Сезонні полінози, погляд реаніматолога

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Підвищена чутливість до пилку дерев, чагарників і рослин провокує розвиток такого захворювання, як поліноз або алергічний сезонний рінокон’юнктівіт. У народі поширена назва «сінна лихоманка», хоча хвороба ніякого відношення до лихоманки не має, а сіно не є пусковим механізмом для початку захворювання.

Відмінною особливістю полінозу є сезонність. Ознаки хвороби з року в рік виявляються тільки в період цвітіння певних видів рослин. При полінозі відбувається поразка слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів в результаті осідання в них пилку. Також при цьому захворюванні виявляється вплив на нервову систему і внутрішні органи. Нерідко виникає перехресна алергія, коли при непереносимості деяких харчових продуктів виникають алергічні реакції на пилок споріднених чагарників і дерев, або поєднана, при якій поліноз розвивається у відповідь на впровадження декількох видів пилку.

У групі ризику знаходяться переважно жінки у віці від 25 до 45 років. У дитячому віці поліноз найчастіше страждають хлопчики. Поширеність хвороби досить значна. Незважаючи на те, що поліноз не входить до групи захворювань, які впливають на тривалість життя, він може суттєво знизити якість життя. Особливо в тих випадках, коли сенсибілізація на пил приєднується до вже наявних алергічних захворювань зразок атопічного дерматиту або бронхіальної астми.

Види полінозу та їх симптоми

Дуже часто поліноз приймають за ГРЗ, особливо на самому початку. Адже ознаки при цих захворюваннях практично ідентичні один одному: сльозотеча, головний біль, стомлюваність, слабкість, зниження апетиту, закладеність носа, нежить, чхання і кашель. Але при цьому все ж можна виділити ряд відмінностей, на підставі яких можна запідозрити розвиток пилкової алергії, тобто полінозу.

Найчастіше поліноз проявляється у вигляді риніту та кон’юнктивіту, трохи рідше зустрічаються атопічний дерматит і сезонна бронхіальна астма:

Симптоми полінозу – схожі з ГРЗ

– Сезонний риніт характеризується рясними водянистими виділеннями з носа, до яких приєднуються лоскотання і свербіж у носі, закладеність носа, нападоподібний кашель. У дітей поліноз даного виду може протікати в поєднанні з шумом і болем у вухах.

– При сезонному кон’юнктивіті наголошується набряклість і почервоніння слизової оболонки очей, сльозотеча, відчуття свербежу і «піску». Як правило, при істинному сезонному кон’юнктивіті виділення з очей слизового характеру, гнійні виділення з’являються лише в разі занесення інфекції.

– атопічний дерматит при полінозі проявляється висипаннями на відкритих ділянках тіла. Захворювання протікає різного ступеня тяжкості, від незначної кропив’янки до найсильнішого ангіоневротичного набряку Квінке.

– напади задухи характерні для сезонної бронхіальної астми.

При ураженнях нервової системи та внутрішніх органів поліноз може супроводжуватися такими захворюваннями як ускладнення циститу, вульвіт, епілептоподобние припадки, арахноенцефаліт.

Всі ознаки полінозу зникають у міру того, як рослини, чагарники і дерева відцвітають. У загальній складності захворювання триває протягом 4-6 тижнів, у важких випадках – весь весняно – літній період.

Лікування полінозу

Антигістамінні засоби – обов’язкові препарати при лікуванні полінозу

При полінозі лікування спрямоване на зниження сенсибілізації організму. З цією метою використовуються антигістамінні засоби, у разі їх неефективності або при важкому перебігу призначаються глюкокортикоїди. Одночасно застосовуються засоби для усунення симптомів захворювання, як місцевого, так і загального значення. Не рекомендується використовувати для лікування у дітей полінозу препарати, до складу яких входять листя, бруньки, квіти, кора і коріння різних рослин, чагарників і дерев.

У гострий період при полінозі слід суворо дотримуватися дієти. В обов’язковому порядку з раціону повинні бути виключені мед і перехресно-реагуючі продукти. Наприклад, при алергії на злаки по мірі можливості виключаються зернові каші, хлібобулочні вироби, макаронні вироби. Не можна вживати в їжу яблука, ківі, горіхи, сливи, картоплю та низку інших продуктів при сенсибілізації до пилку вільхи, берези, яблунь. Плоди цитрусових не вживаються при реакції на пилок бур’янистих трав.

У важких випадках показаний переїзд в іншу кліматичну зону.

Профілактика полінозу

Профілактика полінозу повинна бути комплексною, включає в себе елімінаційних заходи, специфічну імунотерапію та дотримання дієти.

Елімінаційних заходи при схильності до полінозу полягають у виконанні ряду вимог для зведення до мінімуму шкідливий вплив пилку на організм. З цією метою необхідно уникати відвідування скверів, парків і тому подібних об’єктів. Кількість надходить в приміщення пилку можна обмежити за допомогою завішування відкритих кватирок і вікон марлею.

Для профілактики розвитку атопічного дерматиту бажано надягати одяг з довгими рукавами і штанинами. Рекомендується прибрати з кімнати букети з квітів і кімнатні квітучі рослини.

Одним з найбільш ефективних методів в досягненні ремісії при полінозі є проведення специфічної імунотерапії. Вона полягає у введенні в організм хворого поза фазою загострення малих доз причинно-значущих алергенів. З кожною ін’єкцією кількість алергену збільшується, в результаті маніпуляцій знижується гіперчутливість. Лікувальні процедури проводяться тільки в спеціалізованих кабінетах під наглядом фахівця.

У стадії ремісії вживати в їжу можна всі продукти, але при цьому не зловживати ними.

 

Цимбал Ю.Ф. Лікар-анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії  КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є. Карабелеша»

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61