Гіпертонія під контролем

Written by Админ on . Posted in Поради та рекомендації

Що таке артеріальна гіпертензія та гіпертонічна хвороба?

Артеріальна гіпертензія (АГ) – це стійке підвищення артеріального тиску (АТ), яке становить або перевищує 140/90 мм.рт.ст.. Більшість випадків (>90%) підвищеного АТ – це прояв гіпертонічної хвороби, і лише у незначної частини хворих (<10%) – ознаки самостійної патології, при якій вдається виявити  безпосередню причину підвищення АТ ( найчастіше це ураження нирок та ендокринних органів). У цьому випадку АГ називають вторинною.

Рівні АТ у дорослих людей ( старших за 18 років)

Категорія Систолічний АТ(мм.рт.ст.) Діастолічний АТ(мм.рт.ст.) Це означає
Нормальний тиск < 130 <85 Ваш тиск у нормі, вітаємо!
Нормальний підвищений 130-139 85-89 Вам загрожує артеріальна гіпертензія. Необхідно позбутися надлишкової маси, обмежити споживання солі, нікотину та алкоголю, бути фізично активним
Артеріальна гіпертензія ≥140 ≥90 У Вас високий АТ, його необхідно контролювати. Порадьтеся з лікарем, як зробити це найкращим чином

 

Зверніть увагу!  Стійке підвищення АТ (140/90 і більше) – це прояв гіпертонічної хвороби. Величину АТ потрібно постійно контролювати, дотримуючись здорового способу життя, та приймати медикаменти, які призначив лікар.

Які основні причини підвищення АТ?

У 9 з 10 пацієнтів з підвищеним АТ діагностують гіпертонічну хворобу, в основі якої лежить порушення регуляції тонусу судин. Основним для його розвитку є спадковий фактор – 80% осіб з підвищеним АТ мають родичів з таким самим діагнозом. Окрім спадковості, значну роль відіграють різні фактори навколишнього середовища і так звані фактори ризику. Їх можна розділити на такі, що не підлягають корекції, і такі, які можна (і необхідно!) коригувати.

Фактори ризику розвитку АГ, що не підлягають корекції: Фактори ризику розвитку АГ, що підлягають корекції:
·        Наявність близьких родичів з високим АТ

·        Вік (>55 років для чоловіків і >65 років для жінок)

·        Надмірне споживання солі

·        Надлишкова маса тіла

·        Куріння

·        Зловживання алкоголем

·        Малорухливий спосіб життя

·        Стреси

Пацієнти з цукровим діабетом, ожирінням, особи, близькі родичі яких мають підвищений рівень АТ, жінки в менопаузі мають максимальний ризик розвитку АГ.

Ця категорія людей повинна проходити обстеження не рідше 1 разу на рік і систематично самостійно вимірювати АТ.

Як контролювати фактори ризику розвитку гіпертонічної хвороби?

Надмірне споживання солі

На сьогоднішній день отримані достовірні докази зв’язку між надлишковим вживанням солі і розвитком гіпертензії. При споживанні менше 6г солі на добу АГ розвивається досить рідко. Але ми, як правило, перевищуємо цю норму в 2-3 рази. Надлишок солі призводить до затримки рідини в організмі, збільшення об’єму крові в судинах і підвищення схильності судин до звуження. Зменшення кількості солі в раціоні до 5г на добу (1/2 чайної ложки) сприяє зниженню систолічного АТ на 4-6 мм.рт.ст., а діастолічного – на 2-3 мм.рт.ст. Необхідно споживати достатню кількість овочів і фруктів, щоб відновлювати нестачу мікроелементів (калію, магнію, кальцію), які сприяють зниженню АТ. Раціональна дієтотерапія з обмеженням солі, споживанням овочів, фруктів, риби, продуктів з низьким вмістом жирів дозволяє знизити рівень систолічного і діастолічного АТ у пацієнтів з АГ на 12 і 6 мм.рт.ст. відповідно.

Надлишкова маса тіла

Зменшення маси сприяє зниженню рівня АТ. Зменшення маси  тіла на 1кг супроводжується зниженням систолічного АТ на 1-2 мм.рт.ст. і діастолічног7о – на 1 мм.рт.ст.

Чи є у Вас надлишкова вага? Необхідно знати два важливі показники – індекс маси тіла (ІМТ) та обхват талії.

