровоточать. Найчастіше утворюється на шкірі обличчя або голови. Практично ніколи не дає метастазів, тому має найбільш сприятливий прогноз.

Плоскоклітинний рак іноді називають грибоподібним, так як виглядає він як велика бородавка на тонкій ніжці. Найбільш часта локалізація – губа, ротова порожнина.

Меланома – це результат переродження меланоцитів – клітин шкіри, заповнених пігментом меланіном. Цей різновид раку найчастіше розвивається з родимок, так як в них найбільша концентрація пігменту.

Фактори ризику розвитку раку шкіри

Велика кількість родимок на тілі підвищує ризик розвитку меланоми (чим їх більше, тим вище ймовірність, що з однією з них розвинеться меланома). УФ-промені значно підвищують ризик виникнення цього виду раку шкіри. Відповідно, захворювання частіше діагностують у тих, хто проживає в південних регіонах, багато часу проводить на відкритому повітрі влітку в сонячну погоду, часто відвідує солярій.

Підвищує ризик шкірних онкологічних захворювань і генетична схильність – рак шкіри в анамнезі у одного з прямих родичів.

Крім того, більш схильні до онкології люди з хронічними і передраковими захворюваннями шкіри. До хронічних патологій з високим ризиком злоякісного переродження відносяться: ерітроплазія Кейра; хвороба Боуена; хвороба Педжета; променевої дерматит; актинічний кератоз; пігментна ксеродерма.

Передраковими шкірними хворобами вважаються: папіломатоз шкіри; верруціформная епідермодісплазія; кератоакантома; шкірний ріг.

Зараження вірусом папіломи людини також має високу канцерогенну активність.

Однією з причин раку шкіри може стати і сильно знижений імунітет внаслідок прийому імуносупресивних препаратів, через захворювання, таких як СНІД, лімфопроліферативні патології, а також після пересадки внутрішніх органов.Также рак шкіри набагато частіше виявляють у курців. Особливо це стосується плоскоклітинної різновиди хвороби.

Про шкоду солярію

Вчені довели зв’язок солярію і раку шкіри. Американські дослідники наводять жахливу статистику: близько 430 000 випадків онкології шкіри пов’язані з відвідуванням соляріїв. Інші дослідження також підтверджують небезпеку цієї процедури.

Великої шкоди солярію пояснюється тим, що випромінювання ламп апарату на 98% складається з хвиль найбільш канцерогенного типу – хвиль UVA спектра.

Вплив ультрафіолету на шкіру

Перебувати на пекучому сонці довгий час – це в будь-якому випадку шкідливо. Ви отримуєте загар, а шкіра отримує небезпечну «дозу» ультрафіолетового опромінення. Зміна кольору вже свідчить про те, що шкіра намагається адаптуватися до шкідливих умов. Поява негайного засмаги говорить про те, що шкірі довелося захищатися від сонячного опіку і пристосовуватися до впливу УФ-променів. Під час будь-якого сеансу перебування на сонці можуть статися безповоротні зміни в ДНК клітин, відповідальних за метаболізм меланіну.

Особливо небезпечним став загар в останні десятиліття, так як через погіршення екології озоновий шар потоншала і став пропускати більше ультрафіолетових променів канцерогенного типу.

Як правильно засмагати, щоб уникнути раку шкіри

Знизити шкоду сонячного випромінювання допоможе дотримання наступних правил: нанесення сонцезахисного крему з відповідним вашому типу SPF; прийняття сонячних ванн в найбільш безпечні години – до 12 дня або ж після 16 вечора.

Зверніть увагу! Деякі джерела радять для профілактики меланоми просто заклеювати великі родимки пластиром на час засмаги. Однак це не має ніякого сенсу. Це може тільки, навпаки, нашкодити, піддаючи невус травматизації і створюючи парниковий ефект. До того ж, меланома може утворитися і на іншій ділянці шкіри поза родимок.

