Грип

Written by admin on . Posted in Профілактика захворювань

Грипінфекційна хвороба, що протікає з переважаючим враженням слизової оболонки дихальних шляхів і явищами загальної інтоксикації підвищенням температури тіла, слабкістю, головним болем, м’язовими і суглобовими болями.

Сезонний грип щорічне захворювання в епідемічний період, викликане типовими вірусами грипу, які зустрічаються серед людей.

Пандемічний грип захворювання, що виникають кожні кільканадцять або кількадесят років у вигляді світових епідемій (пандемії), що викликаються новими, невідомими раніше серед людей, підтипами або варіантами вірусу, напр., т. зв. іспанка (у 20-х роках ХХ ст.).

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів це, в середньому, 7 днів.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Початок хвороби. Для ГРВІ характерний поступовий початок, який триватиме протягом кількох днів, відчуватиметься слабкість або невисока температура. Тим часом, симптоми грипу розвиваються різко, з’являється висока температура, болять очі, відчувається ломота у м’язах чи озноб. Хворий зазвичай може визначити, коли саме почалася хвороба.

Температура. Під час ГРВІ температура зазвичай залишається на рівні 37-37,5 градусів. А от під час грипу хворий страждає від високої температури 38 градусів і вище, й цей симптом проявляється з самого початку хвороби.

Прояви інтоксикації. Хворий на ГРВІ найчастіше відчуває слабкість та «розбитість». Грип з самого початку проявляє себе ломотою, ознобом, головним та м’язовим болем.

Нежить. ГРВІ часто починається з нежитю. А от для грипу він нехарактерний, хоча може виникнути на 2-3 день хвороби.

Кашель. Під час ГРВІ кашель не дуже виражений, може виникнути разом з болем у горлі. Тим часом для грипу це характерна ознака, внаслідок кашлю може виникати біль в грудині.

Біль у горлі. Хворий на ГРВІ часто може відчувати такий біль, він має виражений характер. Під час грипу горло зазвичай не болить, але біль може з’явитися на 3-4 день.

Дискомфорт в очах. Відчуття «піску» в очах може виникнути внаслідок аденовірусної інфекції, за інших ГРВІ – нехарактерний симптом. Своєю чергою хворий на грип страждає від почервоніння очей та світлобоязні, можуть сльозитися очі.

Задишка, відчуття нестачі повітря. Під час ГРВІ може відчуватись як неможливість повноцінно дихати, що пов’язано із закладеністю носа. Під час грип узадишка може виникнути через дихальну недостатність, тоді потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Лікування. Лікувати грип можна за допомогою:

– Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.

– Препаратів, що пом’якшують симптоми, – вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом’якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – аж до постійної відсутності симптомів.

Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин – подолати жар можна за допомогою парацетамолу.

Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно.

Підготувала акушерка оглядового кабінету                      Смірнова О.О.

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

62