Якщо бажаєш мати здоровий шлунок – потурбуйся про зуби

Written by Админ on . Posted in Світ Здоров'я

Шлунок – раб, вимушений приймати все, що йому дається, але так само підступно помститься за образи, як будь який раб. Е. Сувестр

 

Чи знаєте ви, що від здоров’я ваших зубів і ясен залежить не тільки красива посмішка, але й ваше хороше самопочуття? Сьогодні красива посмішка і білосніжні зуби асоціюються з іміджем людини, яка не з чуток знає, що таке успіх і високий соціальний статус. А ще здоров’я зубів напряму пов’язане із станом здоров’я всього організму.

На початку спілкування ми завжди звертаємо увагу на стан зубів співбесідника, а перше враження дуже багато в чому залежить від посмішки. А вже наскільки важлива красива усмішка при побудові особистого життя – це вже прописна істина. Не дарма ж за старих часів саме по зубах визначали здоров’я людини, її витривалість і здатність стати продовжувачем роду.

У наші дні нічого не змінилося. Як і раніше зуби пов’язані з усім організмом і слугують своєрідним барометром здоров’я людини. А неправильний догляд за зубами, у свою чергу, може спровокувати розвиток безлічі недуг, які тільки на перший погляд ніяк не пов’язані з ротовою порожниною. Захворювання порожнини рота можуть стати причиною серйозних розладів організму і вплинути на загальний імунітет і життєвий тонус людини.

Розглянемо як захворювання порожнини рота впливають на стан шлунково-кишкового тракту.

Втрата зубів і захворювання ясен можуть приводити до досить серйозних проблем із шлунково-кишковим трактом. Адже здоров’я шлунку та інших органів шлунково-кишкового тракту залежить не тільки від того, яку їжу ми споживаємо, але і від того, наскільки ретельно вона пережовується.

Зуби забезпечують механічне подрібнення їжі та  готують її до засвоєння усередині організму. Відсутність навіть одного зуба це дуже погано, тому що зразу підвищується навантаження на інші зуби та прискорюється їх руйнування, а  нормальне перетравлення їжі та засвоєння поживних речовин можливе тільки у разі, якщо їжа проходить якісну механічну обробку і добре пережовується у роті. У разі неможливості такої переробки через хворі зуби і ясна,  рано чи пізно виникнуть хвороби шлунково-кишкового тракту.

Загальними механізмами розвитку як пародонтиту, так і захворювань шлунково-кишкового тракту (хронічний гастрит, виразка шлунку, виразка дванадцятипалої кишки, панкреатит) є наявність в порожнині роту, зубному нальоті  мікроорганізмів, здатних викликати запальні та імунні реакції. Карієс зубів також залишається основною проблемою як дітей так і  дорослих.

Деякі звички харчування завдають невиправної шкоди організму взагалі та також  і зубам. Наприклад, часті перекушування вдень підвищують ризик розвитку карієсу. Содова, газована вода, часті прийоми їжі збільшують кількість шкідливих кислот на зубній емалі. Запивання їжі, переїдання мають той самий ефект.

Багато батьків сьогодні за вечерею скажуть своїм дітям: “Краще б ти з’їла ось це – воно дуже корисне!”,  а раніше казали: “ не їж це! Зіпсуєш зуби!” Зараз більш ніж коли-небудь ми стикаємося з безліччю різних продуктів, від свіжих овочів і фруктів до солодких оброблених сніданків, не корисних але привабливих, забуваючи що якість їжі, впливає як на стан всього здоров’я, так і  на стан ротової порожнини.

Пропонуємо основні правила як зберегти здорові зуби і завдяки цьому і шлунок.

По перше  потрібно обмежити перекушування між їжею і вживати добре збалансовану їжу, яка базується на  основних п’яти харчових групах:

  • хліб, крупи та інші зернові;
  • фрукти;
  • овочі;
  • м’ясо, рибу, курку або їх протеїнові альтернативи;
  • молоко, йогурт або сир.

По друге щоденний догляд за порожниною рота:

  • купуйте якісне приладдя – зубну щітку(своєчасно її замінюйте), нитку
  • чистіть зуби двічі на день, міжзубний простір раз на день за допомогою зубної нитки. Зуби нижньої щелепи чистять знизу вверх, а також з середини, зуби верхньої щелепи чистять зверху вниз, та з середини, кутові зуби  – круговими рухами, після чистки зубів проведіть масаж ясен(кругові рухи натискаючи на ясна вказівним пальцем)
  • підбирайте якісну зубну пасту: для профілактики карієсу зубна паста повинна містити сполуки фтору, а для лікування і запобігання захворюванням ясен – протизапальні речовини.
  • додаткове використання ополіскувача після чищення зубів допомагає видалити бактерії з важкодоступних  місць, поверхонь щік і язика та зберегти довше свіжість подиху.

По третє регулярно відвідуйте стоматолога для проведення професійного чищення зубів і огляду порожнини рота 2 рази на рік, навіть якщо зуби не турбують. Лікар має змогу побачити навіть початкові зміни порушення емалі, провести своєчасне лікування, що  дасть змогу зберегти  зуб.

Ризик розвитку захворювань шлунково-кишкового тракту дуже великий, якщо Ви не почнете систематично доглядати за ротовою порожниною. Робіть висновки і починайте доглядати свої зуби.

Хай Ваша усмішка буде блискучою, а шлунково кишковий тракт – здоровим!

 

Дільничний терапевт, лікар вищої категорії  Ковбаса О.Б.
Завідуюча  терапевтичним відділенням ПМСД №5 поліклініки №2 КЗ «ХМКЛ ім. Є.Є.Карабелеша»,
лікар  вищої  категорії Кандибей І.В.

Tags: ,

Trackback from your site.

Leave a comment

61