Доброякісні новоутворення головного мозку, діагностика, лікування.

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

На сьогоднішній день доброякісні пухлини головного мозку – це, на жаль, не рідкісне явище.

  Причини доброякісних мозкових пухлин

На жаль  природа онкологічних новоутворень невідома, як доброякісних, так і злоякісних. За якихось провокуючих причин клітини починають неконтрольовано ділитись, що викликано патологічними змінами в ДНК. Атипові клітини розмножуються, ростуть і призводять до утворення пухлин.

Важливо запам’ятати! Головною відмінністю доброякісних новоутворень від злоякісних є те, що перші, досягнувши певної стадії свого зростання, припиняють подальшу трансформацію і розвиток. Тобто, вони не проростають в сусідні тканини, знищуючи їх і не метастазують.

Серед факторів ризику, які асоціюються з розвитком доброякісних новоутворень мозку, можна відзначити:

генетична схильність та обтяжений сімейний анамнез (у родичів була діагностована пухлина);

вплив радіації (проживання в регіонах з підвищеним радіаційним фоном, професійні шкідливості або опромінення з приводу інших діагностичних і лікувальних процедур);вірусна етіологія онкологічних захворювань (на сьогодні найпопулярніша і перспективна теорія виникнення онкозахворювань)

Останнім часом дуже багато розмов можна почути про шкоду мобільних телефонів і про їх роль у розвитку пухлин мозку. Але потрібно також наголосити, що це тільки теорія. Немає жодних доказів, які б підтвердили її.

    Основні види доброякісних мозкових пухлин

  • Всі мозкові пухлини можна розділити на первинні і вторинні. Первинні – це ті, які виникли безпосередньо в мозковій тканині. Вони бувають і злоякісними і доброякісними. Вторинні – це ті пухлини, які розвинулися в головному мозку вдруге по відношенню до первинного вогнища, тобто це метастази злоякісних утворень інших органів.
  • У сучасній медицині прийнято класифікувати доброякісні пухлини головного мозку на такі види:
  • Менінгіома – цей вид пухлини зустрічається найчастіше і являє собою новоутворення з твердої оболонки головного мозку і тканин спинного мозку.
  • Акустична шваннома являє собою доброякісну пухлину, яка утворюється з шваннівських клітин. Шваннівські клітини – це клітини, які покривають структуру нервової системи.
  • Пухлини гіпофізу. Для цього виду пухлин характерний процес вироблення гормонів гіпофізу. Зустрічаються такі пухлини досить рідко – приблизно у однієї людини на тисячу випадків .
  • Гемангіобластома – новоутворення, яке складається з судинної тканини і дуже часто має форму кісти. Зустрічається досить рідко, приблизно в 2 % всіх випадків.
  • Краніофарінгіома являє собою кістоподібне новоутворення, що складається з ембріональних клітин гіпофізарного ходу. Таке захворювання частіше зустрічається у новонароджених.
  • Папілома хоріоїдного сплетення – одна з пухлин головного мозку, що зустрічаються найбільш рідко. Зустрічається в основному у маленьких дітей до трьох років. Для даного виду пухлин характерне порушення процесу вільної циркуляції спинномозкового ліквору, що обумовлює наявність наступної симптоматики: високий внутрішньочерепний тиск, млявість, нудота, втрата активності.
  • Епідермоїдні і дермоідні кісти – це також рідкісні пухлини головного мозку. У деякій літературі дані новоутворення не прийнято називати пухлинами, так як вони складаються виключно з клітин епітелію і не мають вигляду пухлини.

Симптоми доброякісних пухлин мозку:

  • хронічні головні болі, які носять прогресуючий характер, посилюються або з’являються після сну, в горизонтальному положенні;
  • запаморочення, що супроводжується нудотою і позивами до блювання без полегшення загального стану пацієнта;
  • порушення координації рухової активності та рівноваги;
  • поява судомних нападів;
  • різноманітні порушення зорової, слухової, нюхової функції;
  • поява галюцинацій;
  • парези і паралічі кінцівок;
  • порушення чутливості в якій-небудь ділянці тіла;
  • порушення мови, пам’яті, мислення, концентрації уваги та інших мнестичних функцій.

Важливо пам’ятати, що першими симптомами новоутворення мозку є як раз неспецифічні ознаки, такі, як головний біль і запаморочення. Тому у випадку розвитку цих симптомів без видимої причини, особливо, коли вони мають прогресуючий характер, обов’язково звернутися за медичною допомогою і пройти всі необхідні обстеження.

Встановити діагноз пухлини мозку нескладно. Для цього проводять МРТ, КТ головного мозку. У деяких випадках може знадобитися ангіографія. Набагато складніше визначити тип новоутворення, так як прижиттєва біопсія мозкової тканини утруднена. Зазвичай остаточний діагноз встановлюють після оперативного втручання з видалення новоутворення в разі його операбельності.

     Принципи лікування

Лікування доброякісних пухлин практично нічим не відрізняється від лікування злоякісного новоутворення головного мозку . Єдине виключення при перших не застосовують хіміотерапію. Використовують такі методики лікування доброякісних новоутворень:

  • нейрохірургічне видалення патологічного вогнища з трепанацією черепа
  • HIFU-терапія – малоінвазивний метод руйнування пухлини без розтину черепної коробки за допомогою ультразвукових хвиль
  • ендоскопічні втручання, коли пухлину видаляють без розтину черепа за допомогою ендоскопічних інструментів, найчастіше застосовують видалення аденоми гіпофіза через трансназальный доступ
  • стереотаксична радіохірургія, яка є різновидністю променевої терапії, при цьому пучок радіоактивного випромінювання прямує прямо у вогнище пухлини, знищуючи її.

Саме стереотаксична радіохірургія на сьогодні вважається золотим стандартом лікування доброякісних пухлин мозку. Так як дозволяє домогтися лікування без єдиного розрізу скальпелем. Найефективнішими є такі радіохірургічні установки, як гамма-ніж, кібер-ніж і апарат для протонної терапії.

Прогноз і наслідки

Сьогодні невиліковні доброякісні пухлини мозку зустрічаються дуже рідко. Практично у 70% пацієнтів вдається досягти повного одужання з відсутністю рецидиву росту новоутворення протягом 5 років після лікування. У старшій віковій категорії цей показник практично в два рази менше.

 

 

Сімейний лікар  відділення  ПМСД №4 К.Д. Ільницька

Завідуюча відділенням  ПМСД№4,

лікар вищої категорії   Т. М . Камчатова

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69