Фіброезофагогастродуоденоскопія та фіброколоноскопія під загальною анестезією

Written by Админ on . Posted in Практична медицина

Розвиток медичної науки на основі доказової медицини, нові вимоги до лікувально-діагностичного процесу, що ґрунтуються на існуючій нормативно-правовій базі України в галузі охорони здоров`я, призвели до більш широкого використання діагностичних та лікувальних маніпуляцій, виконання яких, на жаль, супроводжується неприємними і навіть болючими відчуттями. З названих причин пацієнти часто відмовляються від виконання діагностичного обстеження шлунково-кишкового тракту, основними з яких є фіброезофагогастродуоденоскопія (ФЕГДС) – дослідження стравоходу, шлунку та 12-палої кишки та фіброколоноскопія (ФКС) – дослідження товстої кишки.

До появи технологій з використанням фіброволоконної оптики ендоскопічні дослідження виконувались жорсткими ендоскопами під загальною анестезією з м`язовою релаксацією. Впровадження «гнучких» ендоскопів та використання сучасних фармацевтичних засобів для місцевої (аплікаційної) анестезії у нашій країні (але не в країнах Європи) звели анестезіологічний супровід ендоскопій до мінімуму.

На жаль, при дійсно величезному потоці ендоскопій мало хто задумувався над питаннями безпеки пацієнтів під час виконання вказаних маніпуляцій. Мова не йде про психологічний стрес, який отримує пацієнт при тому, коли заходить в діагностичний кабінет та вперше бачить ендоскопи і інше медичне обладнання, очікуючи майбутній фізичний дискомфорт (історія замовчує про те, скільки ендоскопів було «покусано», читай – знищено, пацієнтами під час досліджень). Мова йде про «істинний», фізичний компонент стресу, який супроводжується наступними негативними патофізіологічними ефектами:

  • виділенням в кров хімічних речовин – катехоламінів, що викликають спазм судин (також і коронарних) і призводять до підвищення системного артеріального тиску, а також до ішемії кишечника;
  • компресією хребців внаслідок спазму коротких м`язів хребта;
  • інтоксикацією за рахунок надлишку травних соків на тлі ішемізованого кишечника;
  • зниженням імунітету.

Застосування загальної анестезії при виконанні ендоскопічних досліджень знімає негативні явища стресу у пацієнтів, що викликається фізичним та психоемоційним дискомфортом.

У комунальному закладі «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» вже багато років ендоскопічні дослідження виконуються під загальною анестезією (для європейських країн – це буденне явище). З року в рік кількість таких досліджень зростає. Лише за період 2016 – 2018 (9 міс.) рр. було виконано 127 ендоскопій під загальною анестезією: 2016р. – 30, 2017р. – 46, 9 міс. 2018р. – 51.

При цьому використовується технологія стаціонару одного дня, коли пацієнт зранку приходить, а в післяобідній час вже залишає лікарню після проведеного ендоскопічного дослідження.

Разом з тим, враховуючи та вважаючи питання безпеки найголовнішими, напередодні ендоскопічного дослідження під загальною анестезією пацієнт повинен пройти мінімум обстежень (електрокардіографія та деякі лабораторні тести), які дадуть змогу оцінити функціональний стан основних систем його організму.

У лікарні працює досвідчений колектив лікарів-анестезіологів із 7 чоловік, з яких 6 лікарів мають вищу кваліфікаційні категорії, а один лікар – першу категорію. Ми глибоко переконані в тому, що у XXI столітті люди не повинні терпіти біль або навіть неприємні відчуття при виконанні ендоскопічних досліджень, які є найефективнішими та найінформативнішими методами діагностики та раннього виявлення захворювань шлунково-кишкового тракту. В разі виявлення патології саме цей фактор є вирішальним для подальшого успішного лікування.

Бажаючи усім міцного здоров`я, хотів би відмітити, що ця інформація наводиться як для пацієнтів, незалежно від віку та місця проживання, так і для лікарів різних спеціальностей, перш за все – для сімейних та дільничних лікарів.

Наша адреса: м. Херсон, проспект Ушакова 22/1, КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша». Довідки за телефонами: (0552) 26-45-06 (понеділок – п`ятниця з 8:00 до 16:00), (0552) 22-53-14 (цілодобово).

Сучасний апарат для ФЕГДС
ФЕГДС
Фкс

 

Завідуючий відділенням анестезіології та інтенсивної терапії КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша», кандидат медичних наук Полінчук І.С.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

63