Фібробронхоскопія як важливий компонент інтенсивної терапії

Written by admin on . Posted in Технології

Фібробронхоскопія (ФБС) як малоінвазивна методика дозволяє провести безпосередній огляд та оцінку стану слизової оболонки трахео-бронхіального дерева за допомогою спеціального апарату, який називається фібробронхоскоп, а також виконати санацію дихальних шляхів, взяти бронхіальний змив для подальшого лабораторного дослідження, провести забір матеріалу для морфологічної ідентифікації. Даний вид ендоскопічного дослідження є не лише обов`язковим елементом діагностичного пошуку, а також і лікувальною процедурою у пацієнтів із захворюваннями бронхо-легеневої системи та іншою патологією, які лікуються в умовах відділення анестезіології та інтенсивної терапії (ВАІТ).
У КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня» (КЗ «ХМКЛ») ФБС виконуються у палатах ВАІТ та операційних; всього протягом 2009-2013 р.р. виконано 1424 маніпуляції. Більшість ендоскопій є санаційними, виконуються пацієнтам, що перебувають на штучній вентиляції легень (ШВЛ). Серед них пацієнти з гострим порушенням мозкового кровообігу, негоспітальною пневмонією, гострим отруєнням, ускладненнями хронічних захворювань та ін.

Результати лікування пацієнтів з негоспітальними пневмоніями не відносяться до так званих рейтингових показників діяльності лікувально-профілактичного закладу. Разом з тим, рівень летальності від цієї патології є своєрідним індикатором якості медичної допомоги у сучасній клініці. Люди хворіють і вмирають від пневмонії і в розвинених країнах, і в країнах з низьким рівнем економічного розвитку.

bronhoscopЩорічно у КЗ «ХМКЛ» лікується 300-400 і більше пацієнтів з негоспітальною пневмонією. Це люди з важкими формами захворювання, які потребуються цілодобового лікарського спостереження, а майже 20% з них лікуються в умовах ВАІТ, з використовування спеціальних методів інтенсивної терапії та ШВЛ. В рази більше лікується пацієнтів з більш легкими проявами цієї хвороби в амбулаторних умовах. Не дивлячись на заходи інтенсивної терапії, використання надсучасних схем антибактеріальної терапії, на жаль, і в наш час люди вмирають від пневмонії. По стаціонару нашої лікарні питома вага таких випадків за останні 5 років становить від 1,08% до 2,49% від загальної кількості пацієнтів з цим захворюванням. Причини різні. Як правило – це надто пізнє звернення за медичною допомогою, слабкий імунітет, важка супутня патологія.

Крім санаційних ФБС, які передбачають також «прицільну» доставку антисептиків та антибактеріальних препаратів у вогнище враження, можливості цього виду ендоскопії використовуються в операційних при оперативних втручаннях в умовах однолегеневої ШВЛ при деяких судинних захворюваннях. Зокрема, у КЗ «ХМКЛ» у 2002 році вперше були виконані торакоскопічні симпатектомії при лікуванні хвороби Рейно та при гіпергідрозі. Це стало можливим саме завдяки бронхоскопії з «виключенням» з акту дихання легені з того боку, де виконується оперативне втручання.

Не дивлячись на появу в арсеналі лікарів-анестезіологів ларингеальних масок (до речі, які не завжди є ефективними), ФБС залишається єдиним малоінвазивним методом, який дозволяє виконати інтубацію трахеї в складних ситуаціях в умовах операційної. Як правило, це буває у пацієнтів з так званою «короткою» шиєю, при захворюваннях шийного відділу хребта, вроджених аномаліях та придбаних деформаціях лицевої частини черепа, при ожиріннях III-IV ступеню.

Лише співпраця лікарів різних спеціальностей, чільне місце серед яких займає лікар-пульмонолог, що володіє методикою проведення бронхоскопії, є запорукою якості лікувально-діагностичного процесу в сучасній клініці на всіх етапах лікування: від перших симптомів захворювання та первинної діагностики до реабілітації.

Зав. від. пульмонології
Федаш І.Л.
Лікар-пульмонолог
Полінчук І.М.

Tags: ,

Trackback from your site.

Leave a comment

70