Загартовування. Дієвий засіб профілактики простудних захворювань

Written by Админ on . Posted in Світ Здоров'я

Фактори, які впливають на здоров’я людини (за визначенням ВООЗ):

  • спадковість (10-20%);
  • стан навколишнього середовища (10-20%);
  • рівень охорони здоров’я (8-12%);
  • образ життя (50-70%). До цього поняття входять якість харчування, відношення до шкідливих звичок, режим праці та відпочинку, загартовування тощо.

Всім відомо, що загартовування допомагає зміцнити організм і значно знизити ризик простудних захворювань, які буквально переслідують нас і складають до 50% від загальної захворюваності; а ще спричиняють значне навантаження на імунну систему людини. Це пов’язано з потеплінням клімату, що сприятливо для розмноження вірусів, алергенними продуктами харчування, надмірним вживанням ліків, напруженим ритмом життя тощо.

Згідно теорії стресів Г. Сельє, щоб адаптуватися до умов середовища і зберегти здоров’я, організм періодично повинен випробовувати навантаження більші за звичайні. Ці навантаження Сельє назвав стресами. Потрбно розуміти і пам’ятати, що:

  • стреси по силі і тривалості можуть досягати межі здатності організму до пристосування, але не повинні їх перевищувати;
  • стреси тренують організм, підвищуючи здатність до пристосування, але надмірні навантаження руйнують його, приводячи до зниження захисних сил і, відповідно, до захворювання;
  • чим триваліше і сильніше стресове навантаження, тим більшим повинен бути період відновлення.

4Також слід пам’ятати, що загартовування – це не просто щоранкове обливання холодною водою, а цілий комплекс заходів. Мета цих заходів – спеціальне тренування терморегуляторних процесів організму, підвищення стійкості до низьких температур, підвищення імунітету, стійкість до перегрівання та переохолодження. Правильне загартовування може зменшити число простудних захворювань у кілька разів, а ще сприяє підвищенню фізичної і розумової працездатності, підвищує імунітет і тонус центральної нервової системи, покращує кровообіг та роботу дихальної системи, нормалізує артеріальний тиск і обмін речовин. Варто пам’ятати, що загартовування корисне, але не чудодійне. У комплексі з ним необхідно правильно харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок, займатися фізкультурою.

Основні правила загартовування.

  1. Поступовість. Основне правило – поступове нарощування тривалості та інтенсивності загартовуючого фактору.
  2. Регулярність. Заняття повинні носити систематичний характер, щоб організм звикав до навантажень.
  3. Індивідуальність. Необхідно враховувати індивідуальні особливості організму та рівень здоров’я. Очевидно, що процес загартовування буде різним у дорослого здорового мужчини, літньої жінки чи підлітка.
  4. Різноманітність. Ми щодня стикаємося з різноманітними факторами навколишнього середовища, а отже і організм повинен бути готовим до зустрічі з різними чинниками. Саме через це у програму загартовування слід включати і водні процедури, і дію високих температур (лазня чи сауна), і сонячні ванни та тривалі прогулянки.
  5. Відпочинок. Важливо правильно чередувати режими навантаження та відпочинку. Не можна починати наступну процедуру, якщо організм не відновився після попередньої.


6Види загартовування.

  1. Загартовування водою:
  • обтирання холодним мокрим рушником, після чого розтерти тіло сухим жорстким рушником до почервоніння шкіри і появи відчуття тепла;
  • обтирання снігом підходить для більш підготованих людей; його також закінчують розтиранням сухим жорстким рушником;
  • ванни для ніг – слід починати з температури 25-27°С, а закінчувати – 15-16°С;
  • обливання починають з прохолодної води (33-35°С), поступово знижуючи температуру води до 10-15°С;
  • контрастний душ потрібно починати з не надто великої різниці температур, наприклад 35 і 25°С, поступово збільшуючи її;
  • плавання в річці, морі, басейні;
  • екстремальним способом загартовування є зимове плавання або моржування, яке слід використовувати тільки підготовленим людям.

 

  1. Загартовування повітрям:
  • прогулянка; звичайно, корисніше гуляти в лісі чи парку, ніж у промисловій зоні міста;
  • повітряні ванни; розрізняють гарячі (понад 30°С), теплі (понад 22°С), прохолодні (понад 13-21°С), холодні повітряні ванни.

 

  1. Лазня, сауна. Відвідування лазні покращує кровообіг, обмін речовин, сприяє очищенню легень, відкриттю пор шкіри.
  2. Загартовування сонцем. Гуляючи в літній день, ми отримуємо необхідні організму ультрафіолетові та інфрачервоні промені, запас вітаміну Д, тренуємо своє тіло.
  3. Ходьба босоніж. Окрім температурного ефекту включаються рефлексогенні зони стоп. Починати краще влітку і продовжувати можна цілий рік. Звичайно, ходьба по снігу босоніж не повинна тривати довго.

Систематично займаючись загартовуванням, дотримуючись послідовного і поступового збільшення дозування, ви обов’язково досягнете відмінного самопочуття і опірності організму багатьом недугам.

Лікар-анестезіолог відділення анестезіології та ІТ  КЗ «ХМКЛ ім. Є.Є. Карабелеша» Туряниця С.В.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

71