Передракові захворювання жіночих статевих органів

Written by admin on . Posted in Статті

Група захворювань, які сприяють виникненню й розвитку злоякісних новоутворень у жінок, являє собою передракові захворювання жіночих статевих органів. Деякі з них досить добре піддаються лікуванню, але є й такі, які доставляють жінці велику кількість неприємностей.

Лейкоплакія. Лейкоплакією називається дистрофічне захворювання слизової оболонки, що супроводжується зроговінням клітин епітелію. Як правило, подібний недуга вражає зовнішню область статевих органів і характеризується появою сухих світлих бляшок, які згодом призводять до склерозу і зморщування тканин. Лейкоплакія також може локалізуватися на піхвової стороні маткової шийки або в самому піхву.

Існує два види захворювання: тонка лейкоплакія і луската, яка значно підноситься над поверхнею маткової шийки. Часто хвороба свідчить про виникнення порушень в роботі яєчників, хоча може також бути результатом вірусів папіломи або простого герпесу. Як правило, лейкоплакія протікає безсимптомно, лише в деяких випадках можлива поява свербежу. Лікування захворювання в основному зводиться до припікання хірургічним лазером, що дає в більшості випадків позитивний ефект.

Еритроплакія. Захворювання характеризується ураженням слизової оболонки шийки матки з боку піхви і призводить до атрофії верхніх шарів епітелію. Еритроплакія являє собою ділянку епітелію, який просвічується наскрізь. Симптоми хвороби часто відсутні, однак у деяких випадках можуть спостерігатися контактні кровотечі і білі. Еритроплакію нерідко супроводжують такі захворювання, як цервіцит і кольпіт з відповідними симптомами.

Таку проблему жіночих статевих органів лікують за допомогою лазерної терапії або хірургічного електроножа, в деяких випадках можливе застосування кріохірургії. При своєчасному виявленні та проведення лікувальних заходів, прогноз, як правило, досить сприятливий.

Фіброміома матки. Такі передракові захворювання, як фіброміома матки, досить поширені і являють собою доброякісне утворення, яке розвивається з м’язових тканин. Багато жінок навіть не підозрюють про свою недугу, виявляючи його тільки під час відвідування гінеколога.

Фіброміома може досягати значних розмірів і складатися з вузлів, які можна промацати через черевну стінку. У запущених випадках такий вузол може з’єднуватися з маткової стінкою і супроводжуватися тривалими рясними менструаціями, які нерідко провокують розвиток анемії. Іноді в області тазу з’являється біль або тиск, яке викликане значним вагою або розміром фіброміоми. Деяких жінок може турбувати біль у сідницях, попереку і спині, що свідчить про тиск освіти на нервові закінчення. Також фіброміома може призвести до порушень роботи кишечника і сечовипускального каналу.

Методи лікування захворювання залежать від розмірів пухлини та тяжкості її симптомів. До можливих способів лікування відносяться:

– медикаментозна терапія;

– хірургічне втручання;

– емболізація маткових артерій.

Дисплазія маткової шийки. Дисплазія часто є результатом іншого супутнього захворювання жіночих статевих органів і, як правило, не має своєї клінічної картини. Причинами цього можуть стати гормональні порушення, тривале лікування прогестиновими препаратами або вагітність. Однак дисплазію можуть спровокувати і такі фактори, як:

– бактеріальні, вірусні і грибкові хронічні інфекції;

– піхвовий дисбактеріоз;

– проблеми вироблення статевих гормонів;

– зловживання алкоголем, палінням і гострими приправами;

– безладне статеве життя.

Як правило, такі передракові захворювання, як дисплазія маткової шийки, лікують комплексно, лише у важких випадках потрібне видалення пошкодженої тканини з допомогою лазера, радіохвиль, рідкого азоту або хірургічного висічення.

Кіста яєчника. Кістою яєчника називається доброякісне утворення, яке має форму округлої порожнини і містить в собі прозору рідину, желеподібну масу, жир або кров. В основному захворювання зустрічається у жінок молодого віку і може розвинутися у злоякісну пухлину, тому після виявлення кісту необхідно видалити.

Види кіст: фолікулярна, параоваріальна, муцинозна, ендометріоїдна, серозна, кіста жовтого тіла.

До симптомів захворювання відносяться неприємні тягнучі болі внизу живота, порушення менструацій і поява довільних кровотеч. Нерідко кісти призводять до порушення роботи кишечника, частого сечовипускання, збільшення живота, безпліддя і навіть смертельного результату.

Кіста жовтого тіла і фолікулярна кіста піддається медикаментозному лікуванню, всі ж інші види кіст підлягають негайному хірургічному видаленню, після чого жінка може виносити і народити здорову дитину.

Кіста піхви. Дане захворювання частіше виявляється випадково, так як має невеликі розміри. Піхвова кіста розташовується поверхнево, має еластичну консистенцію і містить серозну масу. Такі передракові захворювання жіночих статевих органів нерідко ускладнюються нагноєнням, що призводить до запальних процесів і серйозних наслідків для здоров’я.

Поліп маткової шийки. Дане захворювання характеризується надмірним розростанням слизової оболонки і є доброякісним процесом. Поліпи частіше виникають у жінок у віці, що пояснюється ендокринними змінами та хронічні запалення статевих органів. Хвороба частіше протікає безсимптомно і виявляється тільки при гінекологічному огляді. У деяких випадках у жінки можуть спостерігатися рясні піхвові кровотечі через деякий час після місячних. Рідко поліп переходить у рак.

Підготувала акушерка оглядового кабінету                      Смірнова О.О.

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69