Зайва вага: гляньмо ворогу в обличчя.

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Сучасній людині не потрібно докладати фізичних зусиль, щоб забезпечити своє життя. Наші предки значно більше рухалися, і це було необхідно. Більшість видів нашої сьогоднішньої діяльності взагалі на пов’язана з руховою активністю або вимагає мінімальних фізичних зусиль. Це означає, що енергетичні витрати у більшості людей, особливо у мешканців міст, суттєво зменшилися, але харчовий раціон при цьому залишився дуже калорійним. Через високий темп життя і постійну зайнятість мільйони людей приділяють харчуванню мало уваги, споживаючи те, що під рукою. Тож, не дивно, що епідемія ожиріння поширюється так швидко. Отже, незбалансованість між калоріями, що надходять в організм, і калоріями, які ми втрачаємо, є основною причиною ожиріння чи надмірної ваги.

Що таке надмірна вага і ожиріння?

Надмірна вага і ожиріння – аномальні й зайві жирові відкладення, які можуть завдати шкоди здоров’ю. Надмірна вага і ожиріння належать до п’яти основних факторів ризику смерті – вони забирають щонайменше 2,8 мільйона дорослих життів на рік. За останні 30 років у всьому світі подвоїлася кількість людей, які страждають на ожиріння.

Чому це небезпечно?

Зайва вага і ожиріння справді небезпечні, адже можуть призводити до:

  • Серцево-судинних захворювань;
  • Цукрового діабету ІІ типу;
  • Раку молочної залози, кишківника, простати, слизової оболонки матки, нирок та жовчного міхура.

Не є секретом і те, що зайва вага та ожиріння суттєво погіршують якість життя. Йдеться не тільки про респіраторні ускладнення, хронічні проблеми кістково-м’язової системи та опорно-рухового апарату, шкірні проблеми та безпліддя. Ожиріння чи надмірна вага – також причина серйозних психологічних проблем. Хронічні зайва вага та ожиріння також є вагомими факторами розвитку остеоартриту, що є основною причиною інвалідизації у дорослих.

Що таке індекс маси тіла?

Ожиріння і надмірну вагу визначають за індексом маси тіла (ІМТ). Його можна обчислити за простою формулою: вага у кілограмах, поділена на зведений у квадрат зріст у метрах. Зручність цієї формули в тому, що у більшості людей ІМТ тісно корелює з вмістом жирової тканини. ІМТ може використовуватися для визначення зайвих кілограмів у чоловіків і жінок будь-якого віку. Втім, ІМТ не враховує частки мязової та кістковоїмаси в загальній масі тіла і тому не годиться для оцінки ваги, скажимо, спортсменів, вагітних жінок і матерів, що годують грудним молоком, а також тендітних літніх людей. Для дітей є окрема методика розрахунків.

Високий індекс маси тіла пов’язаний з підвищеним ризиком виникнення різноманітних захворювань, включаючи цукровий діабет ІІ типу, захворювання серцево-судинної системи, артеріальну гіпертензію і артрит.

ІМТ  нижче 18,5: недостатня вага. Хоча ймовірність розвитку захворювань, супутніх ожирінню, різко зменшується, існує ризик розвитку інших розладів. У жінок недостатня вага може призвести до порушення менструального циклу, проблем з дітонародженням, остеопорозу, нездатності засвоювати деякі поживні речовини тощо.

ІМТ 18,5 – 24,99: нормальна вага. У вас ідеальна вага, яка не становить небезпеки для здоров’я.

ІМТ 25 – 29,99: надмірна вага. Виникає ймовірність розвитку супутніх захворювань. Вимірювання об’єму талії дозволить точніше визначити, наскільки високим є ризик. При такому ІМТ варто докласти зусиль, щоб зменшити вагу.

ІМТ 30 – 34,99: ожиріння І ступеня. Ожиріння – це захворювання, пов’язане не лише з високим вмістом жиру в організмі, але і з ризиком виникнення інших захворювань. Ми вже говорили про те, що найнебезпечніші серед них – серцево-судинні недуги, зокрема артеріальна гіпертензія, а також цукровий діабет ІІ типу. Чим більшим є об’єм талії, тим вищим – їх ризик. У такій ситуації знижувати вагу необхідно,адже навіть невелике зменшення ІМТ дозволить поліпшити здоров’я.

ІМТ 35 – 40: ожиріння ІІ ступеня. Істотно підвищується ризик супутніх захворювань, що призводять до передчасної смерті. Зниження ваги є життєво необхідним.

ІМТ понад 40: ожиріння ІІІ ступеня. Такий ІМТ свідчить про дуже сильне ожиріння. Вагу знижувати необхідно, адже від цього залежить життя.

Об’єм талії – надійний показник того, чи становить ваша вага небезпеку для здоров’я. Виміряйте об’єм талії, не натягуючи сантиметрову стрічку і не занадто послаблюючи її. Об’єм талії вимірюють приблизно на 2,5 см вище пупка.

Чоловіки: норма і небезпечний показник.

Об’єм талії понад 94 см вказує на певний ризик для здоров’я. За об’єму талії понад 102 см ризик для здоров’я істотно зростає.

Жінки: норма і небезпечний показник.

Об’єм талії понад 80 см вказує на певний ризик для здоров’я. За об’єму талії понад 88 см ризик для здоров’я істотно зростає.

Якщо ви поміряли….

….свій об’єм талії та виявили, що він близькій до критичного рівня, крім того, якщо ви набираєте вагу зі швидкістю понад 2,25 кг за 10 років (після 25 років), то вам пора приділяти більше уваги раціону харчування і фізичним вправам. Подбайте про те, щоб кілограми не з’являлися з такою швидкістю, або – в ідеалі – досягніть стабілізації ваги.

Як боротися з надмірною вагою?

Вихід один – збалансувати енергопостачання й енерговитрати. Простіше кажучи – їсти і витрачати однакову кількість калорій.

Філатова Олеся Григорівна,
Завідуюча терапевтичним відділенням ПМСД № 3,поліклініки № 2 КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є.Карабелеша», лікар вищої категорії

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69