Ацетонемічний синдром

Written by Админ on . Posted in Школа медичної сестри

Обговорення теми ацетонемічного синдрому у дітей  з роками не втрачає своєї актуальності для великої кількості батьків. Що ж таке ацетонемічний синдром, які його причини, симптоми та як його лікувати?Спробуємо розібратись в цих питаннях.

Ацетонемічний синдром (АС)– це сукупність симптомів, які зумовлені підвищенням вмісту в крові кетонових тіл : ацетону, ацетооцтової та ß-оксимасляної кислот .

Серед провокуючих факторів АС часто відмічається інфекція, стрес, ( в т.ч. надлишкові позитивні емоції), голодування, надмірне споживання білкової і жирної їжі при дефіциті вуглеводів, вживання деяких харчових продуктів, нестача сну, інсоляція. Доведено, що під час літніх канікул часто настає тривала перерва між приступами.

АС проявляється повторними стереотипними (однаковими) епізодами блювання , які чергуються з періодами повного благополуччя. Клінічна симптоматика включає прояви безпосередньо кетозу (підвищення рівня кетонових тіл) і патологічного стану, який його спровокував.

Кетоз характеризується нудотою, повторним тривалим блюванням, підвищенням температури тіла, болем в животі, появою специфічного запаху ацетону або «прілих яблук»  у видихуваному повітрі та сечі. При обстеженні як правило виявляється зневоднення різних ступенів. Практично у всіх діток виявляється млявість і блідість, інколи глибока  сонливість, або ж навпаки, емоційне збудження. Майже половина скаржиться на головний біль.

Для підтвердження здогадок про кетоз, визначають рівень кетонових тіл в сечі. В домашніх умовах це можна зробити за допомогою спеціальних тест-смужок, які можна придбати в аптеці. Проведення тесту на «ацетон» не вимагає від батьків попередньої підготовки та спеціальних медичних знань. Поява фіолетового забарвлення тестсмужки свідчить про наявність кетонемії.  Рівень кетонових тіл в сечі – непрямий показник кетонемії, рівень «+++» у сечі відповідає підвищенню рівня кетонових тіл у крові у 400 разів, а «++++» – у 600 разів.

При початкових синдромах ацетонемічного кризу зазвичай дитині промивають кишечник 1-2% розчином гідрокарбонату натрію (розчин соди), поять солодким чаєм з лимоном, негазованою лужною мінеральною водою (Боржомі, Лужанська). Їжа повинна містити легкозасвоювані вуглеводи і  мінімальну кількість жирів.

У випадку розвинення ацетонемічного кризу , який супроводжується нестримним та багаторазовим блюванням, лікування направлене на корекцію кетозу, ацидозу та дегідротацію , та проводиться стаціонарно. В таких випадках показана інфузійна терапія.

Поради та рекомендації батькам

Якщо хвороба супроводжується значним погіршенням загального самопочуття і блювотою, в перші дні дитині показаний повна відмова від їжі. Ні в якому разі не намагайтеся годувати малюка насильно! Надмірна і тим більше неправильна їжа порушить природний хід одужання і ускладнить подальше лікування.

Правила харчування на початку хвороби

Не переживайте про те, що дитина голодує. Як тільки вона відчує себе краще, апетит повернеться. При цьому дуже важливо нагодувати її правильно. Скористайтеся наступними порадами:

  В перший день хвороби необхідно максимальне обмеження раціону. Допускається лише невелика кількість домашніх сухариків з білого або сірого хліба;

  На другий день харчування також має бути мінімальним. За умови поліпшення самопочуття до рясного пиття і сухарикам дозволяється додати рисовий відвар і одне невелике печене яблуко;

  Меню третього дня розширюється за рахунок приготованих на воді каш. Дитині особливо корисна розварена вівсяна, кукурудзяна, гречана і перлова каша. Готуйте її без додавання вершкового масла та цукру. Можете трохи підсолодити кашу з допомогою меду або домашнього варення;

  На четвертий день додайте в раціон овочевий бульйон, хлібці і несолодке галетне печиво. Більш різноманітним стає і питво. Тепер можете давати дитині слабо заварений чай, розведені водою фруктові та овочеві соки, а також домашні фруктові компоти і ягідні морси;

  Якщо на п\’ятий день стан дитини буде хорошим, нагодуйте його шматочком вареної телятини або курячого філе.

Протягом цього часу забезпечте дитині рясне пиття . Щоб не спровокувати новий напад блювоти і не посилити нудоту, поїть його часто, але невеликими порціями. Ідеально давати 1 ст. л. рідини кожні 15-20 хвилин.

Враховуйте, що усунення симптомів, що звичайно відбувається через тиждень після початку дієти, не означає повне одужання. Лікувальне харчування необхідно дотримуватися протягом 2-3 місяців.

Дітям  з ацетонемічним синдромом рекомендовано  багато часу проводити на свіжому повітрі, необхідні регулярні та дозовані фізичні навантаження, достатньо тривалий сон ( не менше 8 год на добу). Корисні водні процедури:  плавання в басейні, контрастний душ, обливання.

Заборонені продукти

Такі продукти можуть ускладнити перебіг хвороби і погіршити стан дитини. Намагайтеся повністю прибрати їх з раціону або максимально обмежити на час лікування:

  Супи, приготовані на кістковому, м\’ясному або грибному бульйоні;

  Жирні сорти риби і м\’яса, субпродукти, копченості та консерви;

  Річкова риба (за винятком судака і щуки);

  Жирні молочні продукти, солодкі йогурти і сири;

  Помідори , баклажани, перець, щавель, шпинат, ревінь, петрушка і

гриби;

  Кислі фрукти;

  Магазинні соуси;

  Бобові: сочевиця , горох та ін;

  Фастфуд, чіпси, сухарики та інші солоні закуски;

  Булочки, шоколад та інші продукти, що містять какао, торти і тістечка з жирним кремом.

До заборонених напоїв відносяться відвар шипшини, кава, пакетовані соки і газовані напої.

Таким чином, щоб вилікувати кетоацидоз і уникнути його повторного виникнення, необхідно:

  дотримуватися режиму дробового харчування (харчуватися досить часто і невеликими порціями);

  годувати дитину свіжими і корисними стравами;

  уникати надмірного вживання солодощів і жирної їжі;

  повністю виключити фастфуд, солоні закуски і газовані напої;

  готувати соки, морси і компоти самостійно з мінімальним додаванням цукру.

Ці нескладні правила зроблять життя вашої дитини безпечної і здорової. Крім зниження ризику підвищення ацетону, вони попередять розвиток багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту. Дієтотерапія не зашкодить і допоможе дитині, але перед тим як використовувати її для лікування даного захворювання, отримайте консультацію у фахівця .

 

Підготувала палатна медична сестра педіатричного відділення Ковальчук О. В.

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

75