Кому можна засмагати, а кому ні

Засмагати можна всім, крім володарів кельтського фототипу. Однак не варто забувати про сонцезахисний крем. УФ-промені – це не тільки причина розвитку меланоми, а й фотостаріння шкіри.

Не можна знаходитися на відкритому сонці в наступних випадках:

  1. є передракові захворювання шкіри;
  2. є інші шкірні хвороби в стадії загострення;
  3. ви володар великої кількості родимок;
  4. у вас є генетична схильність до раку шкіри;
  5. дітям до 3 років.

Як правильно вибрати і використовувати сонцезахисний крем

Щоб визначити, скільки часу ви можете провести на сонце з використанням сонцезахисного крему, потрібно безпечне час знаходження на сонці, відповідне вашому типу шкіри, помножити на число SPF.

Можете звернутися до рекомендацій виробника сонцезахисного засобу, зазначеним на упаковці. Найчастіше там вказано наступне час захисту: SPF 15 і менше – до 2,5 години; SPF 30 – до 5 годин; SPF 40 – до 6,5 годин; SPF 50 – до 8 годин.

Якщо ви їдете на відпочинок в країну з дуже жарким кліматом, беріть крем з більш високим SPF, ніж вказано в таблиці. Для першого фототипу – від 50, для 2 – від 40, для 3 і 4 – від 20. Також бажано, щоб на упаковці було маркування UVA / UVB. Це означає, що засіб захищає від УФ-променів різного спектру, в тому числі канцерогенних.

Варто звернути увагу на те, водостійке засіб від сонця чи ні. Якщо немає або не вказано, то наносити засіб на шкіру потрібно після кожного купання.

Правила самостійного огляду родимок

Не рідше одного разу на місяць самостійно оглядайте родимки на предмет змін. Наявність більше 20 родимок – привід звернутися до дерматолога і завести паспорт шкіри для постійного профілактичного огляду. Зверніться за професійною консультацією, якщо ви помітили такі тривожні ознаки:

– родимка стала асиметричною;

– краю невуса стали нерівними;

– змінився колір – став неоднорідним, зникла пігментація або родимка сильно потемніла;

– родимка збільшилася в розмірах – особлива увага тим, що більше 7 мм в діаметрі;

– з’явилися скоринки або тріщини;

– родимка почала кровоточити;

– з’явилися болі;

– родимок різко стало більше.

Навіть одного з перерахованих ознак досить для того, щоб звернутися до дерматолога.

Як запобігти раку шкіри

Профілактика обов’язкова для всіх, а особливо для тих, хто знаходиться в групі ризику. Щоб знизити ризик раку шкіри, досить дотримуватися простих правил:

– уникайте тривалого перебування на вулиці в період з 12 до 4 дня;

– наносите сонцезахисний крем, відповідний типу шкіри;

– не користуйтеся простроченою косметикою і сумнівними народними засобами;

– на відпочинку в жарких країнах носите спеціальну пляжний одяг, широкополі капелюхи, засмагати під тентом;

– своєчасно звертайтеся до лікаря і повністю виліковується будь-які шкірні захворювання;

– відмовтеся від куріння і алкоголю, ведіть здоровий спосіб життя;

– вчасно помічайте зміни родимок і не тягніть з походом до лікаря;

– проходите профілактичний огляд у дерматолога раз на рік.

Рання діагностика допоможе запобігти подальшому прогресу захворювання. Наприклад, якщо видалити новоутворення при перших ознаках злоякісних змінах, можна уникнути розвитку раку шкіри.

Регулярно проводите самоогляд шкіри – самостійно за допомогою дзеркала, або попросіть когось із близьких оглянути ваше тіло. Помітивши будь-які підозрілі зміни, краще відразу звернутися до лікаря!

 

Лекцію для населення розробила

дільничний терапевт поліклініки №1 Кохан Т.Н.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61