ЧИ ВАЖЛИВО  ГОТУВАТИСЯ ДО ВАГІТНОСТІ?

Written by Админ on . Posted in Світ Здоров'я

 

Сучасне демографічне становище в Україні нажаль, через політичне та економічне становище, є   депопуляційним: кількість померлих суттєво перевищує кількість народжених, щорічно населення України зменшується на 300-400 тис, ця загрозлива ситуація  може привести до зниження чисельності українців з 46 млн. до 26млн. в  2050 році(по даним експертів ООН).

Друга сучасна проблема – біля 3% народжених малюків мають вроджену патологію.

Тому планування, та підготовка до вагітності дуже важлива, як для родини так і для суспільства взагалі.

Вагітність – одна з найважливіших подій у житті як жінки, так і чоловіка. Якщо жінка вестимете правильний спосіб життя до запліднення дитини, це позитивно вплине як на перебіг вагітності, так і на її самопочуття в цей період. Але пам’ятайте, що в першу чергу, Ваша поведінка позначиться на здоров’ї майбутньої дитини.

Отже, існують основні правила, яких слід всім дотримуватися.

Найкраще почати підготовку до вагітності за 12 місяців. Планування дитини має включати такі аспекти:

  • зміна способу життя на спокійніший;
  • зміна харчових звичок;
  • прийом необхідних для запліднення і виношування мікроелементів і вітамінів;
  • здача потрібних аналізів( відвідайте заздалегідь лікаря гінеколога і він призначить необхідні обстеження)

Перед тим, як завагітніти, переконайтеся, чи нормальна у Вас вага. Недостатня або надмірна вага можуть перешкоджати заплідненню дитини. Якщо необхідно набрати або втратити вагу, щоб якнайкраще підготувати організм до вагітності, зробіть це так, щоб останні три місяці припали на період стабілізації (тобто протягом них вага не повинна сильно коливатися). Втрата ваги має бути поступовою, а дієта раціональною. Не допускайте серйозного дефіциту вітамінів і мінералів, необхідних для настання вагітності.

Регулярні фізичні вправи будуть дуже корисними для здоров’я майбутньої мами. Щоб підготувати організм до вагітності, особливу увагу приділіть м’язам спини, черевного преса, м’язам сідниць.

Якщо Ви постійно приймаєте ліки (наприклад, з приводу хронічних захворювань), слід обговорити з лікарем їх вплив на запліднення і вагітність. Лікар може порадити Вам перейти на безпечніші препарати або зменшити їх дозу. Не приймайте ніяких ліків без консультації з лікарем. Це також стосується прийому полівітамінів, тому що передозування вітамінів так само небезпечне, як і їх дефіцит. Перед заплідненням Ви повинні особливо звернути увагу на наявність в своєму раціоні фолієвої кислоти і вітаміну Е.

На фолієву кислоту багаті темно-зелені листові овочі, такі як брюссельська капуста, шпинат, квасоля, горох, брокколі і кольорова капуста. Денна норма фолієвої кислоти повинна складати не менше 800 мкг/добу. Тому в зимній період лікарі рекомендують  вживати полівітаміни, які забезпечують необхідну  дозу .

Вітамін Е також дуже важливий для розвитку плоду. Його нестача може спровокувати вроджені хвороби і дефекти. Продукти, багаті вітаміном Е: печінка, яйця, молоко, рослинні олії, горіхи, цільне зерно, насіннячка, шпинат, морква, броколі, вівсянка.

Щоб правильно підготуватися до вагітності, за три місяці до її настання слід відмовитися від гормональної контрацепції (пігулки, пластири) або видалити ВМ спіраль. Це допоможе відновленню  природного гормонального балансу. Для контрацепції в цей період краще використовувати презерватив.

Перед заплідненням обов’язково відвідайте стоматолога. Перед плануванням вагітності необхідно вилікувати карієс, тому що він може стати джерелом небезпечної для майбутньої дитини інфекції.

Безумовно, як що ви вирішили мати дитину,  також доведеться змінювати і спосіб життя. Для внутріутробного стану плоду важливий настрій матері, тому необхідно уникати стресів, нервових розладів і усіляких хвилювань. Якщо робота майбутньої мами пов’язана зі шкідливими речовинами, то не слід чекати настання вагітності, а слід насамперед поклопотатися про перехід на інше, безпечніше місце роботи. Також необхідно частіше бувати на свіжому повітрі і більше рухатися. Вагітність — це з одного боку велика радість в житті кожної жінки, а з іншого — тривога, побоювання з приводу здоров’я дитини, пологів. Звичайно, від хвилювань і стресу не завжди можна позбавитися, а ось навчитися з ними справлятися можна. Знайдіть свої методи релаксації. Це можуть бути прогулянки на свіжому повітрі, спокійна музика і ароматичні ванни. Радимо Вам більше дізнатися про такі передові технології релаксації, як: візуалізація, дихальна техніка (використовуються в йозі тощо). Розслаблення і уникнення стресових ситуацій допоможуть Вам завагітніти.

Алкоголь, сигарети і наркотики несумісні з підготовкою до вагітності. Вживання алкоголю, наркотиків і паління сигарет, а також різка відмова від цих шкідливих звичок можуть негативно позначитися на можливості запліднення. Краще поступово зменшувати їх дозу. Найголовніше, щоб, принаймні, за три місяці до запліднення Ви повністю позбавилися шкідливих звичок. Паління, вживання алкоголю і наркотиків під час вагітності можуть привести до: викидню, передчасним пологам, вадам розвитку дитини.

Не треба забувати, що  відповідальність за запліднення і здоров’я майбутньої дитини лежить не тільки на жінці, але і на чоловікові. Дослідження показали, що з розвитком цивілізації здатність чоловіків до запліднення значно знизилася. Це пов’язано з тим, що на якість чоловічої сперми негативно впливають погана екологія, нездоровий спосіб життя, стрес. Що ж має  зробити чоловік, який мріє стати батьком здорової дитини? По – перше  вести здоровий спосіб життя, це допоможе поліпшити якість сперми, а отже і здатність до запліднення. Пасивне паління взагалі небезпечне, а для вагітної жінки в рази шкідливіше, куріння негативно впливає  і на рухливість сперматозоїдів;  отже майбутній батько при плануванні потомства, як і жінка  має кинути палити, не вживати алкоголь та наркотики.

Для того, щоб сперматозоїди розвивалися, температура в мошонці має бути нижчою приблизно на 2 – 3°, ніж у животі. Висновок! Необхідно  уникати перегріву яєчок. Не носіть щільні джинси і білизну, не спіть під занадто теплою ковдрою (особливо штучною), не ходіть в сауну напередодні можливого запліднення, температуру в мошонці може підвищити навіть тривале кермування (понад 2 години на добу).

Таким чином, якщо родина прийняла рішення завагітніти візьміть до уваги всі вищевказані рекомендації, створіть усі умови для власного здоров’я та здоров’я Вашої майбутньої дитини і хай мрія здійсниться!

 

Лікар терапевт вищої категорії О.Б. Ковбаса; завідуюча терапевтичним відділенням ПМСД №5 поліклініки №2 КЗ «ХМКЛ ім. Є.Є. Карабелеша», лікар терапевт вищої категорії Кандибей І.В.

Tags: ,

Trackback from your site.

Leave a comment

69