Лабораторна діагностика

Written by admin on . Posted in Технології

На сучасному етапі розвитку медицини простежується все більше значення лабораторної діагностики. За даними ВООЗ питома вага лабораторних досліджень складає 80% від усіх проведених видів медичних досліджень. При цьому внесок клініко-лабораторної діагностики полягає в тому, що вона допомагає лікарям не тільки вибрати правильний напрямок у лікуванні гострих станів, але і захопити хворобу на ранній стадії.

За останній час лабораторна діагностика значно збагатилася новітніми досягненнями науки і техніки. Впровадження в лабораторну практику новітніх методів дослідження завдяки оснащенню лабораторій сучасною апаратурою дозволило удосконалювати клінічну діагностику і поліпшити обстеження хворих. Застосування комплексних методів обстеження дає можливість у ряді випадків виявити ранні та клінічно безсимптомні ознаки деяких захворювань. Виявлення цих прихованих порушень дозволяє лікарю успішно боротися із захворюванням і в ряді випадків запобігти його розвиток.

Клинико-діагностична лабораторія оснащена сучасним високоякісним лабораторним устаткуванням: аналізатор електролітів АЄК– 01, коагулометр К- 3002 Optic, аналізатор електролітів та газів крові ОРТІ ССА-ТS, аналізатор гематологічний автоматичний Miccro CC-20 Plus, аналізатор-фотометр імуноферментний Sirio S, мініфотометр гемоглобіну МініГЕМ – 540, фотометр РА 2600 , РМ 2111 SOLAR , фотометр МБА-540.

Лабораторне відділення за рік проводить до мільйона досліджень, забезпечує наступні види лабораторних досліджень: гематологічні, загальноклінічні, біохімічні, дослідження системи гемостазу, цитологічні, імунологічні. Проводимо дослідження всіх біологічних матеріалів (кров, сеча, кал, спинномозкова рідина, рідина із серозних порожнин, харкотиння, виділення статевих органів, сік простати).

Біохімічні дослідження включають дослідження водно-сольового, ліпідного, білкового, вуглеводного, пігментного обміну, дослідження на ферменти, а також системи гемостазу.

Гематологічні дослідження – від стандартного загального аналізу крові до розширеного на автоматичному гематологічному аналізаторі.

Гематологічний автоаналізатор є невід’ємною частиною сучасної клініко-діагностичної лабораторії. Поява цих приладів справило справді революційні зміни у практиці аналізу клітинного складу крові. Але саме головне – сучасні гематологічні аналізатори володіють виключно високою точністю та аналітичною надійністю. Гематологічні аналізатори дозволяють не тільки автоматизувати процес підрахунку клітин крові, підвищити продуктивність праці в лабораторіях, поліпшити якість і точність вимірювання, але й отримати додаткові, високоінформативні характеристики клітин крові.

MicroCC-20Plus – автоматичний гематологічний аналізатор на 20 параметрів, з диференціюванням лейкоцитів по 3-м субпопуляцій та побудовою 3-х гістограм.

WBC – Лейкоцити, RBC – Еритроцити, Hgb – Гемоглобін, Hct – Гематокрит, MCV – Середній об’єм еритроцитів, MCH – Середній вміст гемоглобіну в еритроциті, MCHC – Середня концентрація гемоглобіну в еритроциті, RDW – Показник гетерогенності еритроцитів, Plt – Тромбоцити, MPV – Середній об’єм тромбоцитів, PDW –Показник гетерогенності тромбоцитів, P-LCR – Коефіцієнт великих тромбоцитів, Pct – Тромбокрит, LY% -Лімфоцити, MID% – середні клітини, GRA% – гранулоцити

Також в лабораторії проводяться імунологічні та серологічні дослідження (визначення груп крові, антигенів системи резус, напівкількісне визначення С-реактивного білку, ревматоїдного фактору, анти-стрептолізину– 0, специфічних антитіл до збуднику сифілісу (РМП), ІФА.

ІФА є одним із сучасних, який інтенсивно розвивається, аналітичних методів. Суть ІФА можна сформулювати, як аналітичний метод, що поєднує високу специфічність і чутливість, характерну для імунної реакції антиген-антитіло. Його роздільна здатність дозволяє визначити речовини у концентрації 10 -12 молей у зразку об’ємом 0,1 мл.

Ще одна характерна для ІФА особливість – його висока технологічність, яка дозволяє автоматизувати практично всі етапи проведення аналізу. Саме автоматизація ІФА забезпечує прийнятний рівень відтворюваності та правильності дослідження. Завдяки високій точності, відтворюваності і можливості автоматизації ІФА поступово витісняє інші рутинні методи дослідження.

В нашій  лабораторії використовується обладнання італійського виробництва SirioS :

автоматичний мікропланшетний зчитувач, автоматичний мікропланшетний промивач, термошейкер для мікропланшетів.

В даний час в клінічну практику впроваджується широкий спектр стандартизованих методів імунологічних обстежень, які дозволяють оцінити стан ланок імунітету. Методи імуноаналіза з різними маркерами застосовуються для визначення білків гострої фази, гормонів, онкомаркерів, маркерів захворювань шлунково-кишкового тракту, кардіомаркери, маркерів захворювання печінки і нирок, вірусних гепатитів, інфекцій, що передаються статевим шляхом та ін.

В нашій лабораторії виконуються такі дослідження:

  • ПСА (простатичний специфічний антиген загальний) – білок, специфічний для тканини передміхурової залози, що використовується в якості її пухлинного маркеру;
  • ТТГ(тиреотропний гормон) ;
  • загальний імуноглобулін Е – маркер атопічних захворювань (атопічної астми, дерматиту і ринокон’юктивіту);
  • сумарні антитіла до Helikobakter pylori;

Маркери гепатитів:

  • поверхневий антиген (HBsAg) гепатиту В
  • антитіла до ядерного антигену гепатиту В (анти-HBcAg)
  • антитіла до вірусу гепатиту С (anti-HCV)
  • анти-HCV NS антитіла до неструктурних білків HCV.

Найвищою метою в галузі якості вимірювань лабораторії є досягнення і підтримання заявленого рівня вимірювань, запобігання недостовірності оцінки результатів вимірювань та забезпечення їх своєчасного викриття, впровадження передового досвіду в роботі по досягненню цього.

Лабораторія задіяна в системі зовнішньої оцінки якості лабораторних досліджень,  у

програмі міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань Референс-центру з клінічної лабораторної діагностики та метрології Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ» МОЗ України, та має відповідні сертифікати.

 

 

Завідувач клініко-діагностичної лабораторії Чіжова М.М.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

63