Цукровий діабет: діагностика та лікування

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

Цукровий діабет – це захворювання ендокринної природи, викликане абсолютним або відносним недоліком гормону підшлункової залози інсуліну. В результаті дефіциту інсуліну порушується метаболізм глюкози, і замість того, щоб засвоюватися клітинами організму, вона починає накопичуватися в крові. Цей неухильно прогресуючий процес призводить, в кінцевому рахунку, до пошкодження всіх систем організму і порушення їх функції. Цукровий діабет дуже поширений, особливо в розвинених країнах, і виявляється у кожної п’ятої людини середнього віку.

У медичній практиці виділяють два основних типи цукрового діабету.

Цукровий діабет I-го типу – захворювання, при якому інсулін відсутній повністю, так званий інсулінозалежний тип. У цьому випадку хворим на цукровий діабет необхідні, крім іншого лікування, ін’єкції інсуліну. Такий тип захворювання більше характерний для дітей і людей молодого віку.

Цукровий діабет II-го типу розвивається повільно, іноді абсолютно приховано. Ознаки та симптоми неявно або повністю відсутні. Частіше це інсуліннезалежний тип, який не потребує ін’єкцій інсуліну. Такий тип цукрового діабету характерний для дорослих і літніх людей.

Головною причиною інсулінозалежного цукрового діабету 1 типу є поява антитіл до тканин власної підшлункової залози. Імунна система, призначена для захисту від зовнішніх інфекційних загроз, починає планомірно вбивати клітини цього органу. Найбільш частими винуватцями, що запускають аутоімунний механізм є:

  • перенесені вірусні інфекції (краснуха, герпес, паротит);
  • токсичний вплив деяких агентів (пестициди, лікарські засоби).

Однак найчастіше справжню причину початку захворювання встановити не вдається, так як аутоімунний процес може запускатися різними механізмами. Для розвитку цього типу захворювання характерна наявність генетичної схильності, і найчастіше їм починають страждати в молодому віці і навіть в  дитинстві.

Цукровий діабет 2 типу також може бути обумовлений несприятливою спадковістю (у людей, чиї найближчі родичі мають такий діагноз, ризик захворіти збільшується від двох до шести разів), але навіть в цьому випадку потрібен певний провокуючий фактор і найчастіше ним стає наявність зайвої ваги.

Симптоми і прояви цукрового діабету безпосередньо залежать від тяжкості захворювання і ступеня його компенсації. Початок першого типу патологічного процесу зазвичай раптове. При цьому з’являються:

  • поліурія (збільшення кількості сечі), що є наслідком підвищеного тиску крові і необхідності вивести надлишок глюкози;
  • полідипсія (почуття спраги), пов’язана з необхідністю заповнювати втрати рідини;
  • поліфагія (підвищений апетит)- обумовлена ​​тим, що глюкоза не може проникнути в клітини і заповнити енергетичні витрати;
  • зниження маси тіла, яке пов’язане з порушенням загального обміну речовин і підвищеним розпадом жирів і білків.

Другий тип захворювання починається поступово і на перший план виходять інші ознаки:

  • виражений свербіж шкірного покриву і слизових оболонок;
  • порушення зору;
  • м’язова слабкість і постійне відчуття втоми;
  • сухість в роті;
  • схильність до гнійних захворювань шкіри (фурункульоз);
  • головний біль;
  • поява специфічного запаху ацетону з рота.

Найбільшою мірою цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а у зв’язку з розвитком ускладнень і ураженням органів-мішеней.

Діагностика діабету 1-го та 2-го типу полегшується наявністю основних симптомів: поліурії, поліфагії, схуднення. Проте основним методом діагностики є визначення концентрації глюкози в крові. Для визначення вираженості декомпенсації вуглеводного обміну використовують глюкозотолерантний тест.

Діагноз «діабет» встановлюють в разі, якщо:

  • концентрація глюкози в капілярній крові натще перевищує 6,1 ммоль/л , а через 2 години після прийому їжі (постпрандіальна глікемія) перевищує 11,1 ммоль/л;
  • в результаті проведенняглюкозотолерантного тесту (у сумнівних випадках) рівень глюкози крові перевищує 11,1 ммоль/л;
  • рівеньглікованого гемоглобіну перевищує 5,9 %;
  • у сечі наявна глюкоза;
  • у сечі єацетон (ацетонурія).

На сімейних дільницях ХМКЛ ім.Є.Є.Карабелеша  дитячої поліклініки № 2  знаходиться на диспансерному обліку 64 особи. Вони проходять плановий диспансерний огляд в сімейного лікаря 2 рази на рік, отримують ліки по цукровому діабету, що підлягають відшкодуванню.

  Основна профілактика цукрового діабету – фізичні навантаження, достатня рухова активність, збалансоване харчування.

 

 Дульдієр Н.С. Шумилова І.С.

 

Tags: ,

Trackback from your site.

Leave a comment

69