Шоколад – плюси і мінуси

Written by admin on . Posted in Поради та рекомендації

Сьогодні модно мати струнку спортивну статуру. Змагаючись із лишніми кілограмами, багато людей категорично викреслюють із раціону всі солодощі. Спробуємо розібратися, наскільки це виправдано щодо шоколаду. Згадаємо основні види шоколаду:

  1. Чорний (гіркий) шоколад. До його складу входить терте какао, цукрова пудра і масло какао. Зміна вмісту тертого какао і цукру змінює смак шоколаду від гіркого до солодкого. У першому випадку використовується маркетингова назва «гіркий», а у другому – «темний»).
  2. Молочний шоколад. До інгредієнтів чорного шоколаду додається сухе молоко або сухі вершки. Зберігаючи аромат какао, на смак є поєднанням смаків цукрової пудри і сухого молока.
  3. Білий шоколад готують із масла какао, цукру, сухого молока і ароматизаторів (наприклад, ванілін). Своєрідному смаку білий шоколад завдячує особливій технології виготовлення сухого молока, що надає йому карамельних смакових ноток.

В дешеві сорти шоколаду («солодкі плитки») задля здешевлення продукту замість масла какао додають трансжири – гідрогенізовану пальмову або кокосову олію. Слід пам’ятати, що цей продукт не має нічого спільного з шоколадом окрім назви.

Сучасні дослідження в царині дієтології переконливо свідчать про цінність продуктів із какао-бобів. Недарма шоколадне дерево (лат. Theobrōma cacāo) належить до роду Теоброма, наукову назву якому Карл Лінней дав від давньогрецького θεόβρωμα – їжа богів. Какао-боби є чудовим джерелом алкалоїду теоброміну, ряду нейромедіаторів (анантаміду, дофаміну, фенілетоламіну), частково замінних амінокислот (аргініну, триптофану), антиоксидантів (епікатецину, поліфенолу), ряду мікроелементів (калію, кальцію, фосфору, магнію, заліза), ненасичених жирних кислот тощо.

Незважаючи на високу калорійність шоколаду, яка сягає 500-580 кКал на 100 грам, доведено, що регулярне вживання чорного шоколаду в помірних кількостях (до 35-40 г/добу) покращує здоров’я, забезпечує гарний настрій і зовсім не шкодить фігурі.

Продукт Калорійність (у 100 г) Білки Жири Вуглеводи
Темний шоколад 546 ккал 4,9 м 30,2 г 61 г
Молочний шоколад 550 ккал 6,9 г 35,7 г 54,4 г
Гіркий шоколад 539 ккал 6,2 г 35,4 г 48,2 р

Позитивний вплив шоколаду на організм багатогранний і прямо пропорційний концентрації тертого какао і масла какао.

  1. Антиоксиданти сприяють очищенню організму, зменшують втрати води шкірою, допомагають зберегти її здоров’я і красу.
  2. Какао містить антибактеріальні компоненти, які захищають ротову порожнину від шкідливих бактерій.
  3. В какао міститься багато клітковини і білка, завдяки чому лише кілька шматочків шоколаду можуть скоротити вироблення гормону голоду греліну і придушити апетит, що при помірному споживанні шоколаду сприяє схудненню.
  4. Біологічно активні речовини із групи флавоноїдів зміцнюють кровоносні судини, перешкоджають утворенню тромбів.
  5. Ті ж флавоноїди посилюють циркуляцію крові в мозку, а в поєднанні з магнієм покращують пам’ять і підвищують концентрацію уваги.
  6. Какао-продукти сприяють укріпленню імунітету, позитивно впливають на кісткову тканину.
  7. Вживання шоколаду підвищує рівень ендорфінів, завдяки чому підвищується працездатність і поліпшується настрій, зменшується схильність до стресів. Особливо це стосується жінок в передменструальний і менструальний періоди.
  8. Шоколад має властивості афродизіаку. Ймовірно через це шоколадні цукерки є частим супутником побачень.

Негативний вплив шоколаду

  1. Висока калорійність, насамперед за рахунок високого вмісту цукру, при надмірному споживанні сприяє розвитку ожиріння.
  2. Теобромін, який міститься в какао-бобах, при надмірному споживанні (більше 250-400 грам шоколаду за добу) може викликати надмірне збудження центральної нервової системи з такими неприємними симптомами, як головний біль, безсоння, збудження, серцебиття, нудота тощо.
  3. Особливо слід відмітити негативний вплив трансжирів (пальмоядрового, кокосового гідрожирів), якими замінюють масло какао у так званих «солодких плитках». Уже доведені наступні негативні наслідки вживання в їжу трансжирів:
  • Збільшення ризику розвитку діабету.
  • Порушення роботи простагландинів, що негативно впливає на стан суглобів і сполучної тканини.
  • Порушення роботи ферменту цитохром-оксидази, що грає ключову роль в знешкодженні хімічних речовин і канцерогенів.
  • Ослаблення імунітету.
  • Зниження рівня чоловічого статевого гормону тестостерону і погіршення якості сперми.
  • Порушення клітинного метаболізму і, як наслідок, підвищення ризику розвитку таких захворювань, як атеросклероз, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, ожиріння, рак.
  • Зниження здатності організму до протидії стресам, підвищення ризику розвитку депресій.

Отже, купуючи в магазині шоколад, не полінуйтеся почитати на звороті  упаковки з чого він зроблений. І їжте на здоров’я.

 

Туряниця С.В. Лікар-анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії  КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є. Карабелеша»

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61