Хронічний туботимпанальний гнійний середній отит

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

Хронічний середній отит – це  довготривале  гнійне  запалення слизової  оболонки  та  прилеглої кістки порожнин середнього вуха, яке розвивається в умовах  зниження  неспецифічних  і  специфічних чинників захисту організму.

Хронічний гнійний середній отит зазвичай є продовженням гострого гнійного отиту, який не виліковується більше місяця внаслідок різних причин.

Хронічний  гнійний  мезотимпаніт – це один із видів хронічного середнього отита. Відповідно до класифікації МКХ-10 має назву хронічний туботимпанальний гнійний  середній отит (H.66.1).

Етіопатогенез хронічного туботимпанального середнього отита:

Ініціюючою ланкою в розвитку ХГСО є перенесений в анамнезі гострий гнійний середній отит з формуванням стійкої перфорації барабанної перетинки або утворення атрофичної рубцової неомембрани, яка в подальшому трансформується в ретракційну кишеню. Однією з причин ХГСО є травматична перфорація або ятрогенна перфорація, що зберігається у 1-3% пацієнтів після постановки вентиляційної трубки / шунта.

Факторами ризику переходу ВЗГ в ХГСО є: неадекватна антибактеріальна терапія ВЗГ, часті епізоди ВЗГ, нехтування контролем відновлення слухової функції, аерації порожнин середнього вуха після перенесеного ВЗГ, порушення механізмів місцевого імунного захисту, анатомічні особливості будови барабанної порожнини.

Хронічна патологія носоглотки і порожнини носа призводить до порушення функції слухової труби, що веде до порушення мукоциліарного очищення середнього вуха і розвитку хронічного запалення в порожнинах середнього вуха з тенденцією переходу в секреторну та фіброзуючу форми.

Діагностика:

Клінічні ознаки:

Обов’язкова наявність симптомів:
–  стійка перфорація;
–  періодична або постійна гноєтеча з вуха;
–  порушення слухової функції
Для хронічного мезотимпаніту характерна центральна перфорація в натягненій частині барабанної перетинки. При об’єктивному дослідженніі є патологічні виділення різної кількості, холестеатома, грануляції, поліп.
Загострення хронічного середнього отиту настає внаслідок реінфекції барабанної порожнини або активізації латентної інфекції.
Симптоми загострення:

  • підвищення температури тіла;
  • порушення загального стану різного ступеня;
  • біль у вусі;
  • збільшення або зменшення гноєтечі;
  • гіперемія, інфільтрація і стовщення барабанної перетинки;
  • пульсуючий рефлекс при невеликій перфорації;
  • порушення слухової функції різного ступеня.

Лабораторні дослідження, необхідні для підтвердження діагнозу:

  • аналіз крові;
  • аналіз сечі;
  • бактеріальне дослідження патологічних виділень;
  • антибіотикограма;
  • дослідження виділень із вуха на еозинофілію;
  • акуметрія;
  • аудіометрія;
  • рентгенологічне, КТ, МРТ дослідження вискової кістки;
  • за показаннями – імунограма.

 

Ускладнення хронічного туботимпанального середнього отиту.

При відсутності лікування гнійний мезотимпаніт може дати ускладнення: менінгіт, енцефаліт, мастоїдит, лабіринтит, парез лицьового нерва, виділення через абсцес. У запущеному випадку розвивається сепсис, що загрожує життю людини.

Прогноз

При цьому захворюванні прогноз сприятливий, оскільки ускладнення при мезотимпаніті виникають рідко. Хворим не слід допускати потрапляння води у вухо (при вмиванні, купанні тощо), через що їм протипоказані заняття плаванням.

 Лікування мезотимпаніту направлене на усунення патогенного середовища та відновлення слуху. Воно включає антибактеріальну та протигрибкову терапії: промивання барабанної порожнини, приймання антибіотиків, фізіотерапія (УВЧ, магнітотерапія). Якщо малоінвазивне лікування не ефективне, виконується оперативне втручання – тимпанопластика.

 

Профілатика

При відсутності виділень хворі повинні обережно сякати (очищати) ніс при нежитях, щоб запобігти закиданню інфікованого вмісту з носа та носоглотки через слухову трубу в барабанну порожнину та реінфікуванню вуха. “Вологе” вухо краще не закривати ватою, оскільки це сприяє затримці ексудату, розвитку мікроорганізмів і подразненню шкіри зовнішнього слухового проходу.

За наявності патології носа і носоглотки (викривлення перегородки носа, аденоїдних вегетацій, гіпертрофії носових раковин) їх треба усунути для відновлення прохідності слухової труби, але операцію проводять лише після досягнення стійкої ремісії.

Записатися на прийом з приводу лікування і профілактики хронічного мезотимпаниту, аудіометричного  дослідження можна в  КНП Херсонська міська лікарня ім.Є.Є.Карабелеша поліклініка N1 за тел. реєстратури 49-11-76 або 49-41-16, каб.70, 71, 72.

Бернікова-Блюммер Д.С., лікар-отоларинголог профілактичного відділення поліклініки №1

 

 

 

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69