Карбокситерапія ,як метод лікування захворювань опорно-рухового апарату.

Written by Админ on . Posted in Практична медицина

Карбокситерапія – лікування за допомогою вуглекислого газу (СО2) – є однією з широко використовуваних медичних технологій. Завдяки своїм фізіологічним властивостям, СО2 має антигіпоксичну, антиоксидантну, судинорозширювальну, протизапальну, болезаспокійливу, спазмолітичну дії, нормалізує в’язкість крові, стимулює процеси неоангіогенезу і регенерації. СО2 є своєрідним біохімічним керівником процесу оксигенації в тканинах: коли клітини крові піддаються впливу його високих концентрацій (ефект Вериго-Бора), процес газообміну (СО2 і О2) посилюється. Карбокситерапію (стан локальної гіперкапнії) організм інтерпретує як дефіцит кисню і реагує шляхом збільшення не тільки потоку крові, але і фактора росту ендотелію судин, який стимулює неоангіогенез, що в довгостроковій перспективі покращує кровопостачання і трофіку тканин.

Суть методу карбокситерапії (ін’єкції диoксидом вуглецю – СО 2) полягає в здатності окису вуглецю впливати на концентрацію кисню в крові. В ході процедури здійснюється введення під шкіру диоксиду вуглецю (медичного вуглекислого газу), що створює штучний дефіцит кисню в проблемній зоні. Потрапляючи в тканини, кисень задіюється в окислювальних процесах в клітинах організму.

Завдяки притоку крові через розширені судини виникає знеболюючий і протизапальний ефекти.

У 1953 році французький лікар Жан-Батист Ромуеф оприлюднив результати своїх досліджень за двадцять років в області ін’єкцій вуглекислого газу. Одним з найбільш відомих центрів дослідження застосування CO2 в Європі можна вважати університет в італійському місті Сієні. Дуже багато робіт і висновків з досліджень про вплив CO2 на жирові відкладення, а також різних рекомендованих методів застосування. Істотну роль відіграє і Центр по дослідженню мікроангіологіі і мікроциркуляції при Міланському університеті, центри в Австрії і Угорщині, Чехії та Словаччини.

В поліклініці N 2 КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є.Карабелеша» Херсонської міської ради, карбокситерапія у вигляді ін’єкції вуглекислого газу застосовується з 2018 року.  Метод газових ін’єкцій є рефлекторним методом, який можна застосовувати при різних патологічних процесах. Основними зонами впливу є гіпералгічні зони Захарівна – Геда, тригерні точки, міофібралгічні зони,  точки акупунктури.

Карбокситерапія протипоказана при таких захворюваннях:

  • – недавно перенесений або гострий інфаркт міокарда
  • – мітральні пороки серця
  • – стенокардія III-IV класу
  • – гостра серцева недостатність
  • – гострий тромбофлебіт
  • – епілепсія
  • – гіпертеріоз
  • – ниркова недостатність
  • – некомпенсований високий артеріальний тиск
  • – вагітність.

Процедура не вимагає анестезії, реабілітаційного періоду, займає небагато часу, і триває в середньому близько 15-30 хвилин.

У пацієнта під час проведення карбокситерапії на місці ін’єкції може виникнути відчуття тиску, поколювання або печіння; також можуть з’явитися набряк і почервоніння.

Процедура карбокситерапії є безпечною для пацієнта, так як протягом 10-30 хвилин після її проведення, газ повністю виводиться з організму через нирки і дихальні шляхи.

Знеболюючий ефект досягається вже після першого сеансу.

Кількість процедур варіюється в залежності від проблеми, від 5 до 20 сеансів. Щодня або 1-2 рази на тиждень за індивідуальними показаннями.

Курсове лікування (не менше 10 процедур) дозволяє закріпити позитивний лікувальний ефект на довгий час.

З 2018 року лікування ін’єкціями вуглекислого газу в поліклініці пройшли 130 осіб. 68 чоловіків і 62 жінки у віці від 30 до 65 років. Всі пацієнти поряд з карбокситерапією приймали медикаментозне лікування в різних комбінаціях: нестероїдні протизапальні препарати, судинні та знеболюючі ліки, вітаміни, міорелаксанти,.

Карбокситерапія проводилася хворим з такими захворюваннями:

  • дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта з різними синдромами: шийного відділу – 9 осіб (6 чоловіків, 5 жінок); попереково-крижового відділу хребта: 24 особи (15 чоловіків та 9 жінок)
  • деформуючий артроз колінного суглобу – 75 осіб ( 40 чоловіків та 30 жінок)
  • деформуючий артроз тазостегнового суглобу – 20 осіб (11 чоловіків та 9 жінок).

Всі хворі відзначали поліпшення самопочуття у вигляді зменшення больового синдрому.

Основним критерієм ефективності карбокситерапії для пацієнта є зменшення болю, тому ми використовуємо десятибальну візуальну аналогову шкалу. В процесі лікування, після кожної процедури, хворий сам визначає бали, якими він оцінює свій біль.

З огляду на високу ефективність і безпеку даного методу, є хороші перспективи для збільшення кількості пацієнтів, яким призначають  карбокситерапию в нашій поліклініці.

 

 

Лікар  невропатолог першої категорії  поліклініки №2 Басалюков В.В.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

73