Профілактика артеріальної гіпертензії

Written by Админ on . Posted in Світ Здоров'я

До місячника профілактики серцево-судинних захворювань (05.09.16-05.10.16)

 Артеріальна гіпертензія (АГ)- одна з найпоширеніших хронічних захворювань серцево – судинної системи. АГ – довготривале прогресуюче захворювання, яке часто дає такі небезпечні ускладнення, як мозковий інсульт, інфаркт міокарда, серцеву та ниркову недостатність ,порушення зору.

Особливе  значення має раннє виявлення підвищеного артеріального тиску та його профілактика, тобто заходи, які запобігають прогресуванню хвороби. Вченими різних країн встановлено, що розвиток гіпертонічної хвороби пов’язаний  зі шкідливими звичками та умовами життя.   Фактори ризику гіпертонічної хвороби поділяються на  індивідуальні та пов’язані зі способом життя.

  1. Індивідуальні фактори:
    • Вік – поширеність артеріальної гіпертензії збільшується з віком і становить приблизно 10% серед осіб 50 років

20% серед осіб 60 років

30% серед осіб старших 70 років;

  • СтатьАГ у віці до 40 років частіше зустрічається у чоловіків, ніж серед жінок, а у більш старшому віці процентне співвідношення приблизно однакове;
  • Ожиріння – один з основних факторів ризику захворювання, який є сигналом того, що людина витрачає енергії менше, ніж здатна витратити. Збалансувати потребу і витрату енергії можливо шляхом зниження калорійності їжі. Найбільшу калорійність мають продукти багаті жирами та вуглеводами (олія, жирне м’ясо, мучні вироби, солодощі);
  • Цукровий діабет – Артеріальна гіпертензія в 2 рази частіше зустрічається  у хворих на цукровий діабет, ніж у осіб, які ним не хворіють;
  • Генетичні факториАГ у значній мірі має спадкову схильність.  У випадках, коли обоє батьків страждають на артеріальну гіпертензію, то  ризик  розвитку хвороби  у їх  дітей, в певному віці, зростає  до 50 -75%.
  1. Фактори, пов’язані зі способом життя:

2.1.Надмірне вживання кухонної солі: багато солі міститься в консервах, маринадах, копчених продуктах, ковбасних виробах, Вживання цих продуктів особам, які мають підвищений артеріальний тиск, необхідно обмежувати, вживаючи натуральні продукти  –  нежирні види м’яса та риби, крупи, овочі та фрукти.

2.2.Вживання продуктів  багатих  на  калій та магній. Дієта з високим вмістом калію та магнію може сприяти зниженню артеріального тиску. Біологічна дія калію виражена в здатності виводити надлишок рідини і натрію з організму, при цьому розширюються судини, при цьому знижується артеріальний тиск. Магній заспокоює нервову систему і знижує рівень холестерину в крові. До продуктів багатих калієм та магнієм належать:  крупи -гречана, вівсяна, пшоняна; бобові – соя, квасоля, горох; фрукти –абрикос ,виноград, персики, кавун, шипшина ( у т.ч. сушені –   курага, ізюм, чорнослив, фініки), овочі – кабачки, буряк, морква,картопля та різноманітна зелень – цибуля, петрушка, кріп, салат;

2.3.Вживання алкоголю. Алкоголь навіть в невеликих кількостях може підвищувати артеріальний тиск. Більше того,вживання алкоголю є однією із причин неефективності антигіпертензивної терапії. Вживання кави також спричиняє підвищення артеріального тиску .Артеріальна гіпертензія виникає втричі частіше у тих, хто вживає 1-5 чашок кави на день.

2.4.Тютюнопаління. На першій хвилині після викурювання цигарки артеріальний тиск підвищується. Інсульт та ішемічна хвороба серця  у осіб,що палять,виникає  у 2-3 рази частіше,ніж у тих,хто не палить;

2.5.Фізична активність. У осіб, що ведуть малорухливий спосіб життя, ризик  виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50% вищий, ніж у фізично активних людей;

2.6.Стреси. Як позитивні, так і негативні стресові  ситуації можуть призводити  до підвищення рівня артеріального тиску.

Треба контролювати свій артеріальний тиск хоча б 1 раз на місяць. Якщо верхній показник (систолічний) постійно вищий за 140, або нижній показник (діастолічний) постійно вищий за 90 – треба обов’язково звернутися до лікаря, щоб тримати тиск під контролем. Якщо буде встановлено діагноз – артеріальна гіпертензія – наполегливо лікуватись, ретельно виконувати всі  без винятку рекомендації лікаря і в жодному разі не займатися самолікуванням.

Основним  засобом лікування АГ є антигіпертензивна медикаментозна терапія. Величезне значення для успішного лікування мають режим і умови праці та відпочинку хворого, раціональне харчування, достатній сон, усунення надмірних психоемоційних навантажень.

Хворий на артеріальну гіпертензію  повинен уникати конфліктних ситуацій, реагувати на все спокійно. Дуже шкідливе переїдання. Приймати їжу треба в один і той же час. У добовому  раціоні не повинно бути солі більш ніж 3-5 грамів, а рідини – 1 – 1,5 літри. Категорично забороняється палити, вживати  алкогольні напої, каву, міцний чай. Необхідно включати до раціону харчування  продукти багаті на ліпотропні речовини і морепродукти (креветки, морські рибу та капусту). Дуже корисні систематичні  прогулянки на свіжому повітрі, у лісі, біля річки та лікувальна фізкультура.

Хворий на артеріальну гіпертензію повинен вести щоденник, в якому  тричі на день записувати значення артеріального тиску та  пульсу.

Якщо Ви, у разі необхідності, будете своєчасно звертатися за медичною допомогою, станете союзниками і помічниками лікаря.

Нехай найбільшою винагородою  для Вас  буде міцне  здоров’я  та  активне довголіття.

 

Дільничний  терапевт відділення  ПМСд №3 поліклініки №2 Сливова  В.О.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61