ІМТ розраховують за формулою:  маса тіла(кг):зріст ²(м)

ІМТ Вага Це означає
від 18.5        до 24.9 нормальна Вітаємо! Намагайтесь і надалі не набирати надлишкової маси
від 25            до 29.9 надлишкова Робіть усе, щоб не набирати ще більшої ваги. Якщо у Вас високий АТ, необхідно схуднути до нормальної ваги
30 і більше ожиріння Вам необхідно зменшити вагу. Робіть це поступово – 0.5-1кг на тиждень – за рахунок раціонального харчування та фізичної активності

Обхват талії. В ідеалі цей показник не повинен перевищувати 104см у чоловіків і 88см у жінок.

Куріння

Це важливий фактор ризику розвитку АГ, а також ішемічної хвороби серця і серцево-судинних ускладнень: інфаркту, інсульту. Нікотин призводить до збільшення вмісту в крові адреналіну – речовини, що викликає звуження судин і підвищення АТ.

    7 причин, через які варто кинути курити:

  • Ви зменшите ризик розвитку інфаркту та інсульту
  • У Вас буде менше проблем з органами дихання
  • Ви позбудетеся ранкового «кашлю курця»
  • Ви будете більш енергійним
  • Ваші близькі не страждатимуть через пасивне куріння
  • Ви позбудетеся відразливого запаху з рота, від волосся та одягу
  • Ви заощадите гроші

Зловживання алкоголем

Один із факторів розвитку АГ і зниження чутливості до антигіпертензивних препаратів. Для запобігання розвитку гіпертонії здоровим людям рекомендують не зловживати алкоголем.

Малорухомий спосіб життя

Гіподинамія збільшує ризик розвитку АГ, а фізична активність сприяє зменшенню рівня АТ. Для досягнення стабільного зниження АТ необхідні регулярні динамічні фізичні навантаження помірної інтенсивності протягом 30-45 хвилин щодня або хоча б не менше 5 разів на тиждень.

Стреси

Стреси є однією з причин підвищення АТ і збільшення частоти серцевих скорочень. Ризик розвитку АГ зростає при збільшенні кількості стресів. Фізичні навантаження усувають їх негативні наслідки.

Основні принципи не медикаментозної терапії при підвищеному АТ

  • Зменшення споживання солі до 5-6г на добу
  • Досягнення оптимальної маси тіла
  • Відмова від куріння
  • Обмеження вживання алкоголю
  • Збільшення фізичної активності
  • Раціональне харчування зі споживанням продуктів, багатих на мікроелементи (калій, магній, кальцій), вітаміни, рослинну клітковину, і обмежене споживання жирів.

8

Медикаментозне лікування артеріальної гіпертензії.

Медикаментозну терапію повинен призначати лікар залежно від рівня АТ, наявність супутніх захворювань та факторів ризику серцево-судинних ускладнень. Враховуючи індивідуальні особливості протікання АТ, наявність ускладнень або супутньої патології, тільки лікар може підібрати найбільш ефективне лікування. Регулярність прийому антигіпертензивних засобів – запорука досягнення бажаного ефекту. Призупинення прийому препаратів призведе до повернення підвищеного АТ і симптомів хвороби, і все доведеться починати спочатку. Не можна самостійно, на основі одноразового вимірювання рівня АТ, скасовувати або зменшувати дозу призначеного засобу. Таким чином, антигіпертензивні препарати слід приймати постійно, без перерв і самостійної корекції дози.

Найбільш ефективні сучасні антигіпертензивні препарати захищають судини від прогресування атеросклерозу, що, крім контролю АТ, доведено забезпечує захист від інфаркту та інсульту, подовжує життя пацієнта. Тобто, з одного боку, для Вас важливий постійний прийом антигіпертензивних препаратів, а з іншого – те, який саме препарат Ви приймаєте.

Зверніть увагу!Препарат для зниження АТ повинен призначати лікар. Оптимальним вибором є препарати тривалої дії, які забезпечують контроль АТ протягом доби, і препарати, які, крім зниження АТ, запобігають інфаркту, інсульту та іншим серцево-судинним ускладненням. Припинення застосування препарату призводить до повернення підвищеного АТ.

Саме від Вашого ставлення до лікування залежить його успіх! Бажаємо Вам здоров’я!

Районний терапевт Суворовського району м. Херсона, КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім.. Є.Є.Карабелеша» Толоконнікова Віра Григорівна

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

70