Рак шийки матки

Written by Админ on . Posted in Школа медичної сестри

Рак шийки матки – це найчастіше зустрічається гінекологічна злоякісна пухлина. Вона відбувається через малігнізація епітеліальних клітин, що вистилають шийку матки.

Причини захворювання: доведеним є хвороботворна вплив папіломмавіруса людини і вірусу генітального герпесу. Ці віруси можуть знаходитись в прихованому стані багато років, а після активізуватися під впливом ВІЛ, гострих інфекційних процесів, вагітності, стресів.

Ризик розвитку хвороби збільшується при ранньому початку статевого життя, нерідкою зміні статевих партнерів, низький соціально-економічним статусі, курінні, а також буває обумовлений недоліком деяких вітамінів, зокрема ретинолу (А), аскорбінової та фолієвої кислот (С і В9 відповідно). Часто рак шийки матки розвивається з ерозій, поліпів, післяопераційних рубців або інших недоліків. Починається захворювання з так званого неінвазивного процесу (коли торкнуться лише верхній епітеліальний шар), ця стадія може протікати пару років, в основному 3-8, а потім переходить у стадію інвазії (впровадження). Поширена форма раку розвивається за 10-12 років.

Рак шийки може поширюватися в піхву, далі в тіло матки, лімфатичні вузли, сечовий міхур або пряму кишку. За межі таза поширюється рідко.

У колишніх радянських республіках рак шийки матки посідає друге місце в рейтингу найчастіше зустрічаються онкологічних хвороб. Частота зустрічальності раку шийки матки в нашій країні утворює за різними даними, від десяти до п’ятдесяти випадків на сто тисяч населення, і неухильно прогресує. Контингент зустрічальності – це жінки 40-60 років, але в даний час відзначається велика омолодження середнього віку хворих цим типом ракової пухлини.

Методи лікування і ймовірні наслідки

Лікування раку шийки матки можливо двох типів – радикальне – спрямоване на повне зцілення пацієнтки, і паліативне. Паліативне лікування використовується в тих випадках, коли мова про успішному результаті вже не йде, і тоді допомога спрямована на полегшення страждань пацієнтки і збільшення якості її життя. Це можуть бути симптоматичні хірургічні втручання, і консервативна терапія, спрямована на зняття больового синдрому – наркотичні анальгетики. На ранніх стадіях використовується комбіноване лікування, яке включає радіотерапію, хірургічне лікування та хіміотерапію. У кожному окремому випадку лікування призначається в суто особистому порядку, оскільки все залежить від стадії, ураження тих чи інших органів і ступеня тяжкості загального стану.

У початковій стадії, коли пухлина неінвазивна, іншими словами ще не проникла за межі епітелію і визначається лише мікроскопічно, використовують хірургічне лікування, масштаби оперативного втручання якого залежать від віку пацієнтки. У молодих родили жінок видаляють лише шийку матки, залишаючи її тіло, щоб в майбутньому пацієнтка могла мати дітей. У літніх хворих проводиться тотальне видалення матки. Крім цього віддаляються лімфатичні вузли. У всіх стадіях проводиться променева терапія – опромінення онкологічного вогнища за допомогою радіоактивних аплікаторів.

У більш пізніх стадіях хірургічним шляхом проводять видалення матки, і крім неї придатків, жирової клітковини і найближчих лімфатичних вузлів. Хоча можливості хіміотерапії при даному захворюванні малі, вона використовується на останніх стадіях раку шийки матки.

Ускладнення після раку шийки матки

Найстрашнішим наслідком можливо походження рецидиву пухлини навіть через пару років. При об’ємних оперативних втручаннях, коли повністю видаляється вся матка, втрачається можливість мати дітей, і, як наслідок, величезна психічна травма для жінки. Також одним із ризиків є розвиток спайкової хвороби та заочеревинних кіст лімфатичних вузлів після хірургічного лікування. Крім цього, властиві токсичні ушкодження органів і систем після хіміотерапії та постлучевих ускладнення.

Прогноз після проведеного лікування на ранніх стадіях повністю сприятливий, і можна говорити про повне зцілення від раку шийки матки. Пізні стадії захворювання дають викликає великі сумніви прогноз, п’ятирічна виживаність таких хворих утворює близько 30-40%.

Симптоми

На ранніх стадіях рак шийки матки може нічим себе не виявляти. Першим дзвіночком, що привертає увагу жінки, є кровотечі. Вони значно частіше безболісні, з’являються після статевого акту, іноді просто без видимої причини між менструацій. Необізнані можуть подумати, що місячні почалися раніше терміну, але слід розуміти, що кожні кров’янисті виділення з піхви поза систематичного циклу – це завжди кровотечі, а не менструації. Прогресування хвороби супроводжується появою характерної тріади – болю, кров’яних виділень і білей. Болі мають тягнучий довгий характер, коли процес поширюється на лімфатичні вузли і клітковину таза відбувається утворення інфільтратів, що здавлюють нервові стовбури тазу, і болі посилюються. В останніх стадіях хвороби, коли пухлина поширилася на органи малого таза і з’явилися метастази у віддалені органи, з’являються загальні симптоматичні прояви – набряки нижніх кінцівок, інтенсивні болі в кістках, м’язах, біль у спині та попереку. Часто з’являються порушення сечовиділення і дефекації, аж до утворення свищів між піхвою і кишечником.

Ці симптоми обумовлені проростанням пухлини в сечовий міхур, нирки, пряму кишку. Такі хворі швидко втрачають вагу, характерний зовнішній вигляд жінки з раковою пухлиною – круги під очима, суха, тонка шкіра, виснаження. У більшості випадків, така симптоматика відповідає останнім неоперабельним стадіями ракового процесу. У цьому випадку попередній діагноз рак шийки матки можливо поставити вже при гінекологічному вивченні, при початкових стадіях потрібно проводити додаткові методи вивчення – цитологічне вивчення, кольпоскопія і т.д.

Наслідки

Давайте більш детально розглянемо наслідки раку шийки матки. Найбільш негативний, але й найбільш можливий результат в неоперабельних, пізно діагностованих стадіях, це смерть. Але на ранніх стадіях фактично завжди рак можна вилікувати. Якщо новоутворення не поширилося далі поверхневого шару, можна буде говорити про успіх за умови раціональної та вірною терапії.

Підготувала акушерка поліклініки №1 Смірнова О.О.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

66