Кальян – екзотика, модна забавка чи зло?

Written by Админ on . Posted in Світ Здоров'я

Кальян – це не просто курильний прилад, це свого роду традиція, частина східної культури з багатовіковою історією. Перші кальяни виготовлялися з шкаралупи кокосового горіха, а сьогодні деякі з них являють собою справжні твори мистецтва ручної збірки.
Зародившись в Індії, куріння кальяну поширилася по азіатських країнах, а в 19 столітті прийшло в Європу, де стало уособленням східної розкоші. Куріння кальяну – це неспішний, споглядальний процес, що спонукає до філософських міркувань і не допускає сторонніх занять. Деякі навіть знаходять у ньому схожість з китайською чайною церемонією.
Дійсність наших днів додала процесу куріння кальяну наліт «гламурності», а частина громадськості пропагує його як один із способів розслаблення і зняття стресу після трудових буднів. Численні кальянні, чілауті (chill out) та інші заклади схожої спрямованості щоденно відкривають свої двері для охочих покурити кальян у затишній атмосфері, в супроводі відповідної музики. А розвинена сучасна індустрія пропонує широкий асортимент кальянів і супутніх аксесуарів для використання їх в домашній обстановці.
Одночасно з популяризацією куріння кальяну не перестають згасати суперечки про те корисно все-таки чи шкідливо курити кальян ? Однозначної відповіді на це питання не існує. Але, вивчивши різні сторони цього процесу, кожен може зробити свої власні висновки.

Шкода від куріння кальяну.

Почнемо з того, що куріння, будучи це кальян, трубка, сигара або сигарета – це вже шкідлива звичка, від якої людина часом не в силах позбутися. Залежність розвивається за рахунок нікотину, що міститься в тютюні. Через легені нікотин потрапляє в кров, звідки стрімко починає виводитися, а у людини-курця з’являється потреба у відновленні балансу нікотину, так зване нікотинове голодування, і виникає бажання закурити знову. Нікотин, не єдине, чим «багатий» тютюн, також входять до його складу смоли які потрапляючи в організм людини, закріплюються на стінках судин і осідають в легенях, що, в свою чергу, може спровокувати хвороби органів дихання, атеросклероз і онкологічні захворювання.
Крім того, в процесі куріння кальяну необхідна більш сильна «тяга», в порівняння з тією ж сигаретою, а значить, дим буде проникати глибше в легені і наносити більшої шкоди.
Найчастіше кальянна церемонія в нашому «адаптованому» її виконанні доповнюється розпиванням алкогольних напоїв, що підсилює негативний вплив тютюну та призводить часом до явних ознаках отруєння організму, які проявляються у вигляді нудоти, головного болю, загального нездужання.
Куріння кальяну в громадських місцях також викликає сумнів у гігієнічності цього процесу, якщо там не стежать за чистотою самого апарату, особливо його мундштука. Ви ж не знаєте, хто курив цей кальян до вас, і чи не було у нього будь-яких захворювань.
Не обійшов стороною кальян і пасивних курців, згідно із заявами фахівців – він робить на них найбільш сильний вплив, тому що концентрація тютюнового диму в місцях для розкурювання кальяну дуже висока і  це видно неозброєним оком.

Користь кальяну: чим корисно куріння кальяну

Конструкція кальяну, що складається з посудини (колба), верхньої частини (шахта, блюдце, чашка) і шланга з мундштуком на кінці зводиться до того, що тютюновий дим, що вдихається людиною, проходить досить довгий шлях, перш ніж потрапляє в легені. Таким чином, частина шкідливих домішок (смол) і зола утримуються водяним фільтром, а частина залишається у вигляді конденсату на внутрішній поверхні «верхівки» і шланга. Сам дим, проходячи через рідину, стає вологим і охолодженим, не дратуючи тим самим дихальні шляхи і не обпалюючи голосові зв’язки.
Подібна схема дає привід прихильникам кальянной церемонії говорити про нешкідливість його диму для здоров’я людини, яка палить.
Загалом, вважається, що година куріння кальяну дорівнює одній викуреній сигареті. І в принципі, для людини, яка палить, перехід на кальянний спосіб споживання нікотину може значно знизити загальний шкоду від куріння . Адже розкурювання кальяну – це не тільки куріння, це ще тривалий підготовчий етап: дістати, залити рідину, закласти тютюн, накрити фольгою, розжарити вугілля.
Важливу роль в курінні кальяну , звичайно, грає сам тютюн. Він відрізняється від простого тютюну структурою, яка м’яка і липка за рахунок доданого в нього меду або фруктової патоки. Існує безліч видів кальянного тютюну від першокласного до простого. Його роблять з шматочками фруктів, травами або спеціями. Більше того, якщо задатися метою, можна знайти спеціальну курильну суміш, що зовсім не містить тютюн, а значить, таке куріння кальяну дійсно буде абсолютно здоровим проведенням часу.

Як правильно курити кальян, щоб не нашкодити здоров’ю

Для надання процесу куріння кальяну ще більшої нешкідливості рекомендується дотримуватися ряду правил,  які здатні внести свою лепту в турботу про ваше здоров’я: використовуйте для куріння тільки високоякісний кальянний тютюн; періодично ретельно промивайте всі частини кальяну; не поєднуйте розкурювання кальяну з вживанням алкоголю, віддайте перевагу елітним сортам чаю і натуральному лимонаду; не паліть кальян в компанії малознайомих людей, використовуючи один загальний мундштук.

Кальян на воді, вині, горілці і молоці.

Так як посудину в кальяні призначений для рідини, було б дивно, якби туди не пробували заливати щось відмінне від простої води. Справжні знавці кальянной церемонії категорично не радять заливати в колбу міцні спиртні напої: горілку, коньяк або віскі, також як і вживати їх одночасно з курінням. Це, звичайно, посилить п’янкий вплив тютюну, але наслідки можуть бути плачевними.
Допускається використання слабкого вина, але краще в якості фільтра, крім звичайної питної води, використовувати молоко, що пом’якшує дим, сік, переважно гранатовий, або ароматизований охолоджений чай, наприклад, каркаде. Дотримуючись давніх традицій, можна покласти в посудину плоди вишні або винограду, щоб, споглядаючи, спостерігати за їх хаотичною грою. Для посилення ароматичних властивостей кальяну у воду можна додати пару крапель трояндової ефірної олії.

Кальян: курити чи не курити.

До якого відповіді прийти в підсумку, вирішувати кожному окремо взятому індивідуму самому, але головне про що варто пам’ятати завжди – це міра. Якщо ставитися до процесу куріння кальяну немов до  таїнства, особливому ритуалу, що триває довгий період часу і сприяє релаксації і неквапливій ​​бесіді в колі друзів – то це навряд чи виявиться шкідливіше, ніж корпоративна вечірка або відчайдушний дівич-вечір з хворою головою на наступний ранок. А якщо, це вже стало простою буденністю і втратило первинний наліт загадковості – чи варто витрачати на нього своє дорогоцінне здоров’я?

Лікар-анеcтезіолог ВАІТ КЗ «Херсонська міська
клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша»  Сидорко Ю.В.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61