Тромболізис: зберігає життя, позбавляє інвалідності

Written by Админ on . Posted in Практична медицина

Мета терапії

— Інсульт (від лат. insulto — «скачу, стрибаю») — гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку і розлади його функцій, До інсультів належать інфаркт мозку, крововилив у мозок і субарахноїдальний крововилив, які мають етіопатогенетичні та клінічні відмінності.

Інсульт поділяють на геморагічний (23%) та ішемічний (77%). Своєю чергою перший тип інсультів має такі підтипи: внутрішньомозкова гематома (84%), субарахноїдальний крововилив (16%). До другого підтипу зараховують атеротромботичний інсульт (29%), кардіоемболічний (27%) і лакунарний (39%). Походження близько 3% інсультів залишається неуточненим.

Інсульт — друга за частотою причина смерті людей в усьому світі і основна причина довготривалої непрацездатності. В Україні кожні 5 хв інсульт вражає одну людину, кожні 12 хв від нього помирають.

Тромболізис — це визнана в усьому світі методика розчинення тромбу, що сприяє відновленню у хворого нормального кровотоку при інсульті і до 27% підвищує його шанси вижити й уникнути інвалідності.

Тромболізис дозволяє відновити кровообіг у вогнищі ішемії шляхом розчинення тромбу, що утворився всередині судини і зумовив розвиток інсульту. Таке лікування ще називають реперфузійною терапією. Розрізняють системний тромболізис, коли спеціальні препарати вводять внутрішньовенно в системний кровотік, і прицільний, коли ліки підводяться шляхом катетеризації безпосередньо в закупорену судину. Але у випадку з мозковими судинами зробити це технічно складно, тому при ішемічному інсульті використовують в основному системний тромболізис.

Тромболізис  — ефективний спосіб лікування ішемічного інсульту, який сприяє найбільш швидкому і повному відновленню порушених неврологічних функцій. Якраз тому надзвичайно важливо не пропустити перші симптоми.

Не лише медичні фахівці, а й кожна доросла людина повинна знати п’ять небезпечних ознак, які свідчать про ймовірний розвиток інсульту: раптова слабість або оніміння в руці чи нозі; раптове зниження або втрата зору; раптове порушення мовлення; раптовий сильний головний біль без видимих причин; раптове запаморочення, нудота, хиткість під час ходьби, втрата рівноваги без видимих причин, якщо вони поєднуються з одним із вищеперерахованих симптомів.

Під терміном «пенумбра» (з лат. рaene — майже, umbra — напівтінь) розуміють зону зберігаючих життєздатність клітин, які оточують вогнище первинного ураження. За умови своєчасного втручання життєдіяльність клітин можна відновити. В іншому разі ділянки незворотного ураження тканин розширюються за рахунок зони пенумбри. Період, протягом якого у клітинах пенумбри зберігаються оборотні зміни, називається терапевтичним вікном. Як правило, його тривалість при ішемічному інсульті не перевищує 3 – 4,5 год.

Показаннями до проведення тромболізису при гострому ішемічному інсульті є: 1) поява чітких клінічних ознак ішемічного інсульту протягом перших 3 год і не пізніше 4,5 год від моменту розвитку інсульту; 2) виражений неврологічний дефіцит з прогнозованим виходом в стійку інвалідність; 3) виключення геморагічного характеру гострого порушення мозкового кровоовобігу за даними КТ або ЯМРТ.

Важливими протипоказаннями до проведення тромболізису при гострому ішемічному інсульті прийнято вважати: 1) пухлинні захворювання; 2) незначний або швидко регресуючий неврологічний дефіцит; 3) дані КТ і/або ЯМРТ на користь геморагії; 4) термін більше 6 год від моменту захворювання або якщо час початку інсульту точно не відомий; 5) стійкий систолічний АТ вище 180 мм рт. ст.; 6) вік понад 80 років; 7) деменція, психічні захворювання.

На жаль, смертність пацієнтів з інсультом досить висока. Сьогодні лікарі можуть впоратися із захворюванням, але лише при своєчасному виявленні патології. Тому при появі перших симптомів викликайте швидку допомогу, яка доставить хворого в спеціалізоване відділення для діагностики та лікування інсульту.

 Тепер ви знаєте про те, що таке тромболізис. Проблема тромболітичної лікування є однією з переважаючих проблем в сфері  охорони здоров`я. Однак, проведення такої процедури навіть з урахуванням обмежених умов дає можливість знизити смертність від інфарктів мозку на п`ятдесят відсотків

 

Лікар-невропатолог КЗ «ХМКЛ ім.Є.Є.Карабелеша» Чеботарьова В.С.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61