Сучасні погляди на роль аліментарного фактора і раціональні підходи до його модифікації у хворих на гіпертонічну хворобу.

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Серед факторів, що модифікуються та асоційовані з високою кардіоваскулярною смертністю населення країн України та Європи, слід виокремити: підвищений артеріальний тиск (АТ) (16,5 % смертей на Землі щорічно). Аліментарний фактор (АФ) або нераціональне харчування відносять до провідних факторів ризику (ФР) хронічних захворювань внутрішніх органів (ХЗВО), а його своєчасна та раціональна корекція є простим та ефективним напрямком первинної профілактики терапевтичних хвороб.

Останнім десятиліттям (2000-2010) проведена низка епідеміологічних досліджень з первинної профілактики, ролі здорового харчування та окремих нутрієнтів при ГХ.

Харчування хворих на ГХ повинне бути дробним і частим (4-5 разів на добу), з метою полегшення навантаження на ССС і шлунково-кишковий тракт, Останній прийом їжі рекомендований за 3-4 години до сну. Слід прагнути до обмеження споживання кухонної солі до 6 г /добу (2400 мг Na), включаючи в раціон продукти, багаті на К+: абрикоси, соки, горіхи. Слід уникати кави, вина, пива, шоколаду, легкозасвоюваних вуглеводів, збільшувати споживання продуктів, багатих рослинною клітковиною (несолодкі сорти фруктів, ягід, овочів). Особи з непереборним тяжінням до «досолювання» їжі повинні користуватися замінниками солі типу «Сана-Сол» або сільницями-дозівницями. Кількість рідини при ГХ різко обмежувати не потрібно, однак добова кількість Н2О має наближатися до 1-1,2 л. Дієта гіпертоніка повинна бути багата на вітаміни Р, РР, С, В2, В6, що мають гіполіпідемічну, депресорну дію, покращують нирковий і коронарний кровообіг, зменшують проникність судинної стінки. Слід обмежувати введення вітамінів, що сприяють розвитку атеросклерозу і підвищують коагулятивні властивості крові. Дієта гіпертоніків повинна бути збагачена іонами K+, Ca2+, Mg2+, I. Крім вищевказаних продуктів, на K+ багаті овочі, фрукти, какао, баранина. Калій є фізіологічним антагоністом Na+ і має депресорний ефект на судинну стінку. Магній посилює гальмівні процеси в мозку, зменшує судинний спазм, знижує АТ, має гіпохолестеринемічну дію. На Магній багаті квасоля, горох, соя, зелений горошок, родзинки, інжир, шипшина, кукурудза, курага. Йод має проти склеротичні властивості й міститься в продуктах моря. Хворим на ГХ необхідно обмежувати споживання продуктів, що володіють коагулятивними властивостями (вершки, сметана, вершкове масло), багатих на біогенні аміни (сир, оселедець, боби, ананаси, помідори), що збуджують нервову система і посилюють діяльність серця (бульйони, підливу, шоколад, гострі закуски, приправи, копченості).

Для хворих на ГХ з ожирінням слід рекомендувати такі розвантажувальні дні та контрастні дієти:

  1. Яблучний день (1,5 кг яблук по 300 г 5 разів на добу).
  2. Рисово-компотний день (аналогічно дієті Кемпнера).
  3. Салатний день (1,2-1,5 кг свіжих овочів і фруктів з рослинною олією (по 200-250 г салату без солі 4-5 разів на день)).
  4. Кавуновий або гарбузовий день (1,5 кг стиглого кавуна або печеного гарбуза по 300 г на 5 прийомів).

У майбутньому для хворого на ГХ найбільш оптимальною буде персоніфікована дієта, що базується на дослідженнях нутріогеноміки та нутріогенетики.

diyeta-1

За сучасними рекомендаціями, раціон харчування здорової та особливо хворої на ГХ людини, повинен базуватися на ознаках її статури (гіпо-,нормо- та гіпертрофія), бути традиційними та сезонним щодо регіону мешкання, збалансованим за енергетичною цінністю та фізичними витратами, збагачений вітамінами А, С, Е, , омега-3 кислотами, при цьому слід мінімізувати кількість простих вуглеводів та транс жирів. У такому раціону 75% повинні складати овочі, фрукти, цільні злаки, 25% – здорові білки (горіхи,бобові, молоко, м’ясо), решту – корисні жири, здорові напої.

А на сьогодні ми керуємось наказом МОЗ України №16 від 14.01.2013 р. «Про затвердження методичних рекомендацій для лікарів загальної практики – сімейної медицини з приводу консультування пацієнтів щодо основних засад здорового харчування»

Районний терапевт Толоконнікова В.Г.

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

70