МАСТОПАТІЯ

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

Мастопатія є доброякісним (в переважній більшості випадків) захворювання молочних залоз, що виникають на тлі порушення гормонального балансу в жіночому організмі. Мастопатія, симптоми якої зустрічаються у жінок групи репродуктивного віку (у межах 18-45 років), характеризується розвитком патологічних процесів у тканинах залоз у формі розростань.

Мастопатія: форми (види). Властивою особливістю дифузних форм мастопатії є актуальний ряд змін, що виникає у тканині молочних залоз, виділимо їх різновиди:

  • Дифузна мастопатія.
  • Дифузна фіброзно-кісткова мастопатія.
  • Дифузна мастопатія кістозно-фіброзна.
  • Фіброзно-кістозна мастопатія змішана.

Симптоми. Найпоширеніші ознаки мастопатії полягають в наступних проявах цього захворювання:

  • болючість, відзначається в молочних залозах, що має постійний або періодичний характер прояву, причому посилення цієї хворобливості доводиться нерідко на початок менструації, а затихання – до її завершення;
  • виділення із сосків (нагадують молозиво тощо);
  • відчуття появи в молочній залозі ущільнення;
  • поява вузлових утворень в залозі.

Найчастіше прояви даного захворювання полягають у появі ущільнень в області тканин залози, характер їх пухлиноподібні (актуальна особливість вузлової мастопатії). Інша форма захворювання, дифузна мастопатія, характеризується тим, що на дотик при ній тканину молочної залози болюча і кілька щільна. Фіброзно-кістозна мастопатія поєднує в собі вказані за попереднім варіантам зміни. Як правило, зміни, що виникають в залозі, виявляються з боку верхній її частині.

Діагностування. У діагностуванні захворювання застосовуються різні методи: пальпація (промацування) залоз, мамографія, УЗД, пункція.

Якщо є певні труднощі в діагностиці, то застосовуються додаткові заходи, наприклад, дуктографія, доплеросонография та ін.

Самообстеження. Обстеження грудей особливо важливо проходити жінкам, які переступили віковий поріг 35 років, бо саме з цього часу актуальності набувають такого роду гормональні зміни, при яких згодом розвиваються досить небезпечні захворювання. Особливо необхідно звернути особливу увагу на власне здоров’я в цьому плані тим жінкам, у яких серед найближчих родичів був раніше діагностовано рак молочної залози (мама, тітка, сестра).

Первинне самообстеження на предмет мастопатії проводиться після завершення менструації – саме в цей період ознаки розвитку захворювань молочних залоз проявляються в найбільш вираженому вигляді.

Самообстеження в лежачому положенні:

  • подумки проводиться поділ грудей на чотири частини (бокові, нижня, верхня частина);
  • кожен з відділів детально прощупується на предмет виявлення в ньому ущільнень або вузликів.

Самообстеження перед дзеркалом:

  • необхідно підняти руки вгору і оцінити особливості зовнішніх контурів грудей, сосків: на грудях не повинно проявитися ніяких впадин, соски за формою повинні відповідати правильним характеристиками;
  • акуратно відтягується кожен із сосків по черзі, що дозволяє, тим самим, переконатися у відсутності/наявності виділень.

Про те, що розвиваються захворювання молочних залоз, свідчать такі ознаки, як:

  • поява на шкірі молочних залоз складочок;
  • промацування ущільнень;
  • виявлення втягнення шкіри;
  • наявність больових відчуттів, у т.ч. з їх розповсюдженням до лопатки, руці або шиї;
  • зміни форми сосків, їх колір, виділення з них.

Для наочного ознайомлення з самостійним проведенням первинного обстеження можна ознайомитися нижче.

Лікування. Основні принципи, що застосовуються в лікуванні розглянутого нами захворювання, полягають у нормалізації стану гормонального фону (тобто нормалізації співвідношення в крові статевих гормонів), а також в усуненні стресів при одночасному підвищенні стійкості організму в їх відношенні. Крім цього, звичайно, виробляється і місцеве лікування тканин залоз. Як було зазначено в описі вище, вузлова мастопатія (фіброаденома) переважно підлягає хірургічному її видалення (подібне оперативне втручання визначається як секторальна резекція).

Лікування мастопатії повинно бути комплексним, причому найбільша його ефективність досягається при використанні ряду ендокринних препаратів. Наприклад, це гомеопатичні препарати на рослинній основі),.

Дифузна мастопатія виліковується за допомогою гормональної терапії у випадку з досить пізньою стадією перебігу захворювання, що особливо необхідно при наявності інших форм гормональних розладів організму. Використовуються в лікуванні мастопатії також антиестрогени, препарати, що сприяють відсутності овуляції і препарати, орієнтовані на зниження рівня пролактину (крім зазначеного раніше мастодинона).

Виражені больові відчуття вимагають обмеження в прийомі кави, чаю, какао і шоколаду. Крім цього важливо дотримувати певну дієту, уникаючи копчених продуктів і жирних продуктів, включаючи в раціон якомога більше овочів і фруктів. Важлива роль у лікуванні захворювання також відводиться вітамінотерапії, в якій особливо слід приділити увагу таким вітамінам, які відносяться до групи А і Є. Допомогою прийому вітамінів поліпшуються властиві функції печінки, цей орган вкрай важливий з боку забезпечення їм обмінних гормональних процесів.

 

Підготувала акушерка оглядового кабінету   Смірнова О.О.

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

72