Отруєння чадним газом

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Чадний газ (окис вуглецю) є безбарвний газ, що утворюється при неповному згорянні вуглецевих речовин. У виробничих умовах можливе забруднення атмосферного повітря невеликими дозами чадного газу, тривалий вплив якого на організм людини призводить до хронічного отруєння. Випадки хронічного отруєння описані серед робітників котелень, гаражів, мартенівських та ливарних цехів і в інших виробництвах.

Гостре отруєння чадним газом спостерігається зазвичай у побуті у зв’язку з передчасним закриттям пічної труби, тривалим користуванням духовими тягами і пр. Чадний газ, проникаючи в кров, вступає в зв’язок з гемоглобіном, витісняючи з нього кисень. Утворений карбоксигемоглобин дисоціює в 3600 разів повільніше, ніж оксигемоглобін. Гемоглобін, з’єднаний з чадним газом, втрачає здатність переносити кисень. Внаслідок цього настає кисневе голодування тканин, до якого найбільш чутлива нервова система. Це і визначає клінічну картину отруєння чадним газом.

Гостре отруєння чадним газом може проявлятися в легкій, середнього і важкого ступеня.

Легка і середня ступені отруєння проявляються головним болем меншої або більшої інтенсивності, нудотою, блювотою, загальною слабкістю, порушенням серцевої діяльності, непритомністю.

Важка ступінь характеризується розвитком коматозного стану з порушенням серцевої діяльності та дихання, мимовільним сечовипусканням, зникненням всіх поверхневих і глибоких рефлексів.

Може наступити смерть від паралічу дихального або серцево-судинного центру довгастого мозку.

У випадку більш сприятливого перебігу спостерігається поступовий вихід з коми з розвитком психомоторного збудження. Рухове збудження змінюється сонливістю, апатією, порушенням пам’яті. Можливий розвиток грубої осередкової симптоматики за рахунок ураження головного і спинного мозку: геміпарези, анізорефлексія, патологічні рефлекси, атактичні розлади, ністагм, епілептичні напади. Зумовлені ці явища набряком головного мозку, що розвинувся внаслідок глибокої гіпоксії. Описані випадки паркінсонізму, що з’явилися через кілька тижнів після гострого отруєння окисом вуглецю.

Периферичні відділи нервової системи при гострих отруєннях чадним газом страждають значно рідше. Пошкодження нервів пов’язують із судинними розладами (тромбозами, геморагіями) в області периневрію. При важких формах інтоксикації можливе ураження зорових нервів з грубими змінами сітківки ока (набряк, розширення вен, дрібні крововиливи вздовж судин), що приводять до атрофії зорових волокон і повної втрати зору. Описані ретробульбарні неврити, геміанопсії, скотоми, викликані пошкодженням центральних відділів зорового аналізатора.

Важка ступінь гострого отруєння чадним газом іноді супроводжується розвитком трофічних розладів шкіри, токсичної пневмонії, набряком легень, інфарктом міокарду. Ураження легень і серця може бути причиною летального результату. У осіб в коматозному стані та у померлих від гострого отруєння чадним газом в крові виявляють від 50 до 80% карбоксигемоглобіну.

Хронічна інтоксикація чадним газом характеризується нейродинамічними розладами у вигляді ангиодистонічного синдрому (церебрально-судинні кризи), коронарного больового синдрому або гіпоталамічних пароксизмів (серцебиття, почуття жару і внутрішнього тремтіння, підвищення артеріального тиску тощо). Явища хронічної інтоксикації носять зазвичай оборотний характер.

Лікування. Перша допомога при гострому отруєнні чадним газом полягає в тому, щоб негайно винести потерпілого із зони отруєння і застосовувати реанімаційні заходи для відновлення дихання та серцевої діяльності, достатня оксигенація, гіпербарична оксигенотерапія, штучна вентиляція легень, протинабрякова, протисудомна терапія.

Профілактика виробничих отруєнь чадним газом вимагає систематичного контролю за його вмістом в робочих приміщеннях, організації припливно-витяжної вентиляції, герметизації виробничих процесів, пов’язаних з утворенням чадного газу.

 

Цимбал Ю.Ф. Лікар-анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є. Карабелеша»

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61