Спастична дисфонія

Written by Админ on . Posted in Практична медицина

Спастична дисфонія – тяжке функціональне порушення голосоутворення, обумовлене дискоординацією дихання, фонації та артикуляції.


Механізми утворення голосу
Голосові складки складаються з двох фіброзних пучків (голосових зв’язок), вкритих слизовою оболонкою. Спереду складки з’єднуються з утворенням зворотної літери “V” до щитовидного хряща. Ззаду кожна складка приєднується до рухомого черпакоподібного хряща. Така конфігурація дозволяє складкам зміщуватися латерально від серединної лінії, відкриваючи голосову щілину. Приведення голосових складок до серединної лінії закриває або звужує голосову щілину.
Утворення голосу відбувається у три стадії. Перша стадія — повітря накопичується в легенях і форсовано видихається через порожнину гортані. Друга стадія — повітря при проходженні через голосову щілину спричиняє вібрацію голосових складок та утворення голосу. Третя стадія — звук, утворений голосовими складками, поширюється до піднебіння, язика, зубів та губ; утворюється мова. Патологія в будь-якому місці цього шляху призводить до змін голосу. Багато причин дисфонії походять з патологічного руху голосових складок, змін слизової оболонки голосових складок унаслідок запалення або наявності різних утворів.
При розвитку спастичної дисфонії м’язові тканини голосових зв’язок починають безконтрольно скорочуватися. Це впливає на їх можливість здійснювати вібрацію і витягувати звуки.

Симптоми аномалії можуть бути незначними і виявлятися лише іноді. Проте в окремих випадках вони з часом посилюються. Спастична дисфонія вважається хронічним порушенням, яке присутнє все життя.

Розрізняють спастичну дисфонію як самостійну нозологічну форму і як симптом, що може спостерігатися при психічних і неврологічних розладах. Низка дослідників вважає спастичну дисфонію локальною формою гіперкінезу.
Клінічна картина
Пацієнти часто скаржаться на симптоми на тлі інфекції верхніх дихальних шляхів після значного навантаження на голосовий апарат або емоційний стрес. Як правило, спастична дисфонія зустрічається у пацієнтів віком 30-50 років та близько 60% у жінок.
Існує дві форми:
Аддукторна спастична дисфонія.
При аддукторній спастичній дисфонії пацієнти намагаються говорити через спазмовані голосові зв’язки, голос при цьому звучить здавленим, напруженим. Такі спазми, зазвичай, виникають при проголошенні голосних звуків, особливо на початку слова.



Абдукторна спастична дисфонія.
При абдукторній спастичній дисфонії, що зустрічається рідше, звук раптово пропадає внаслідок миттєвого розмикання (абдукції) голосових зв’язок, що супроводжується чутним виходом повітря під час зв’язного мовлення.
У більшості пацієнтів зі спастичною дисфонією наявна гіперфункція аддукторів.
Спастична дисфонія є вогнищевою м’язовою дистонією (такою як спазм писаря), її причина невідома. Пацієнт може мати затиснутий утруднений голос при розмові, але нормальний під час співу.
при легких формах захворювання пацієнти скаржаться на легку хрипоту, нечасті незначні спазми в гортані. Особливих змін при ларингоскопії не відзначається.
При середньому ступені голос грубий, низький, напружений з шумовими призвуками. При непрямій ларингоскопії спостерігається потовщення вестибулярних складок внаслідок підвищення їх тонусу, голосові складки судомно змикаються на всьому протязі. Ларингостробоскопічна картина характеризується коливаннями малої амплітуди, що швидко стихають, симптом зміщення слизової оболонки по краю відсутній, час фонації скорочений.
У хворих із вираженими порушеннями голос напружений, здавлений, постійна виражена хрипота, спостерігаються додаткові призвуки. Темп мовлення уповільнений, розбірливість мови значно знижена, спілкування з такими хворими утруднене.

Лікування спастичної дисфонії:
Лікування таких хворих необхідно проводити разом із неврологом з урахуванням даних РЕГ, ЕЕГ, доплерографії. Таким пацієнтам призначається МРТ головного мозку для диференціювання з дисфоніями, викликаними органічною патологією головного мозку. Часто таким пацієнтам рекомендується дослідження функції слухового аналізатора, консультації кардіолога, ендокринолога, нейрохірурга.
1. Дотримання голосового режиму або суворого голосового спокою протягом 1-3 тижнів залежно від форми та ступеня голосового розладу.
2. Застосування елементів дихальної гімнастики та фонопедичних вправ для формування правильних механізмів голосоведення.
3. Місцеве медикаментозне лікування, яке включає в себе інстиляції в гортань лікарських засобів.
4. Призначення заспокійливих ліків, антидепресантів, транквілізаторів (з психоневрологом).
5. Лікування загального плану з метою покращення стану ЦНС та мозкового крово Хірургічне лікування (малоефективне).
6. Сучасним методом вибору при лікуванні є ін’єкції в голосові складки ботулотоксину типу А (Ботокс) у поєднанні з фонопедичним лікуванням.
Нерідко лікування спастичної дисфонії потребує тривалого спостереження і повторних курсів лікувння. На жаль, ефективність лікування спастичної дисфонії залишається невисокою, оскільки ця патологія часто супроводжується неврологічними розладами. Результатом надання медичної допомоги може бути покращення голосової і дихальної функції, або ж досягнення ремісії – в залежності від форми, тяжкості перебігу захворювань та наявності ускладенень. Оскільки при спастичній дисфонії страждає і дихальна функція при наданні медичної допомоги пріорітет надається збереженню саме дихальної функції навіть за рахунок фонаторної. Найкраща ефективність досягається при застосуванні комплексних заходів в умовах спеціалізованого фоніатричного та отоларингологічного підрозділу кваліфікованими фахівцями з залученням фахівців психоневрологічного профілю.
Записатися на прийом з приводу лікування спастичної дисфонії можна в КНП Херсонська міська лікарня ім.Є.Є.Карабелеша поліклініка N1 за тел. реєстратури 49-11-76 або 49-41-16, каб.70, 71, 72.
Бернікова-Блюммер Д.С., лікар-отоларинголог профілактичного відділення поліклініки №1



 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

71