Рекомендації для поліпшення якості життя пацієнтів із серцевою недостатністю

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Що таке серцева недостатність?

Серце – це м’яз, роль якого полягає в перекачуванні крові по всьому тілу. При пошкодженні серця його на­сосна функція може бути порушена. Це супроводжу­ється симптомами та ознаками, що допомагають Вашому лікареві діагностувати серцеву недостатність (СН). Найбільш поширені симптоми СН – втома та задишка, які зазвичай з’являються при фізичному на­вантаженні, але можуть також бути наявними в спокої. Набряки щиколоток і стоп також можуть бути ознакою СН.

Поширеність СН зростає через старіння населення. За оцінкам, 2-4% від загальної чисельності популяції на сьогодні страждають СН.

СН є серйозним захворюванням, але рання діагностика і відповідне лікування можуть значно збільшити три­валість життя. Дотримання декількох простих правил у повсякденному житті допоможе Вам поліпшити якість життя і прожити довше.

у цій брошурі ви знайдете 5 ключових принципів для поліпшення життя при СН.

Для отримання додаткової інформації звертайтеся до Вашого лікаря.

Щодня слід визначати й записувати свою вагу, артеріальний тиск і пульс

Багато пов’язаних із СН симптомів, які, можливо, є у Вас (зокрема задишка), викликані затримкою рідини в організмі. Іде відбувається тому, що серце насилу пе­рекачує кров, і вона накопичується в тканинах (цим же викликані й набряки нижніх кінцівок).

Якщо Ви помітили, що Ваша вага різко збільшилася (на 2 кг протягом 48 годин), слід негайно повідомити про це лікаря. Якщо ж вага збільшилася ще більше (на 4 кг протягом 48 годин). Ви повинні негайно зверну­тися до лікарні.

Також слід перевіряти, чи немає набряків нижніх кін­цівок (особливо щиколоток) і в ділянці тали. Для цього просто натисніть пальцем на шкіру протягом декількох секунд. Якщо залишається поглиблення, набряк є. Набрякання в цих зонах свідчить про затримку рідини і з’являється до того, як Ви помітите значну різницю у вазі.

Контроль артеріального тиску (АТ) є важливою части­ною запобігання погіршення СН. Для зниження АТ у пацієнтів із СН застосовується багато методів ліку­вання. Однак якщо Ваш АТ падає занадто різко, мо­жуть виникнути такі симптоми, як запаморочення, зокрема коли Ви встаєте. Важливо контролювати Ваш АТ регулярно і записувати значення в особистий що­денник.

Збільшення пульсу (частоти серцевих скорочень – ЧСС) допомагає організму при посиленому фізичному наван­таженні. Однак висока ЧСС протягом усього дня перенапружує серце. Ваш лікар визначить терапію, яка буде контролювати ЧСС, що допоможе серцю працювати ефективно. Тому важливо регулярно контролювати ЧСС і записувати значення в особистий щоденник. Лікар по­відомить, який пульс є для Вас ідеальним.

Як виміряти пульс у домашніх умовах?

  • Посидьте спокійно принаймні 5 хвилин.
  • Зніміть наручний годинник і утримуйте ліву чи праву руку долонею вгору, зі злегка зігнутим ліктем.
  • Пульс зручно знаходити на зап’ястку руки біля основи великого пальця. Зручніше це робити 4 пальцями, при цьому 5 палець повинен вико­ристовуватися як опора (див. рис.).
  • Ви повинні відчувати биття – це і є Ваш пульс. Пульс – це поштовх крові в судинах при скоро­ченні серця, що створює коливання стінок кро­воносних судин. Частота пульсу, вимірювана кількістю пульсових поштовхів на хвилину, ха­рактеризує кількість/частоту скорочень серця (ЧСС) за цей час.
  • Підрахуйте пульс протягом 60 секунд.

Приймайте препарати згідно з рекомендаціями лікаря!

При СН, як і при багатьох хронічних захворюваннях, Вам, імовірно, доведеться приймати щодня багато різ­них ліків. Ви приймаєте лікування, щоб запобігти про­гресуванню СН, збільшити тривалість життя і поліпшити її якість за рахунок зменшення симптомів.

Багато досліджень показали, що ті, хто приймає при­значене лікування відповідно до рекомендацій, дійсно живуть довше і краще. Тому дуже важливо приймати призначення відповідно до вказівок лікаря, навіть якщо Ви почуваєтеся ліпше. Якщо Ви помітите будь-які несприятливі наслідки, почавши застосовувати новий метод лікування або змінивши дозу препарату, повідомте про це лікаря. За жодних умов Ви не повинні припиняти лікування самостійно.

Уникайте прийому інших ліків, особливо протизапаль­них засобів (знеболювальних, таких як ібупрофен) без попереднього узгодження з лікарем.

 Уникайте кофеїну, алкоголю й тютюну

Куріння безпосередньо пов’язане з підвищенням ри­зику смерті від серцево-судинних захворювань. Якщо Ви палите, то категорично рекомендується припинити. Якщо Вам потрібна допомога, зверніться до лікаря.

Помірне споживання кави або чаю допустиме.

Однак кофеїн є стимулятором і збільшує ЧСС, що зму­шує Ваше серце працювати більш інтенсивно.

Високе споживання алкоголю – фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань, у т. ч.

СН Повне утримання не потрібне, оскільки вживання алкоголю в кількості < 10-20 г/добу (для жінок) і < 20- 30 г/добу (для чоловіків) може давати позитивний ефект. Проконсультуйтеся щодо цього з лікарем!

Дотримуйтеся дієти з низьким вмістом солі

Хоча сіль є невід’ємною частиною збалансованої дієти, надлишок солі може призводити до затримки рідини в тканинах і викликати набряки. Це може посилити прояви СН і призвести до госпіталізації.

Дотримуйтеся декількох порад:

При покупці продуктів звертайте увагу на вміст солі (натрію хлориду) (вказаний на упаковці).

Уникайте продуктів із високим вмістом солі (консерви, готові страви, сири, ковбаси, оливки, солоні огірки, су­харики, чіпси та ін.)

Газована вода містить більше солі, ніж мінеральна.

Якщо Ви з’їли щось солоне, обов’язково уважно про­стежте за своєю вагою і будьте особливо пильні в зни­женні споживання солі на наступний день.

Рівень натрію в крові НЕ відображає те, що ви їсте.

Низький вміст натрію в крові не означає, що Ви не по­винні дотримуватися низькосольової дієти

Дотримуйтеся активного способу життя!

Регулярні фізичні вправи – невід’ємна частина життя пацієнтів із СН. Регулярні фізичні навантаження по­ступово збільшать Вашу витривалість і поліпшать фі­зичну спроможність, дозволяючи жити нормальним життям. Найбільш рекомендовані такі ритмічні вправи в помірному темпі, як швидка ходьба, їзда на велоси­педі і плавання. Ви повинні уникати підйому тяжкого або видів спорту, пов’язаних із різкими змінами напруги (наприклад, теніс).

Лікар підкаже, які види активності найкраще підходять для Вашого стану.

Ви можете мати нормальне сексуальне життя. Хоча під час статевого акту зростають АТ і ЧСС, інтенсивність цього збільшення така ж, як при підйомі на 2 сходових прольоти. Якщо у вас виникли труднощі з точки зору сексуального збудження й ерекції, це може бути пов’язано з деякими препаратами, які Ви приймаєте. Поговоріть про це зі своїм лікарем, щоб знайти рі­шення проблеми!

 

Лікар-кардіолог кардіологічного відділення
КЗ «Херсонська міська
клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша»
Букіна Г.В.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61