Отруєння грибами

Written by admin on . Posted in Поради та рекомендації

В сезон «тихого полювання» важливо пам’ятати про можливість отруєнь грибами. Інтоксикацію можуть спричинити близько 20 видів грибів. Найбільш отруйні- бліда поганка та мухомор, що призводять до смертельних наслідків. Токсичні також сморжі, зморжки, несправжній сірий та червоний опеньок. Слід сказати, що отруйними можуть бути і їстівні гриби, якщо вони зібрані біля автотрас, на радіоактивно забруднених територіях, оскільки всі гриби мають властивість до  акумулювання токсинів.

Симптоми отруєння грибами.

Отруєння блідою поганкою виявляється через 8-24 години (іноді через 48-72 г)- з’являються раптові болі в животі, блювота, частий рідкий стілець, іноді із домішками крові, слабкість, зниження артеріального тиску. Через 2 доби симптоми проходять, стан короткочасно покращується,  але з 2-3 доби підвищується температура тіла, збільшується печінка, з`являється жовтяниця. Наростає підвищена кровоточивість, що призводить до   шлунково-кишкових кровотеч, кровотеч із слизових оболонок. Поступово хворі впадають в кому і помирають на фоні розвитку явищ печінково-ниркової недостатності. Летальність становить 60-70%, а серед дітей, у яких набагато важчий перебіг, досягає 90%.

Отруєння мухоморами виявляється через 30 хвилин – 6 годин, з’являється нудота, блювота,  звуження зіниць, підвищене слиновиділення і пітливість, спастичні болі в животі, рідкий стілець. Можливі галюцинації, судоми, потьмарення свідомості. Смертельні випадки бувають рідко.

Невідкладна допомога при будь-якому отруєнні грибами.

  1. Раннє промивання шлунка через зонд, введення сольового проносного.
  2. Негайна госпіталізація в стаціонар!

Оскільки результат лікування залежить від своєчасності госпіталізації ( чим раніше, тим більше шансів на благоприємний фінал), зволікання в даному випадку недопустимо. Це повинні знати і медпрацівники і звичайні люди.

griby2

Слід сказати, що отруєння грибами здебільшого бувають випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстівні гриби) і мають “сімейний” характер. Більшість отруєнь спричинені вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки), що помилково сприймаються за їстівні, та умовно-їстівних грибів (сироїжки, дощовики тощо) – унаслідок невмілої або неправильної кулінарної обробки.

Щоб не сталося лихо, дотримуйтеся основних правил:

  • Не збирайте гриби поблизу трас, на пустирях і звалищах.
  • Ніколи не збирайте гриби з бульбоподібним потовщенням внизу ніжки, не готуйте з них страви і навіть не намагайтеся спробувати їх на смак!
  • Не збирайте гриби, які вам не відомі! При будь-якому сумніві їх краще викинути!
  • Не збирайте перезрілі, слизькі, червиві та пошкоджені гриби!
  • Не тримайте необроблені гриби у холодильнику більше 1 доби.

Дітям до 14 – 16 років гриби протипоказані взагалі, оскільки система травлення дитини “перебудовується” лише після 18 років. Навіть їстівні гриби малюкам – вороги!

Пам’ятайте, що не лише сирі, але й погано очищені, недоварені, недосмажені, не- просолені гриби можуть стати причиною отруєння.

Незважаючи на високі харчові та смакові якості, гриби погано перетравлюються шлунком. «Упоратися» з такою їжею може лише абсолютно здоровий дорослий організм. При хворобах нирок, печінки, запальних процесах шлунка гриби протипоказані й дорослим.

Якщо ви відчули ознаки отруєння, не зволікайте і негайно викликайте “швидку допомогу”!

Пам’ятайте! Збирання грибів для людини – це завжди “гра з вогнем”. Якщо ви бажаєте здоров’я собі та своїм близьким, будьте обережними! Не ризикуйте своїм життям! Грибник, як і сапер, може помилятися лише один раз!

Лікар-анестезіолог  КЗ  «ХМКЛ ім.Є.Є.Карабелеша »

Сидорко Ю.В.

 

 

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

70