Комплексне лікування гострого середнього отиту

Written by Админ on . Posted in Практична медицина

Гострий середній отит– це гостре запалення слизової оболонки всіх порожнин середнього вуха, але здебільшого слизової оболонки барабанної порожнини, і є доволі частою патологію, що серед всіх захворювань вуха становить 25–30%.

Причиною гострого середнього отиту є порушення імунного захисту слизової оболонки верхніх дихальних шляхів і середнього вуха, що виникає в результаті переохолодження, гострих респіраторних та інших інфекційних хвороб, травм середнього вуха. Його виникненню сприяють патологічні зміни порожнини носа і носоглотки (викривлення перегородки носа, гіпертрофічний риніт, аденоїди тощо), а також різкі перепади барометричного тиску, які можуть призвести до виражених коливань тиску всередині барабанної порожнини.
За характером запалення розрізняють катаральний, серозний і гнійний середній отити. Клінічна картина
Гострий катаральний середній отит.
Частіше за інших видів запалення середнього вуха спостерігається катаральний середній отит ( євстахіїт, тубоотіт, сальпінгоотітом). Причиною катарального середнього отиту є виражений, в тій чи іншій мірі, розлад функцій слухової труби, що приводить до порушення вентиляції барабанної порожнини. Це можливо при гострих респіраторних та гострих інфекційних захворюваннях,. Поширення інфекції з носа на слизову оболонку слухової труби може призвести до порушення її прохідності. Причиною тубоотіта можуть бути також різкі перепади атмосферного тиску при наборі висоти і зниженні літака (аероотіт), особливо на тлі нежиті, при зануренні і спливанні підводників. Так само причиною середнього отиту може бути травма барабанної перетинки. Велику роль відіграє безконтрольне необгрунтоване використання антибіотиків.
У результаті запалення слизова оболонка середнього вуха потовщується в 15-20 разів і може заповнювати всю барабанну порожнину, фіксуючи слухові кісточки. Раптово у вусі з’являється закладеність, зниження слуху, біль, іноді шум у вусі, відчуття пульсу у вусі, аутофонія. Біль у вусі буває дуже різким. Його можна порівняти із зубним болем: він поступово наростає, стає нестерпним.
Гострий гнійний середній отит
Клінічна картина типового гострого гнійного середнього отиту характеризується стадійністю течії. Прийнято виділяти три стадії захворювання: до перфорації барабанної перетинки, після мимовільної перфорації з гноєтечею і після припинення виділення гною з вуха. Процес не завжди проходить всі три стадії.
Початкова, доперфоративна стадія захворювання характеризується вираженими місцевими та загальними симптомами. Провідна скарга – біль у вусі, нерідко дуже різкий, що віддає в скроню, тім’я. Іноді спостерігається болючість при пальпації і перкусії завушній області, що зумовлено запаленням його слизової оболонки соскоподібного відростка. Одночасно виникають закладеність, шум у вусі, виявляється зниження слуху.
У цей період нерідко порушується загальний стан хворого – з’являються ознаки інтоксикації, температура тіла підвищується до 38-39 ° С, в аналізах крові виявляються характерні для запального процесу зміни. Тривалість початкової стадії гострого середнього отиту становить від декількох годин до двох-трьох діб.
Перфоративна стадія характеризується проривом барабанної перетинки і появою гноєтечі. При цьому біль у вусі швидко вщухає, самопочуття хворого поліпшується, температура тіла знижується. Однак зберігається зниження слуху. Виділення з вуха спочатку рясні, слизисто-гнійні, іноді з домішкою крові. При отоскопии може спостерігатися так званий “пульсуючий рефлекс», коли гній надходить через перфорацію порціями, синхронно пульсу. Поступово кількість виділень зменшується, вони стають густими і набувають гнійний характер. Гноетеча, як правило, триває п’ять-сім днів.

Репаративна стадія характеризується не тільки припиненням гноетечі і в більшості випадків спонтанним рубцеванням перфорації, але й поступовим відновленням слуху. Поряд з припиненням виділень зникають запальні зміни барабанної перетинки.
Діагностика грунтується на данних анамнезу, клінічної картини, результати огляду, дослідження слуху, комп’ютерної томографії скроневих кісток.
Лікування гострого середнього отиту залежить від стадії, вираженості клінічних симптомів та особливостей загального стану хворого. У всіх випадках лікування тим ефективніше, чим раніше воно почато, та повинно бути комплексним.
Комплексне лікування гострого середнього отиту включає:
1. Боротьбу із запальними змінами слизової оболонки носа та носової ділянки глотки, що покращує дренування слухової труби та вентиляцію порожнин середнього вуха; при цьому застосовують судинозвужувальні краплі в ніс протягом 5–7 днів.
2. Усунення больового синдрому із використанням методики зігрівання хворого вуха за допомогою сухого тепла або зігріваючого компресу.
3. Загальну антибактеріальну терапію в першу фазу перебігу захворювання із застосуванням препаратів стартової терапії (напівсинтетичні пеніциліни з клавулановою кислотою, цефалоспорини І та ІІ поколінь протягом 5–7 днів).
У разі відсутності ефекту від стартової терапії протягом 2–3 діб застосовують антибактеріальні препарати резерву (макроліди протягом 7–10 днів; цефалоспорини ІІІ покоління протягом 7–10 днів).
Після отримання результатів бактеріального посіву виділень із вуха подальшу антибактеріальну терапію проводять із врахуванням чутливості мікрорганізмів до антибіотиків.
4. При випинанні барабанної перетинки спочатку в окремих ділянках, а в міру накопичення ексудату в барабанній порожнині — всієї натягненої частини, проводять тимпанопункцію або тімпанотомію.
5. Застосування гіпосенсибілізуючих препаратів протягом 7 днів.
6. Застосування загальнозміцнювальної вітамінотерапії.
7. У третю фазу перебігу захворювання з метою запобігання приглухуватості — застосування дезінтоксикаційної та протиневритичної терапії, продування вуха за допомогою балона Політцера, пневмомасаж та вібромасаж барабанних перетинок.
8. Рекомендовано застосування лазеротерапії, завдяки якій значно зменшується ознаки запалення в середньому вусі та прискорюються терміни одужання гострого середнього отиту. При застосуванні червоного лазерного випромінювання зона дії – зовнішній слуховий прохід, експозиція 180сек, курс лікування – 10 щоденних процедур ЛТ. При застосуванні інфрачервоного опромінювання зона дії – зовнішній слуховий прохід, експозиція 120сек, курс лікування – 3 щоденних процедури, а потім 7 процедур через день.
Отже лікування пацієнтів із гострим середнім отитом повинно надаватися якомога швидше, комплексно із застосуванням препаратів з доведеною ефективністю та високим профілем безпечності.
Записатися на прийом з приводу лікування гострого середнього отиту можна в КНП Херсонська міська лікарня ім.Є.Є.Карабелеша поліклініка N1 за тел. реєстратури
49-11-76 або 49-41-16, каб.70, 71, 72.

Лікар-отоларинголог профілактичного відділення Бернікова-Блюммер Д.С

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

62