КАНДИДОЗ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ

Written by admin on . Posted in Діагностика

Кандидоз (відомий в народі як «молочниця») – одне з найпоширеніших захворювань, викликаних патогенною мікрофлорою слизових оболонок. Кандидоз статевих органів називається молочницею, тому що на слизових оболонках статевих органів чоловіків і жінок з’являються білі творожисті нальоти, схожі на кисле молоко. Молочниця не важке захворювання, але вона може поширюватися на життєво важливі органи, викликаючи важкі ускладнення.

Причини захворювання – дріжджоподібні грибки роду Candida, які мешкають на слизових оболонках статевих органів більшості людей. За певних умов вони можуть проникати в організм і викликати захворювання.

У жінок такою причиною найчастіше є придушення розвитку нормальної мікрофлори піхви, яка створює в піхву кисле середовище, що перешкоджає активному розмноженню умовно-патогенної мікрофлори. Однією з причин пригнічення розвитку нормальної мікрофлори піхви є зміна гормонального фону.

Під впливом жіночих статевих гормонів естрогенів нормальна мікрофлора успішно розмножується і блокує розмноження умовно-патогенної мікрофлори. Якщо ж естрогенів виділяється мало, менше стає і корисних бактерій, знижується загальний імунітет. Менше виділяється молочної кислоти, змінюється кислотність піхви і умови для розмноження грибків роду Candida стають більш комфортними, ніж вони негайно і починають користуватися, тобто розмножуватися, проникаючи в слизову оболонку і викликаючи кандидоз. Імунітет може також знизитися при прийомі деяких лікарських речовин, таких, як стероїдні гормони (преднізолон, дексаметазон та інші), деякі речовини, що застосовуються при лікуванні онкологічних захворювань і так далі. Зниження імунітету будь-якого походження може викликати кандидоз статевих органів.

Корисна мікрофлора піхви може придушуватися також антибіотиками, особливо, при їх безконтрольному застосуванні. Результат виходить той же самий: грибки роду Candida починають розмножуватися і викликають захворювання.

Заразитися кандидозом статевих органів можна при статевих контактах, але захворювання почнеться тільки в тому випадку, якщо у людини є для цього перераховані вище фактори, що привертають.

Клінічні прояви. Першим проявом кандидозу статевих органів у жінок є печіння і свербіж в цій області. Слизова оболонка статевих органів червоніє і набрякає. Через деякий час на ній з’являються білі творожисті нальоти, спочатку вони виглядають як білі крупинки, які легко відділяються від слизової, але швидко поширюються і перетворюються з білі, міцно сидять на слизовій оболонці плівки. Якщо докласти зусиль і здерти таку плівку, то під нею може виявитися кровоточива поверхня – ерозії і виразки. Можуть також з’явитися виділення – спочатку слизові, а потім слизово-гнійні.

У чоловіків кандидоз може з’являтися у вигляді кандидозного балланопостіта – ураження головки статевого члена і крайньої плоті. На них так само, як і у жінок, виникає почервоніння, набряк і білі творожисті нальоти. Все це супроводжується свербінням і навіть порушень сечовипускання.

Діагностика. При виявленні грибків роду Candida на статевих органах має значення не їх наявність (вони є майже у всіх), а кількість. Для цього зіскрібки з статевих органів досліджують під мікроскопом і при виявленні скупчень клітин і псевдоміцелія грибів підтверджують діагноз кандидозу.

Проводять і посів виділень із статевих органів на поживні середовища з метою виявлення збудника інфекції та його чутливості до різних протигрибкових препаратів.

У крові можна виявити антитіла до грибків роду Candida, але при кандидозі статевих органів це дослідження не має вирішального значення. Крім того, проводиться повне обстеження хворого для того, щоб з’ясувати причини зниження у нього імунітету.

Лікування. Кандидоз статевих органів лікується протигрибковими лікарськими препаратами. Лікуватися повинні одночасно обидва статевих партнера, якщо цього не зробити, то при статевих контактах відбудеться повторне зараження. Дуже зручний для лікування кандидозу флуконазол, якщо захворювання не зайшло далеко, то однієї таблетки достатньо для того, щоб від нього позбавитися. При довгостроково протікає, постійно рецидивуючому кандидозі флуконазол призначають раз на місяць до появи стійкої ремісії.

Існують протигрибкові препарати і для місцевого застосування у вигляді вагінальних свічок, кремів та розчинів для зрошення. Одним з найбільш ефективних протигрибкових препаратів для місцевого застосування є клотримазол. Вагітним жінкам з молочницею призначається звичайно Пімафуцин, який не всмоктується в організмі, діючи виключно місцево.

Застосовуються також сидячі ванночки з 2% розчином соди, слабким розчином марганцівки, відварами і настоями трав (наприклад, шавлії), змазування слизових оболонок аніліновими барвниками, бурою в гліцерині і так далі.

Підготувала акушерка оглядового кабінету поліклініки №1 Смирнова О.О.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61