Безсоння

Written by admin on . Posted in Поради та рекомендації

Розлад сну – патологія поширена. Дослідження виявляють, що приблизно 40% практично здорових людей не задоволені кількістю на якістю сну. Близько 20% респондентів систематично чи епізодично вживають снодійне. У розвинених країнах снодійне вживає кожен десятий. Значно вищи ці цифри серед людей, котрі страждають на певні захворювання чи перебувають у певному віковому періоді. Термін «безсоння» не зовсім коректний, бо достеменного безсоння не існує. Позбавлений сну живий організм швидко гине. У відомих випадках багаторічного безсоння енцефалограми виявили, що ці люди впродовж дня все ж таки дрімають, не стулюючи повік і навіть не помітно для себе. Безсоння може мати епізодичний або хронічний характер – поверхневий сон, утруднене засинання, поверхневий сон з нічними прокиданнями, раннє остаточне пробудження. Найхарактерніші причини безсоння: стрес, переміщення в інші часові пояси, вживання стимуляторів нервової системи ( кофеїн, алкоголь, нікотин), сон у незвичній обстановці, літній вік, вади режиму сну. Майже всі соматичні захворювання зумовлюють погіршення якості сну. За будь якої патології залучається нервова система, емоційне переживання факту свого нездужання і стани, що перешкоджають сну:

1) біль(артрити, міалгії)

2) дискомфорт (диспепсія, екзема)

3) при захворюваннях серцево – судинної системи ( задишка, судоми, нічна стенокардія)

4) при захворюваннях органів дихання (кашель, задишка)

5) при інфекційних захворюваннях ( лихоманка, підвищене потовиділення)

6) при захворюваннях ШКТ ( виразкова хвороба дванадцятипалої кишки)

Деякі лікарські препарати можуть негативно впливати на сон: кортикостероїди, тиреоїдні гормони, деякі аритмічні препарати, гіпохолестеринемічні препарати, седативні препарати та інші. Відсутність сну суб’єктивно переноситься тяжко, погіршуючи загальний стан. Часто до лікаря загальної практики звертаються пацієнти, котрі страждають на різні форми неврозів – безсоння спостерігається в 40% випадків. Нині, коли соціальні умови спонукають людину до максимальної віддачі, невпевненість у майбутньому, конфлікти на роботі і вдома стали звичним явищем, кількість невротичних розладів усе зростає, а отже – і безсонних ночей.

Що порадити?

Не потрібно:

  • Курити чи вживати тонізуючи напої перед сном
  • Вживати алкоголь
  • Спати у дуже холодній чи надто душній кімнаті
  • Займатися фізичними вправами незадовго до сну

Потрібно:

  • Регулярно робити фізичні вправи вранці і вдень
  • Вечеряти лише легкою стравою
  • Якщо сну нема, то ліпше не чикати на нього в ліжку, а встати і зайнятися будь якою справою поки не з’явиться сонливість
  • Лягати спати і вставати вранці завжди в один і той же час
  • Вранці вставати відразу ж після пробудження

Не втрачають актуальності й фізіотерапевтичні методи, гідропроцедури, голкотерапія. Якщо це не допомагає необхідне призначення снодійних засобів.

Для запису на консультацію до дільничного терапевта або сімейного лікаря звертайтесь в реєстратуру за телефоном (0552) 49 11 76!

Терапевт Артемєва Н.І.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69