Гіпертензія та цукровій діабет. Дві епідемії сучасності. Оптимізація лікування хворих.

Written by Админ on . Posted in Практична медицина

Під егідою МОЗ України та за наказом Департаменту охорони здоров’я  Херсонської Облдержадміністрації в області традиційно вересень – місячник боротьби з серцево-судинними захворюваннями.

Артеріальна гіпертензія (АГ) є важливою медико-соціальною проблемою охорони здоров’я багатьох країн світу: на АГ страждає близько
чверті населення земної кулі. При поєднанні з такими розповсюдженими чинниками ризику, як дисліпідемія, ожиріння, паління, гіподинамія, цукровий діабет (ЦД), АГ стає причиною не менше ніж 70-75% інсультів, 80-90% інфарктів міокарда, є основним чинником ризику розвитку ряду серцево-судинних ускладнень, які призводять до передчасної інвалідизації та смертності пацієнтів. АГ суттєво збільшує ризик уражень нирок, інсульту (в Україні частота інсультів у два
рази перевищує частоту інфаркту міокарда), серцевої недостатності (СН), захворювань периферійних судин і серцево-судинної смерті .
Чумою XXI сторіччя вважають ЦД. На сьогодні на ЦД у світі хворіють понад 400 мільйонів людей, в Україні — більше ніж мільйон пацієнтів . Основною причиною інвалідизації та смертності хворих на ЦД є серцево-судинні захворювання, у розвитку яких провідне значення має АГ, що, за даними офіційної статистики, відзначається у 80% хворих на ЦД ІІ типу . У 70- 80% пацієнтів із ЦД ІІ типу розвивається АГ, що суттєво збільшує ризик уражень органів-мішеней, що пов’язано із змінами, які розвиваються в резистивних артеріях, порушеннями мікро- та макроциркуляції. Водночас серед хворих  з АГ поширеність ЦД у 2-2,5 рази вища, ніж у людей із нормальним тиском

Для успішної боротьби із серцево-судинними захворюваннями дуже важливо підтримувати постійний фаховий зв’язок сімейних лікарів, терапевтів, кардіологів та інших вузьких спеціалістів, зокрема ендокринолога,тому що у людей, що хворіють на діабет , в 2 – 4 рази більше шансів отримати  серцево-судинні захворювання.

У зв’язку з цим необхідно розглянути не тільки причини, але і способи лікування, препарати, які допоможуть позбутися від такої проблеми, як підвищений  тиск при діабеті.

Тактика ведення хворого з цукровим діабетом і АГ має ряд особливостей. По-перше, при вперше виявленої АГ у хворого з цукровим діабетом, незалежно від ступеня підвищення артеріального тиску, негайно починається лікування антигіпертензивними препаратами поряд із здійсненням усього комплексу.

При визначенні цільового рівня зниження артеріального тиску при лікуванні АГ у хворих  з цукровим діабетом слід орієнтуватися на досягнення оптимального або нормального артеріального тиску нижче 130/85 мм рт.ст.  У тих випадках, коли з’являються перші ознаки порушення функціонального стану нирок або на стадії хронічної ниркової недостатності, АТ необхідно підтримувати на ще більш низькому рівні

125/75 мм рт.ст. Чим вище ризик розвитку серцево-судинних ускладнень у хворого з   АГ, тим наполегливіше варто прагнути до досягнення певного цільового рівня артеріального тиску.

Наступною особливістю лікування АГ у хворих на цукровий діабет є необхідність більш частого застосування комбінацій антигіпертензивних препаратів. Це пов’язано, з одного боку, з необхідністю досягнення більш низького рівня АТ, що можливо в більшості випадків при використанні тільки декількох препаратів, а з іншого з особливостями формування АГ у хворих на цукровий діабет. Не варто самостійно підбирати препарати, адже  деякі з них підвищують показник рівня цукру в крові. У перші кілька тижнів головне завдання добитися цільового рівня  (артеріального тиску).

Харчування при цукровому діабеті 2 типу та гіпертонії повинні грунтуватися на декількох важливих правилах. По-перше, порції повинні бути маленькими, а кількість прийомів їжі варіюватися в кількості п’яти – шести разів на день.

Згідно з даними ВООЗ,  гіпертоніки та хворі на  цукровий діабет другого типу в 75% випадках мають ожиріння. Тому так важливо, крім нормалізації рівня цукру в крові, зменшити показники холестерину і привести організм до нормальної ваги.

Це виключає прийом жирних продуктів, навіть якщо їх глікемічний індекс дорівнює нулю. Вони містять у собі багато жирів і самого холестерину. Глікемічний індекс – це показник впливу певного продукту після його прийому на рівень цукру в крові.

Дозволяється вживання їжі з низьким  і  середнім глікемічним індексом, високий індекс заборонений. Ось їх показники:

  1. До 50 ОД – низький;
  2. До 70 ОД – середній;
  3. Понад 70 Од – високий.

Діабетикам дозволений прийом чорного чаю і кави, але з гіпертонією про ці напої слід забути. Вони провокують спазм кровоносних судин, тим самим збільшуючи навантаження на серце. Лікування АГ при цукровому діабеті залежить у кожного пацієнта індивідуально.  Спочатку, всі ліки призначають в мінімальних дозах, поступово збільшуючи, щоб спостерігати клінічну картину.

Таким чином, сучасне антигіпертензивне лікування хворих на АГ та ЦД повинно мати ранній початок у більшості випадків із комбінованої терапії ; досягати цільового рівня АТ та його  жорсткого контролю; включати блокаду ренінангіотензинової системи (іАПФ або БРА) і захист органів-мішеней, комплексну дію на всі чинники
ризику — гіперглікемію, гіперліпідемію, АГ, нефропатію, нейропатію. Доведений багатьма дослідженнями взаємозв’язок АГ і ЦД із високим ризиком розвитку серцево-судинних ускладнень  потребує подальшого детальнішого вивчення  для профілактики цих ускладнень і поліпшення  прогнозу з урахуванням усіх чинників ризику.

Сімейний лікар ПМСД №4   Пожар Ю.П

 Зав. відділенням  ПМСД№4  Камчатова Т.М

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

72