Профілактика атеросклерозу

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

Атеросклероз( від грецьких слів athere – кашиця,  та skleros – твердий) – це хронічне захворювання кровоносних судин, при якому на внутрішній стінці артерій відкладається холестерин та інші ліпіди у вигляді атеросклеротичних бляшок.

Це призводить до таких змін: стінки артерій ущільнюються, втрачають еластичність, звужуються, в результаті цього зменшується приток крові до внутрішніх органів, особливо страждає серце та головний мозок, що може призвести до розвитку інфаркта та інсульта.

На сьогодняшній день виділяють чотири етапи формування атеросклеротичної бляшки: 1) дисфункція і пошкодження ендотелія, 2) адгезія і діапедез моноцитів, 3) формування пінних клітин , 4) міграція в интіму та проліферация гладком’язових клітин судин. Прогресуванню атеросклероза сприяють певні фактори.

Фактори ризику розвитку атеросклерозу.

  1. Стать. Чоловіки більш схильні до розвитку атеросклероза ніж жінки.
  2. Шкідливі звички: паління, зловживання алкоголем.
  3. Вік. З віком ризик виникнення атеросклероза збільшується, починаючи з 40 років.
  4. Неправильне харчування.
  5. Спадковість.
  6. Цукровий діабет.
  7. Захворювання щитоподібної залози, а саме гіпотиреоз.
  8. Артеріальна гіпертензія.
  9. Малорухливий спосіб життя.
  10. Гіперліпідемія ( загальний холестерин більше 5 ммоль/л, ЛПНЩ більше 3 ммоль/л .). ЛПНЩ  -головний із класів ліпопротеїдів плазми крові, який переносить атерогенну фракцію холестерина.
  11. Надлишкова вага та ожиріння.
  12. Емоційне напруження.

Оцінка факторів ризику у пацієнтів важлива. З однієї сторони, їх виключення може сприяти нормалізації  холестирину крові,  а з іншої – від їх наявності залежить подальша тактика ведення такого пацієнта.

 

Для зниження ризику розвитку атеросклероза необхідно:

  1. Відмова від шкідливих звичок: паління, вживання алкоголю. Безпечне для здоров’я споживання алкоголя (не більше 20-30 мл чистого етанола на добу).
  2. Зниження маси тіла. Надлишкова  масса тіла і ожиріння, особливо абдомінальне (обєм таліі у чоловіків більше 102см и більше 88см у жінок), підвищують ризик розвитку кардіоваскулярних захворювань.
  3. Раціональне харчування: вживання овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, м’яса птиці, риби, горіхів, знежиреної кисломолочної продукції, рослинної олії. Загальна калорійність забезпечується на 55%  вуглеводами, на 10-15%  білками та на 30% жирами.
  4. Фізична активність для нормалізації ваги: ходьба, прогулянка, зарядка,  плавання 3-4 рази на тиждень по 30-40 хвилин.
  5. Контроль глюкози крові, холестерина крові, ЛПНЩ, артеріального тиску.
  6. Уникати стресових ситуацій, приділятии увагу сну – не менше 6-8 годин.

 

А також лікарем підбирається медикаментозна терапія статинами в індивідуально підібранних дозах, а іноді фібрати та Омега -3.

 

 

Лікар кардіолог   Лукьянченко Т. О.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69