ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ГРУДЕЙ

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

Чи змінилася якимось чином ситуація із захворюваннями на рак молочної залози за останні кілька років в Херсоні та області? Чи вплинула на людей інформаційна кампанія про необхідність регулярно перевіряти молочні залози?

На сьогоднішній день кожна десята жінка зіштовхується з онкологічною хворобою – рак грудей. На жаль, хвороба молочної залози прогресує, і жінки все частіше змушені боротися зі страшним діагнозом. Ця проблема в Україні, як і в усьому світі, вийшла на одну з лідируючих позицій серед всіх онкологічних захворювань. Щогодини від раку молочної залози в країні вмирає одна жінка. Яка ситуація з цим захворюванням в Херсонській області і як можна вберегти від нього себе і своїх близьких?

Засоби масової інформації та статті, які періодично з’являються в пресі, позитивно впливають на наших жінок. Вони набагато частіше приходять на обстеження навіть при відсутності патології і дотримуються тих рекомендацій, які ми даємо, але залишається як і раніше і та частина жінок, яка ігнорує відвідування.

Тільки за 9 місяців 2020 року по Херсонській області виявлено 264 раків  молочної  залози, що становить 47,1% на 100 тис, по м Херсону – 109 осіб, це 61,1 на 100 тис., по Суворовському району – 40 випадків,  що становить 62,2% на 100 тис, з них – 9 випадків  на пізніх  стадіях. В порівняні з попереднім роком ці цифри зросли.

Безумовно, для кожної пацієнтки почути слово «рак», та ще й молочної залози – це трагедія. Але на сьогоднішній день проводиться близько 60% органозберігаючих операцій, при яких зберігається молочна залоза.

Виникає питання: що найбільше лякає жінку при виявленні пухлини? В першу чергу це втрата молочної залози, а потім вже питання, пов’язані з хіміотерапією, променевою терапією, втратою волосся і т.і. Тому, чим раніше жінка звернеться до фахівця, тим менше ймовірність, що вона втратить груди і необхідно буде застосування агресивних методів лікування.

Якщо жінки будуть дотримуватися наших рекомендацій, то взагалі не буде видалення молочної залози.

Але поки ми не можемо отримати такого пацієнта: до нас часто ще приходять жінки, які самі виявили пухлину,  а це говорить про те, що вони носять її вже більше двох-трьох років. Крім того, пацієнтка завжди орієнтується на розмір пухлини, а при злоякісних новоутвореннях це немає особливого значення. Іноді пухлина кілька міліметрів, а вже є віддалені метастази, іноді – значно більших розмірів, а метастазів немає і тому так важливо, не маючи діагнозу, знати про проблему якомога більше.

Крім періодичного самообстеження, жінка повинна регулярно відвідувати лікаря мамолога (не рідше одного разу в рік), а також проходити ультразвукове обстеження (жінкам з 25 до 40 років – не рідше 1 разу на 12 місяців, після 40 – не рідше 1 разу на рік в проміжках між проведенням мамографії, яку рекомендується проходити щорічно або 1 раз на 2 роки).

Молочна залоза знаходиться під контролем 60 гормонів і залежить від роботи жіночих органів, щитовидної залози, печінки, підшлункової залози, нервової системи і навіть, здавалося б, такої НЕ гормональної частини тіла, як хребет – оскільки саме від хребта до молочної залози відходять судини і нервові закінчення, їх защімлення «солями» (при остеохондрозі) може привести до захворювання молочної залози. Тому дуже важливо, крім мамолога, регулярно відвідувати ще і гінеколога (кожні півроку – в обов’язковому порядку), ендокринолога, здавати необхідний перелік аналізів. Але в першу чергу я б радила стежити за здоров’ям своєї нервової системи.

Сьогодні в розвинених країнах в 98% випадків рак молочної залози виліковують, якщо він виявлений на ранній стадії, і більше 80% виліковують незалежно від стадії Така ефективність досягається завдяки комплексному підходу до діагностики та лікування раку молочної залози в маммологічних центрах, завдання яких – це перш за все в комплексному підході до лікування захворювань молочної залози. А для того, щоб лікування було ефективним, необхідно виконання ряду вимог.

Це і сучасне обладнання, і наявність команди високопрофесійних лікарів різного профілю.

Від цього залежить планування онкологічних і реконструктивних етапів з метою відновлення молочної залози.

В Херсоні це питання ще в стадії розгляду, але в Київському онкоценрі на базі ЛІСОД широко і успішно застосовуються варіанти реконструкції молочної залози. Серед останніх іновацій в лікуванні раку молочної залози, вже доступних українським пацієнтам, – інтраопераційна променева терапія (опромінення під час операції), яка знижує негативні наслідки для здоров’я жінки, мінімізуючи впливу на здорові тканини, і дозволяє скоротити  тривалість курсу післяопераційної променевої терапіі. Останнє  слово у світовій онкології раку молочної залози – генний тест Онкотип-Dx також тепер доступний в Україні. За результатами цього тесту можна прогнозувати ймовірність рецидиву захворювання і те, наскільки ефективним буде хіміотерапевтичне  лікування. Для пацієнтки це означає, що тепер буде відома відповідь її організму на лікування, і підібрано воно буде з урахуванням її індивідуальних особливостей.

В рамках Всеукраїнського дня боротьби з раком молочної залози редакцією програми «Український вимір» ініційований спецпроект, мета якого звернути ще раз увагу жінок на те, що раннє виявлення раку – запорука його повного вилікування. Це повинна почути кожна мешканка Херсону, яким я  нагадую про  необхідність  щорічного обстеження  молочної  залози на  рівні  консультації  сімейного лікаря (терапевта) або  мамолога.

 

Лікар мамолог першої категорії Стародубець В.П.

 

 

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69