Кондиціонер: комфорт чи небезпека?

Written by admin on . Posted in Поради та рекомендації

Простуда влітку – хіба це не звучить парадоксально? Зазвичай ми очікуємо симптомів простудних захворювань в холодну пору року, коли здавалося б умов захворіти куди більше, ніж у спеку. А проте влітку ми нерідко піддаємо себе різким перепадам температур і саме вони спричиняють хворобу.

Спекотна погода протягом літа стала нормою нашого життя, а кондиціонер давно перетворився з предмету розкоші на предмет необхідності. Кондиціонери скрізь – в робочому кабінеті та вдома, в магазині та автомобілі.

Найчастіше у літню пору пов`язують із застосуванням кондиціонерів наступні захворювання:

  • Алергічні захворювання. Всередині кондиціонерів та систем розподілу кондиціонованого повітря неминуче накопичуються пил та волога, в яких оселяються і активно розмножуються грибки та бактерії. Слід відмітити, що спори грибків є алергенами, які провокують розвиток алергічних ринітів, кон’юнктивітів, бронхіальної астми. Якщо при ввімкненні кондиціонера з’являється неприємний запах, Ви повинні знати, що причиною цього є його значне забруднення і з потоком охолодженого повітря в приміщення чи салон авто потрапляє велика кількість мікроорганізмів та спорів плісняви.
  • Застудні захворювання. Найчастіше виникають, коли потік охолодженого повітря направлений просто на людину. Переохолодження сприяє зниженню імунітету і активізації інфекції, з якою за інших обставин ми мирно співіснуємо. Це, насамперед, риніт та ларингіт, які супроводжуються нежиттю, болем в горлі, втратою голосу, відчуттям сухості слизових. Нерідко зустрічаються гайморити, отити.
  • Неврити. Переохолодження нервів призводить до їх запалення і супроводжується вираженими больовими відчуттями і тривалими розладами чутливості, рухових функції.
  • Оперізуючий лишай. Це шкірне захворювання провокується контрастами температур, постійним переохолодженням і супроводжується невеличкими пухирцями по тілу, легким свербежем і поколюванням на тлі загальної розбитості та відчуття втоми.

Хтось спитає, а як же сумнозвісна «Хвороба легіонерів»? Дійсно, легіонели можуть розмножуватися в кондиціонерах, але тільки в тих системах центрального кондиціонування, які працюють на основі принципу зворотного водопостачання. В Україні подібні системи не експлуатуються, а в кондиціонерах побутового призначення легіонелли не можуть розмножуватися, оскільки їм окрім надмірної вологості необхідна температура близько 35°С, якої не буває в звичайних системах кондиціонування. В цьому сенсі більш небезпечними є ванни-джакузі в SPA-салонах.

Чи слід вищевказане розуміти як рекомендацію відмовитися від кондиціонерів? В жодному разі ні. Щоб жити і працювати в комфортних умовах і не захворіти, слід дотримуватися кількох простих правил:

  1. Потік охолодженого повітря потрібно спрямовувати в бік, протилежний від тривалого місця перебування. Як би спекотно не було, час від часу виключайте кондиціонер і відкривайте вікна: повітря в приміщенні чи всередині авто забруднене.
  2. Різниця температур у різних приміщеннях або надворі та кондиціонованому приміщенні не повинна бути більшою за 8-10°С. Прагнути крижаної прохолоди у приміщені чи салоні авто, після того як ви нагрілись на сонечку, не варто. Часта зміна температури чи надмірне переохолодження – стрес для організму, який неминуче приводить до зниження імунітету. Найкомфортніша для людини є температура від +22 до +24°С.
  3. Не забувати про дотримання показників вологості, оскільки у надмірно вологому повітрі швидко розмножуються бактерії та зростає ризик розвитку інфекційних захворювань. При необхідності періодичне перемикайте кондиціонер в режим видалення вологи або провітрюйте приміщення.
  4. Регулярно, не рідше ніж 2 рази на рік, проводити очищення фільтраційної системи кондиціонеру, а також відкривати на 10-15 хвилин вікно у приміщенні відразу після вмикання пристрою, якщо він кілька днів не експлуатувався. Адже сучасний побутовий кондиціонер працює за принципом рециркуляції повітря, виконуючи функцію фільтру, а отже всі віруси та грибки, які у ньому зібрались, з часом потрапляють до атмосфери, яка нас оточує у приміщенні.
  5. Власникам автомобілів з кондиціонером перед початком літньої спеки необхідно прочистити спеціальними засобами систему кондиціювання та поміняти фільтр салону. В іншому випадку при першому ввімкненні кондиціонеру весь бруд, пилові кліщі, риновіруси та бактерії, що накопичилися з минулого року, потоком повітря будуть занесені в салон авто. Все, що може викликати ГРВІ та алергію, нападе на Вас одночасно.

Туряниця С.В.

Лікар-анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії

КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Є. Карабелеша»

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61